Miałeś kiedyś takie objawy, jak niewyraźne widzenie, ból głowy, łzawienie i suchość oczu? A czy wiesz, że to wszystko może być spowodowane stresem? Stres to naturalna reakcja organizmu. W krótkim czasie może działać nawet mobilizująco. Jednak zazwyczaj nie radzimy sobie z nim. Wpływa on negatywnie na naszą fizyczność, psychikę i ogólnie mówiąc cały organizm.
Spis treści
Jakie są objawy stresu?
Tak naprawdę u każdego reakcja na stres wygląda trochę inaczej. Do częstych objawów stresu można zaliczyć między innymi objawy psychiczne takie jak – lęk, niepokój, obniżenie nastroju, depresję, drażliwość, wahania nastrojów, gniew, zwiększoną nerwowość, zaburzenia snu oraz bezsenność. Natomiast do objawów fizycznych można zaliczyć – spadek odporności, zaburzenia pracy rytmu serca, kłopoty z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, omdlenia, bóle migrenowe, ból w odcinku lędźwiowym, niestrawność i ogólnie kłopoty z układem trawiennym, trądzik, alergię, inne problemy skórne, drżenie rąk, zaburzenia miesiączkowania, chudnięcie lub tycie. Im więcej objawów możemy u siebie zauważyć, tym silniejszy jest stres i tym bardziej sobie z nim nie radzimy.
W wyniku stresu rośnie ciśnienie krwi i poziom glukozy. Organizm w tym czasie wolniej trawi, ponieważ przygotowuje się do walki. Długotrwały stres może prowadzić do wielu chorób, na przykład nowotworowych oraz układu krążenia.
Czy silny stres może powodować zaburzenia widzenia?
Stres może być przyczyną zawrotów głowy, zmęczenia oczu, nadwrażliwości na światło oraz niekontrolowanych ruchów gałek ocznych. Doktor John Sarno, były profesor w NYU School of Medicine, uważał, że usunięcie przyczyny stresu, może prowadzić do zlikwidowania większości dolegliwości z nim związanych. Sarn twierdzi, że wszelkie zaburzenia widzenia są fizycznymi objawami stłumionych emocji, a zestresowana osoba koncentruje się na objawach somatycznych i nie myśli o swoich emocjach. Pod wpływem stresu ludzkie źrenice rozszerzają się, aby wpuścić jak najwięcej światła, aby potencjalne zagrożenia były dobrze widoczne. Z drugiej strony wysoki poziom adrenaliny w organizmie może być przyczyną ucisku na gałkę oczną i niewyraźnego widzenia.
Barbara Horn, prezes American Optometric Association, twierdzi, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo stres może wpływać na proces widzenia. U jednych osób objawia się to niewielkim dyskomfortem, a u innych może powodować nawet utratę wzroku. Stres może powodować drganie powiek. Jest ono wynikiem ciągłego skurczu mięśnia oczodołowego. Zazwyczaj jest to objaw tymczasowy i niezbyt intensywny. Stres również powoduje pogorszenie wzroku.
Badania opublikowane w 2018 r. w czasopiśmie EPMA stwierdzają, że ciągły stres psychiczny i związany z nim podwyższony poziom kortyzolu są czynnikami ryzyka rozwoju i postępu pogorszenia widzenia. Naukowcy przeanalizowali setki badań klinicznych. Doszli do wniosku, że stres może być przyczyną utraty wzroku oraz prowadzić do pogorszenia wzroku. Główny badacz, profesor Bernhard Sabel, doktor i dyrektor Instytutu Psychologii Medycznej Uniwersytetu Magdeburg w Niemczech, stwierdził, że ciągły stres i podwyższony poziom kortyzolu negatywnie wpływają na wzrok i mózg poprzez zakłócanie dopływu krwi do nich.
Kortyzol może być jedną z najważniejszych przyczyn poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, neuropatia wzrokowa, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej.
Zobacz też:
Negatywny wpływ światła niebieskiego na wzrok
Oscylopsja. Na czym polega ta choroba oczu, objawy, leczenie
Co to jest ślepota rzeczna? Objawy i leczenie
Jak dobierać i gdzie kupować soczewki kontaktowe?
Skuteczne sposoby na stres
Aktywność fizyczna pozwoli Ci zmniejszyć w organizmie poziom kortyzolu, hormonu stresu, natomiast zwiększa się poziom endorfin, odpowiedzialnych za poczucie szczęścia, ale również pomagających radzić sobie ze stresem. Żeby zminimalizować stres, konieczne jest uprawianie sportu co najmniej przez 30 minut dziennie. Kolejnym sposobem na stres jest wysypianie się, co najmniej przez 7-8 godzin. Najlepiej jest zadbać o jakość snu i kłaść się spać zawsze o tej samej porze. Zdrowa dieta oraz odpowiednia ilość odpoczynku także mają pozytywny wpływ na skuteczne radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami.
Źródła:
Od redakcji:
Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych są za realizację Poradnika Optometrysty Szkla.com. Zawarte w nim informacje o tematyce medycznej mają charakter poglądowy i nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada lekarska – w tym celu należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą.
Źródła informacji:
[1] Stres – jak mu zapobiegać?. Medonet.pl
[2] Wpływ stresu oksydacyjnego na narząd wzroku. Apteka-Melissa.pl
[3] 11 sposobów radzenia sobie ze stresem [Opanuj nerwy w pracy]. Blog InterviewMe
[4] Depresja może powodować pogorszenie widzenia. Nauka w Polsce