Implanty zębowe – odzyskaj piękny i naturalny uśmiech

implanty zęboweZdrowe, piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Kojarzą się ze zdrowiem i dobrą higieną. Niestety, nie każdy może pochwalić się ładnym uzębieniem. Wiele osób traci zęby w wyniku wypadku, choroby, czy zaniedbania. Zęby tracą na urodzie również pod wpływem lat, psują się, czasami jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja. A to powoduje duże problemy estetyczne i zdrowotne.

Brak choćby jednego zęba może powodować zmiany w jamie ustne, może być przyczyną bólu głowy czy bruksizmu. Jest wiele sposobów na uzupełnienie braków zębowych. Jednym z nich są implanty. Gliwice to miasto, w którym zabieg wykonują doświadczenie stomatolodzy. Na czym polega to rozwiązanie? Czy wszczepienie implantów stomatologicznych ma jakieś przeciwwskazania?

Implanty zębowe – co to jest?

Implanty to rozwiązanie, które najwierniej odzwierciedla własne zęby. Są to śruby, wykonane z tytanu lub tlenku cyrkonu, które wszczepia się w kość, w miejscu brakującego zęba. Ich zadaniem jest pomoc w odzyskaniu naturalnych funkcji korzeni zębów. Na implancie mocowany jest łącznik, a na nim korona lub most. Cały proces wszczepienia implantów, w zależności od stanu kości, stopnia trudności, a także wybranego systemu, trwa od kilku dni do kilku miesięcy. W gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są różne typy implantów. Ich wybór jest zależny do warunków panujących w jamie ustnej pacjenta, musi być ustalony z lekarzem, wykonującym zabieg. Implant zębowy zrasta się  z kością, wygląda jak naturalny ząb. Jeżeli pacjent dba o implanty, wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, a także regularnie kontroluje stan zębów u stomatologa, implanty mogą posłużyć do końca życia.

Implanty zębowe – jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Na implanty decyduje się coraz więcej osób. Brak zębów powoduje ogromne kompleksy, przyczynia się do pogorszenia zdrowia, ma wpływ na wymowę. Pozostałe zęby mogą ulec przemieszczeniu, charakterystyczne są również problemy z funkcjonowaniem stawów skroniowo – żuchwowych. Osoby, które nie mają jednego lub kilku zębów wstydzą się uśmiechać, unikają kontaktów towarzyskich, mają również problemy z dokładnym gryzieniem. Jest wiele sposobów, umożliwiających pozbycie się braków zębowych. Można zdecydować się na rożnego typu protezy ruchome, mosty lub korony. Główne wskazania do wszczepienia implantów to:

  • brak jednego zęba,
  • bezzębie, w takim wypadku kilka implantów pozwala uzyskać podparcie do protezy,
  • brak kilku zębów, implanty pozwalają uniknąć stosowania ruchomej protezy, która dla wielu pacjentów nie jest komfortowa.

Przeciwwskazania do implantacji

Nie zawsze istnieje możliwość wszczepienie implantu. Zabieg ma kilka przeciwwskazań, niektóre z nich można wyeliminować, stosując odpowiednie leczenie. Implantacji nie wykonuje się w przypadku zaburzeń w budowie błony śluzowej, u chorych na choroby nowotworowe, choroby krwi, cukrzycę, paradontozę, osteoporozę. Problemem może być również bruksizm oraz brak miejsca w zwarciu. Z zabiegiem należy wstrzymać się w czasie ciąży, nie wykonuje się go również u dzieci. W każdym wypadku lekarz implantolog musi wykonać dokładne badanie m.in. tomografię komputerową i określić warunki do przeprowadzenia zabiegu.

Zobacz też:

Leczenie kanałowe – na czym polega i gdzie je wykonać?

Leczenie implantologiczne – jak wygląda?

Wszczepienie implantu do kilkuetapowy proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent, który zdecyduje się na tę metodę odbudowy uśmiechu, musi udać się do wybranej kliniki. Pierwsza wizyta to dokładny wywiad z pacjentem, wykonanie niezbędnych badań, zaplanowanie leczenie oraz ustalenie kosztów zabiegu. Ważne, aby przed implantacją wyleczyć wszystkie zęby oraz wykonać niezbędne zabiegi higienizacyjne. Drugi etap leczenia implantologicznego to wszczepienie implantu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Czas trwania zabiegu zależy od ilości wszczepianych implantów, a także stanu kości szczęk pacjenta. Lekarz nawierca otwór i wprowadza implant. W niektórych wypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy od usunięcia zęba minęło wiele lat, potrzebne są zabiegi odbudowujące kość. Na zakończenie stomatolog zszywa ranę, pacjent może wrócić do domu.

Aby zapobiec powikłaniom, należy przyjmować antybiotyk, a w razie dolegliwości środki przeciwbólowe. Przez kolejne tygodnie implant zrasta się z kością, to proces osseointegracji. Po ok. 4-6 miesiącach powierzchnia nośna implantu zostaje odsłonięta, a następnie wkręcana jest w niego śruba gojąca. Po ok. dwóch tygodniach na implantach zębowych wykonuje się koronę i pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem. Możliwe jest również wykonanie implantów zębowych na jednej wizycie, ale to wymaga odpowiednich warunków i wymaga zachowania przez pacjenta zwiększonej higieny. Aby nowe zęby służyły długie lata, należy o nie dbać. Stosuje się takie zabiegi jak w przypadku zębów własnych tj. szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie, używanie nici dentystyczny, irygatora i płynów do płukania jamy ustnej. Nie można zapomnieć o regulowanych wizytach u dentysty.

Implanty zębów – czy warto?

Implanty zębów o nowoczesna metoda, pozwalającą uzupełnić braki zębowe i cieszyć się pięknym uśmiechem. Dzięki nim można pozbyć się kompleksów i odzyskać radość życia. Jest wiele korzyści, jakie daje wszczepienie implantów zębowych. Główne, jakie warto wymienić to:

  • małe ryzyko niepowodzenia zabiegu, niemal 99% implantów prawidłowo zrasta się z kością,
  • znikome ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych,
  • trwałość, dobrze pielęgnowane implanty zębowe wystarczą do końca życia,
  • możliwość uzupełniania pojedynczych braków, jak i wszystkich zębów,
  • brak konieczności szlifowania zdrowych zębów, jak ma to miejsce przy moście,
  • prawidłowe odtwarzanie fizjologicznych warunków przenoszenia sił podczas przeżuwania pokarmów,
  • brak negatywnego wpływu na funkcji mowy i artykulacji,
  • idealne podparcie dla tkanek policzków i warg,
  • możliwość jedzenie produktów wymagających gryzienia,
  • wysoka estetyka, implanty zębowe wyglądają jak naturalne zęby,
  • poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ponieważ są zamontowane na stałe.

Zabieg z użyciem implantów jest bezpieczny, pozwala odbudować braki zębowe. Warto wybrać dobrą klinikę z doświadczoną kadrą i znów cieszyć się naturalnym, pełnym uśmiechem.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany