Okazuje się, że zapalenie dziąseł to bardzo częsta dolegliwość. Dopada osoby w każdym wieku. Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim wynika ze złej higieny jamy ustnej. Zapalenie może być też wynikiem chorób całego organizmu lub przyjmowaniem niektórych leków. W początkowym stadium tej choroby możemy próbować pomóc sobie sami w domu.
Gdy te metody nie będą przynosić poprawy, trzeba skonsultować się ze stomatologiem, gdyż zapalenie mogło już bardzo się rozwinąć.
Spis treści
Zapalenie dziąseł: najważniejsze mycie zębów
Trzeba to robić w odpowiedni sposób i odpowiednią szczoteczką. Najlepiej miękką. Niektórzy stomatologowie zalecają na ten czas mieć dwie szczoteczki i używać je naprzemiennie. Chodzi o to, aby szczoteczka miała czas wyschnąć. Najskuteczniejszą techniką jest wymiatanie. Czyszczenie zaczynamy od strony dziąseł i pociągamy szczoteczkę w kierunku zębów, usuwając resztki pokarmu. Powinniśmy myć zęby przynajmniej 3 razy dziennie, ale najlepiej po każdym posiłku. Ważne jest również używanie nici dentystycznej.
Do czyszczenia zębów można użyć papki zrobionej z sody oczyszczanej. Miesza się ją z małą ilością wody. Taka papkę nakłada się wzdłuż dziąseł i szczotkuje zęby. Soda nie tylko je oczyści, ale zneutralizuje kwaśne resztki pokarmowe.
Zapalenie dziąseł: masaż też przyniesie ulgę
Tak, masaż dziąseł. Najlepiej zrobić go palcami. Dziąsło chwytamy między kciuk a palec wskazujący i delikatnie wykonujemy małe okrężne ruchy. Inna techniką jest delikatne uciskanie i pocieranie dziąsła od góry do dołu, a na żuchwie – odwrotnie. Taki masaż poprawi ukrwienie dziąseł. Stomatolodzy polecają użycie do tego masażu olejku eukaliptusowego lub miętowego, a także goździkowego. Mają właściwości antyseptyczne, a więc doskonale poradzą sobie z bakteriami. Możesz też do tego użyć szczoteczki do zębów, albo robić to przez policzek i wargi palcami. Ważna jest systematyczność: dwa razy dziennie rano i wieczorem, zaraz po umyciu zębów.
Zobacz też:
Invisalign – innowacyjny sposób na proste zęby i piękny uśmiech
Jak wzmocnić szkliwo zębów: 7 sprawdzonych sposobów na mocne zęby
Zdrowe zęby i dziąsła dzięki lukrecji, zielonej herbacie i czekoladzie
Krwawiące dziąsła przy szczotkowaniu – jak zapobiegać i leczyć?
Zapalenie dziąseł: płukanki do codziennego stosowania
Jest wiele domowych płukanek, które z pewnością zmniejszą stan zapalny. Zioła bowiem mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Płuczemy ciepłym naparem jamę ustna kilka razy dziennie przez 5-6 dni:
– napar z szałwii: łyżkę suszonej szałwii zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i po 15 minutach odcedzamy. Nie połykamy.
– mieszanka rumianku i i babki lancetowatej: przygotowujemy 10 gram tych ziół, mieszamy i zalewamy wrzątkiem. Pozostawiamy do naciągnięcia. Możemy jeszcze dodać 10 g liści orzecha włoskiego.
– mieszanka ziół: mieszamy w równych częściach korę dębu, przewrotnik pospolity, rdest ptasi i szałwię lekarską. 2 łyżki mieszanki zalewamy ½ litra zimnej wody i odstawiamy na noc. Następnie podgrzewamy, nie dopuszczając do wrzenia i przecedzamy.
Zamiast ziół do płukanki możemy użyć wody utlenionej. Należy 3 procentowy roztwór zmieszać z wodą w stosunku 1:1. Otrzymana mieszanką płukać usta przez 30 sekund
Zapalenie dziąseł: pamiętaj o diecie
Jest ona potrzebna, aby nasze dziąsła były zdrowe. Unikajmy słodyczy, słodzonych napojów, białego pieczywa, drożdżówek i pączków. Sięgajmy natomiast po pieczywo pełnoziarniste, kasze, płatki pełnoziarniste. W naszej diecie powinny pojawić się surowe warzywa, które skutecznie zwalczają objawy zapalenia dziąseł. Oczyszczają je i stymulują do regeneracji. Szczególnie potrzebne są te, które zawierają jak najwięcej witaminy C, która zmniejsza krwawienie. Są to: papryka, pomidory oraz brokuły, brukselka, jarmuż. Oraz owoce: pomarańcze, kiwi, mango.
Warto również zamienić olej do smażenia na olej kokosowy. W 50 procentach to źródło silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego, który wspomaga leczenie zapalenia dziąseł.
Ponieważ zapalenie dziąseł może być początkiem osteoporozy okołozębowej, dlatego trzeba wzmocnić strukturę kostną. Trzeba dostarczyć organizmowi odpowiednia ilość wapnia. Znajdziemy go w produktach mlecznych, łososiu, migdałach, ciemnych roślinach zielonych.
Objawy zapalenia dziąseł
– Zaczerwienienie
– Obrzęk
– Krwawienie
– Ból
– Świąt
– Afty
– Uczucie niesmaku
– Nieświeży oddech