Bezsenność w ciąży: problem z którym trzeba sobie poradzić

bezsennośćWiele kobiet spodziewających się dziecka często boryka się z problemami, które powodują bezsenność. Kłopot z ułożeniem ciała i bóle kręgosłupa sprawiają, że noce przyszłych mam stają się coraz krótsze. A przecież  zapotrzebowanie na sen wzrasta.

W pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu, który powoduje zmęczenie i senność. Niestety dolegliwości pojawiające się w kolejnych miesiącach uniemożliwiają spokojny wypoczynek. Przestrzeganie zasad higieny snu oraz właściwe przygotowanie sypialni na czas ciąży oraz połogu pozwoli uniknąć wielu bezsennych nocy i nieprzyjemnych problemów.

Bezsenność – najważniejsza higiena snu

Przygotowując się do ciąży, warto pomyśleć o właściwym wyposażeniu sypialni. Pomoże to nie tylko w walce z dokuczliwościami towarzyszącymi zmianom zachodzącym w ciele, ale też wpłynie na komfort i wypoczynek obojga rodziców również w późniejszych latach. Na jakość nocnego wypoczynku wpływa wiele czynników: stałe godziny snu, wyciszenie przez położeniem się do łóżka czy wpuszczenie świeżego powietrza do sypialni. Wystrój pokoju także ma znaczenie. Jasne kolory i jak najmniejsza ilość przedmiotów zbierających kurz w sypialni korzystnie wpływają na nasz wypoczynek.

Bezsenność – może czas na inne łóżko

Warto jednak pamiętać, że właściwe łóżko to podstawa dobrego snu, od którego zależy komfort ciężarnej. Wszyscy, a w szczególności przyszłe mamy, powinni pamiętać, że decyzja związana z zakupem łóżka musi być dobrze przemyślana. Optymalna ilość powierzchni do spania oraz właściwości odpowiadające na potrzeby użytkowników mogą sprawić, że każda noc będzie przespana, a poranek przywitany z uśmiechem.

Osoby planujące powiększenie rodziny mogą również zastanowić się nad wyborem łóżka z elektrycznym stelażem, który w szybki i prosty sposób dostosuje się do potrzeb ciężarnej, a później karmiącej kobiety.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Sen – księżyc w pełni może go zakłócić

Zdrowy i spokojny sen. To możliwe!

Bezsenność – a może to sprawa materaca

Jaki powinien być idealny materac dla kobiety w ciąży? Na pewno taki, który zapewnia odpowiednie podparcie, dopasowanie oraz wentylację. Podczas wyboru materaca przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego elastyczność. Strefy ciężkości ciała przyszłej mamy zmieniają się wraz z rozwojem dziecka, dlatego ważne jest, aby materac nie zapadał się. Powinien być on także wysoki. Najlepiej, gdyby jego wierzchnią warstwę pokrywały wysokogatunkowe pianki – termoelastyczna, wysokoelastyczna czy lateks. Warto wybierać spośród twardszych rozwiązań. Materac dla ciężarnej kobiety z jednej strony musi zagwarantować jak najdelikatniejsze wsparcie mocno obciążonego kręgosłupa, a z drugiej – powinien ułatwić obracanie się z boku na bok oraz wstawanie.

W zapewnieniu komfortu podczas ciąży, jak i po niej z pewnością pomogą materace z lateksowym wkładem. Kobiety spodziewające się dziecka mają problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania. Materace lateksowe dopasowują się do kształtu ciała, wspomagając tym samym ułożenie i zapadnięcie w głęboki sen bez konieczności ciągłego poprawiania lub podkładania poduszek pod rosnący brzuszek. Lateks zapewnia także wysoką antyalergiczność oraz sprężystość. – mówi Artur Wasążnik, ekspert Comforteo i dodaje – Właściwe podparcie i dobrą elastyczność gwarantują również materace ze sprężynami kieszeniowymi z dodatkowym utwardzeniem.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany