Wzrok pod lupą. Zaglądamy w oczy Polaków!

wady wzrokuSchorzenia okulistyczne są dość powszechnym problemem w naszym kraju. Które z nich występują wśród Polaków najczęściej? Jak się je dziś leczy? Poniżej krótka analiza stanu zdrowia oczu w naszym społeczeństwie.

Sokoli wzrok to marzenie większości z nas. Niestety, często trudne do spełnienia – szczególnie, gdy pojawiają się problemy z dobrym widzeniem. Na co chorują nasze oczy? Do najczęściej występujących dziś schorzeń zaliczamy:

  • Wady refrakcji – krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Szacuje się, że w Polsce występują dziś u ok. 5,5 miliona osób..
  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – to choroba najczęściej związana z wiekiem, dotyczy prawie 2 milionów osób w Polsce.
  • Jaskra – jedna z najpoważniejszych chorób wzroku występuje u blisko miliona Polaków. Bez regularnych badań okulistycznych może ujawnić się, gdy będzie już bardzo mało czasu na skuteczne leczenie.
  • Zaćma – dotyczy ok. 800 tys. osób w naszym kraju. To wciąż jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku w Polsce i na świecie. Jednak wcale nie musi tak być: zabiegowe leczenie jest krótkie, proste i w pełni skuteczne. Niestety wiele osób bagatelizuje problem i całymi latami odkłada wizytę u specjalisty.

Do innych stosunkowo często występujących schorzeń okulistycznych zaliczyć można jeszcze m.in.: stożek rogówki, zespół suchego oka, retinopatie czy odwarstwienie siatkówki. Na szczęście wiele z nich można dziś bardzo skutecznie leczyć!

Laserowa rewolucja, czyli jak łatwo pozbyć się i wady, i okularów

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z najbardziej powszechnych problemów trapiących nasze oczy są wady wzroku. Jest jednak sposób na przywrócenie ostrego widzenia z jednoczesnym pozbyciem się okularów i soczewek kontaktowych.

To prawdziwa rewolucja, która – dosłownie – dzieje się na naszych oczach.

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod korekcji wad widzenia. Cieszy się ogromną popularnością na całym świecie; w naszym kraju również, choć wciąż jeszcze wielu o niej nie słyszało. To zabieg, który ma same zalety. Jest:

  • Krótki – trwa tylko kilkanaście minut
  • Zupełnie bezbolesny – wykonuje się go w miejscowym znieczuleniu
  • Bardzo bezpieczny – powikłania są niezwykle rzadkie i najczęściej maja charakter przejściowy
  • Możliwy do wykonania ambulatoryjnie – czyli w tym samym dniu przyjeżdżamy na zabieg, a po wszystkim wracamy do domu

Więcej na temat laserowej korekcji wzroku przeczytasz na stronie: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/.

Do innych metod pozwalających na usunięcie wad wzroku i pożegnanie okularów zaliczamy refrakcyjną wymianę soczewki i wszczepienie soczewek fakijnych.

Laser? Nie widzę przeszkód!

Technologia laserowa ma też udział w leczeniu (lub hamowaniu) innych schorzeń okulistycznych, w tym m.in.:

  • Jaskry
  • Odwarstwienia siatkówki
  • Zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)
  • Retinopatii (np. cukrzycowych, wcześniaczych)

Szybki postęp technologiczny, jaki dokonuje się w medycynie, otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości leczenia chorób, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się nie do opanowania. Stosowane dzisiaj lasery pozwalają przeprowadzać zabiegi szybko, bezboleśnie i z bardzo dużą precyzją. Do tego zapewniają pacjentom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Polacy coraz częściej wybierają dziś prywatne kliniki, gdzie leczenie przebiega w komfortowych warunkach, pod okiem najlepszych specjalistów – oraz bez kolejek. A i ceny są obecnie dużo bardziej przystępne niż jeszcze kilka-kilkanaście lat temu.

Nasze (nie)zdrowe nawyki – co warto zmienić?

Słynne porzekadło mówi: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na wzrost ryzyka wystąpienia większości chorób, również okulistycznych, ma wpływ wiele naszych codziennych nawyków. Czego zatem powinniśmy unikać? Co warto zmienić, by poprawić kondycję naszych oczu? Oto kilka najważniejszych czynników:

  • Właściwe korzystanie z komputerów, smartfonów itp. – co 20-30 minut (lub najczęściej jak się da) powinniśmy robić krótkie przerwy: odejść od ekranu, przez kilka chwil popatrzeć w dal. Monitor powinien znajdować się przynajmniej 40-50 cm od naszej twarzy, nieco poniżej linii oczu. Ważne jest również, by stanowisko pracy było odpowiednio oświetlone.
  • Ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami – na zewnątrz powinniśmy używać okularów z filtrem UV. Unikajmy też zadymionych i zanieczyszczonych pomieszczeń. Suche, klimatyzowane powietrze również nie będzie najlepsze dla naszych oczu.
  • Właściwa dieta – mniej alkoholu i potraw bogatych w tłuszcze nasycone. Z kolei więcej przeciwutleniaczy, orzechów, witamin, warzyw i owoców. Koniecznie postarajmy się też rzucić palenie.
  • Unikanie tarcia oczu – z pozoru niewinny nawyk – a jednak może spowodować infekcję,
    a nawet przyczynić się do wystąpienia stożka rogówki.
  • Regularne wizyty u okulisty – pozwolą nam mieć wzrok „na oku”. Dzięki regularnym badaniom znacznie zwiększamy szansę na szybkie i skuteczne wyleczenie ewentualnego schorzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które zajmuje się leczeniem najważniejszych schorzeń okulistycznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://vidiummedica.pl/.

Ocen: 6
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany