Zdrowe zęby i dziąsła dzięki lukrecji, zielonej herbacie i czekoladzie

zdrowe zęby i dziąsłaJeśli chcesz mieć zdrowe zęby i dziąsła, pij czerwone wino i zieloną herbatę. Nie odmawiaj sobie gorzkiej czekolady, żółtego sera i lizaków z lukrecją. Okazuje się, że składniki tych produktów hamują rozwój niekorzystnych bakterii w jamie ustnej, zapobiegają próchnicy i zabijają nieświeży oddech.

Zdrowe zęby i dziąsła: czerwone wino zmniejsza ryzyko próchnicy

Dobra wiadomość dla miłośników czerwonego wina. Ekstrakt z pestek winogron niezwykle korzystnie działa na zęby. Polifenole zawarte w winogronach, hamują rozwijanie się szczepów bakterii z grupy Streptococcus, które tworzą płytkę nazębną i w efekcie prowadzą do powstania próchnicy.

Badacze udowodnili tę tezę przeprowadzając eksperyment: zanurzyli płytkę z warstwą bakterii w trzech rodzajach czerwonego wina – zwykłym, bezalkoholowym i z ekstraktem z pestek winogron oraz w wodzie i 12 proc. etanolu. Okazało się, że wszystkie trzy typy wina najskuteczniej zwalczają bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.

Zdrowe zęby i dziąsła: gorzka czekolada wzmacnia szkliwo

Powszechnie wiadomo, że słodycze to wróg numer jeden naszych zębów. Ale nie gorzka czekolada! W przeciwieństwie do innych słodkich smakołyków, zmniejsza ryzyko próchnicy. W swoim składzie zawiera teobrominę – główny alkaloid kakao o gorzkim smaku wzmacniający szkliwo, a także taninę, która nie pozwala przywierać bakteriom do powierzchni zębów.

Co ciekawe, im bardziej gorzka czekolada, tym więcej antyoksydantów zwalczających wolne rodniki w naszym organizmie. Dwie grupy przeciwutleniaczy w tym słodkim produkcie mają szczególne znaczenie dla jamy ustnej. Wśród nich są flawonoidy, które hamują powstawanie niebezpiecznych dla zębów kwasów oraz polifenole mające za zadanie neutralizować mikroorganizmy, które powodują nieświeży oddech, a także zapobiegać infekcjom dziąseł i walczyć z próchnicą.

Zdrowe zęby i dziąsła: słodka lukrecja zapobiega próchnicy i paradontozie

Innym słodkim produktem, który zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł, jest lukrecja – bardzo popularna w krajach skandynawskich i arabskich, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Irlandii. Dodaje się ją do wielu potraw, deserów i napojów orzeźwiających.

W składzie korzenia tej słodkiej rośliny znajdują się dwa związki- licoricidin i licorisoflavan A, które skutecznie zabijają bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy i paradontozy.

Zobacz też:

Invisalign – innowacyjny sposób na proste zęby i piękny uśmiech

Zapalenie dziąseł – jak sobie z nim poradzić. Objawy, przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł

Paradontoza, halitoza i krwawienie – jak sobie z tym poradzić?

Implanty zębowe – odzyskaj piękny i naturalny uśmiech

Zdrowe zęby i dziąsła: zielona herbata zabija nieświeży oddech

Chiński eliksir zdrowia ma przeciwzapalne właściwości, dlatego jest doskonałym napojem zapobiegającym chorobom dziąseł. Antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie zapobiegają niszczeniom zdrowych komórek i rozwojowi nowotworów. Zielona herbata jest też skutecznym środkiem zabijającym drobnoustroje odpowiedzialne za nieświeży oddech. Napój ten ma niewątpliwie dłuższy efekt niż żucie gum lub ssanie miętowych drażetek. Oprócz tego, w przeciwieństwie do czarnej herbaty, nie powoduje przebarwień na zębach.

Warto przeczytać:

Krwawiące dziąsła przy szczotkowaniu – jak zapobiegać i leczyć?

Zdrowe zęby i dziąsła: ser żółty przywraca odpowiednie pH

Również jedzenie sera żółtego może przynieść jamie ustnej wiele korzyści. Ma on podobne działanie do ksylitolu, który stymuluje produkcję śliny przywracając odpowiednie pH w ustach. – Po każdym posiłku pH w ustach spada poniżej poziomu 5,5 i sprzyja erozji zębów. Im dłużej w jamie ustnej utrzymuje się zakwaszone środowisko, tym większe ryzyko zniszczenia twardych tkanek zęba.

Ponadto w składzie sera znajdują się difosforany, które odbudowują szkliwo oraz uniemożliwiają powstawanie przebarwień. Związki te wykorzystywane są też do produkcji wielu past do zębów, których zadaniem jest wzmocnienie szkliwa poddawanego szkodliwemu działaniu kwasów.

Ocen: 6
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany