Dziecięce schorzenia nerek. Które najczęściej dotykają najmłodszych?

nerkiNerki pełnią niezwykle istotne funkcje w ludzkim organizmie. Odpowiadają za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, wspierają usuwanie szkodliwych substancji, dbają o zachowanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz mają wpływ na poziom wody w organizmie. Schorzenia nerek upośledzają te funkcje, wpływając negatywnie na zdrowie. Jakie problemy najczęściej dotykają dzieci?

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Jedną z najczęstszych dolegliwości diagnozowanych u dzieci jest kłębuszkowe zapalenie nerek. Odpowiada za nie zaburzona praca układu odpornościowego i występuje w kilku postaciach. Jeśli dotyczy wyłącznie nerek, mówi się o zapaleniu pierwotnym, jeżeli z kolei towarzyszy innym chorobom, nazywa się je wtórnym zapaleniem. Diagnozę schorzenia stawia się na podstawie badań moczu, wyników morfologii oraz badań obrazowych. Szczegółowe informacje na temat schorzeń układu moczowego można znaleźć na stronie: https://www.dbajonerki.pl/

Zespół nerczycowy

Kolejną z chorób nerek u dzieci jest zespół nerczycowy, który ma swoje źródło w nadmiernej utracie białka wraz z moczem. W efekcie pojawia się małe stężenie białka we krwi przy wysokim stężeniu lipidów. Charakterystycznym objawem choroby są również pojawiające się obrzęki. U małych pacjentów najczęstszą przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest kłębuszkowe zapalenie nerek.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to kolejna choroba nerek diagnozowana u dzieci. Najczęściej ma ona podłoże bakteryjne. Wywołuje ją zwykle pałeczka okrężnicy, czyli bakteria E. coli. Do czynników ryzyka choroby należy m.in. utrudniony odpływ moczu, który ma swoje źródło np. w wadach wrodzonych.

Zapalenie pęcherza

U dzieci stosunkowo często występuje również zapalenie pęcherza. Towarzyszy mu ból brzucha, uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku ataku bakterii. Na chorobę tę najbardziej narażone są dziewczynki, co wynika bezpośrednio z budowy narządów i bliskiego sąsiedztwa odbytu oraz ujścia cewki moczowej.

Profilaktyka

Wszystkie choroby nerek i układu moczowego wymagają konsultacji z lekarzem i diagnostyki. Tylko specjalista wie, jakie badania są niezbędne do potwierdzenia lub wykluczenia danej dolegliwości. Na co dzień warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących dbania o zdrowie. Dla układu moczowego szczególnie istotne jest nawadnianie organizmu. Do menu warto włączyć świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, ryby i jaja. Nie zapominajmy też o aktywności fizycznej. Namawiajmy nasze pociechy do wspólnych spacerów czy wycieczek rowerowych. I, co ważne, uczmy maluchy zasad higieny!

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany