Paradontoza, halitoza i krwawienie – jak sobie z tym poradzić?

paradontozaParadontoza to najczęstsza choroba dziąseł. Niekiedy występuje krwawienie. Czy każda choroba dziąseł objawia się krwawieniem i czy rzeczywiście dziąsła są tak ważne dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu?

Gdy ktoś się uśmiecha, zwykle zwracamy uwagę na jego zęby – czy są odpowiednio białe, czy są równe i pozbawione próchnicy – dziąseł z reguły nie widać, więc nie tylko jako obserwatorzy nie poświęcamy im wystarczającej uwagi, ale również jako posiadacze. Jest wiele obiegowych opinii związanych z kondycją jamy ustnej oraz dziąseł, np. „krwawienie dziąseł podczas ciąży jest całkiem normalne” lub „nie mam próchnicy, dlaczego mam mieć problemy z dziąsłami?” Tymczasem nie jest to takie proste. Rozwiejemy kilka popularnych mitów.

Schorzenia dziąseł są rzadkie i trudno na nie zachorować

Według ostatnich globalnych danych zebranych z amerykańskich stowarzyszeń stomatologicznych wynika, że paradontoza i choroby przyzębia są na 6 miejscu wśród wszystkich schorzeń człowieka pod względem częstotliwości ich występowania.

Na paradontozę chorują już 30-latkowie, dotyka ona coraz młodszych ludzi ze względu na złe nawyki higieniczne i żywieniowe. Z wiekiem pacjentów średnia ilość zachorowań rośnie, ale to nie znaczy, że wiek jest przyczyną paradontozy i innych dolegliwości dziąseł, ale wieloletnie, złe przyzwyczajenia oraz nałogi. To znaczy, że im dłużej palimy, tym większe staje się ryzyko chorób dziąseł — wyjaśnia stomatolog dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach.

Z danych amerykańskiego CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) wynika, że zachorowalność na paradontozę po 30 roku życia rośnie równolegle z wiekiem. W grupie młodych dorosłych zachorowalność waha się od 20 do 40%, a potem jest już tylko gorzej.

Paradontoza = utrata zębów

W zasadzie, to prawda, ale tylko w przypadku braku podjęcia leczenia stomatologicznego. Paradontozę leczy się poprzez oczyszczanie kieszonek zębowych z osadu i płytki bakteryjnej powodującej stany zapalne. Wcześniej robiło się to chirurgicznie – obecnie za pomocą ultradźwiękowego systemu, który umożliwia dotarcie w głąb kieszonek przyzębia bez skalpela. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie terapii zapobiegnie utracie zębów i pogłębianiu się uszkodzeń. Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy paradontoza była już na tyle zaawansowana, że doszło do zaniku kości? I na to stomatolodzy mają radę.

Gdy doszło już do poważnego zaniku kości w okolicach wyrostka zębowego i zęby nie mają solidnego przyczepu, wtedy stosujemy sterowaną regenerację kości. W pobliżu kości szczęki umieszczamy materiał kościozastępczy, który stymuluje ją do wzrostu, a sam z czasem zanika. Zabieg ten stosujemy nie tylko do leczenia skutków paradontozy, ale również przed leczeniem implantologicznym — tłumaczy dr Duda.

Zobacz też:

Krwawiące dziąsła – oto 9 przyczyn

5 sposobów na zdrowe dziąsła

Co chcą Ci przekazać zęby i dziąsła?

Krwawienie dziąseł w czasie ciąży to norma

W tym szczęśliwym dla kobiety okresie przychodzi zmagać się z różnymi dolegliwościami ze strony ciała, część z nich dotyczy także dziąseł i jamy ustnej.

To prawda, że podczas ciąży dziąsła mogą być zaczerwienione, obrzmiałe i łatwiej krwawić. Jest to spowodowane zawirowaniami hormonalnymi w ciele kobiety, które dotykają m.in. dziąseł. Nie należy to jednak do normy, a niepokojące sygnały ze strony przyzębia powinny skłonić przyszłą matkę do wizyty u stomatologa — mówi dr Duda.

Zapobieganie problemom z dziąsłami podczas ciąży powinno się zacząć od wizyty kontrolnej u dentysty w okresie planowania poczęcia – stomatolog rozpozna wówczas ewentualne problemy i zaleczy ubytki. Właściwe przygotowanie pomoże wykluczyć komplikacje w czasie trwania ciąży, co jest ważne ze względu na bezpieczeństwo i matki, i dziecka.

Nieświeży oddech może wskazywać na problemy z dziąsłami

I tak, i nie. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny problemu nieświeżego oddechu zwanego halitozą.

Do głównych przyczyn nieświeżego oddechu należą niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz palenie papierosów, więc jeżeli jesteśmy nałogowymi palaczami, to trudno spodziewać się przez cały dzień miętowego zapachu z ust — komentuje stomatolog.

Przyczynami halitozy mogą być również schorzenia gastryczne, a także laryngologiczne, jak niedoleczone migdałki czy problemy z zatokami. Aby odzyskać świeży oddech należy regularnie odwiedzać dentystę i informować go o swoich dolegliwościach.

Cukrzyca zwiększa ryzyko chorób dziąseł

Cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową, polega na niedoborze hormonu insuliny, który reguluje gospodarkę glukozową w naszym organizmie. Cukrzyca powoduje ogólne obniżenie odporności, a tym samym zwiększa ryzyko podatności na infekcje w obrębie jamy ustnej, w tym dziąseł.

Jeżeli pacjent zmaga się z cukrzycą, to nie znaczy, że z automatu będzie miał problemy z dziąsłami. Jeśli będzie przyjmował leki i odżywiał się zgodnie z zaleceniami diabetologa, a także regularnie odwiedzał stomatologa i właściwie dbał o higienę jamy ustnej, to właściwie ryzyko chorób dziąseł nie zwiększy się istotnie. U takich pacjentów jest możliwe nawet wszczepienie implantów stomatologicznych — wyjaśnia dr Mariusz Duda.

Ocen: 8
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany