Widać Ci dziąsła gdy się uśmiechasz? Problem ten da się rozwiązać

Gdy podczas uśmiechu widać dziąsła, uśmiech nie wygląda estetycznie. Lekarze nazywają to gummy smile. Okazuje się, że z takim problemem zmagają się Nicole Kidman, czy Gwen Stefani. Czy można sobie z tym jakoś poradzić?

Aparat ortodontyczny a problem z dziąsłami

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów.

Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np. za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Aparat na zęby – wybierz najlepszy dla siebie

Krwawiące dziąsło – oto 9 przyczyn

U dorosłych konieczny jest zabieg chirurgiczny na dziąsła

Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych, sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym.

Najpierw specjalista sprawdza jaką głębokość mają kieszonki, wówczas wiadomo, ile tkanki można bezpiecznie usunąć. Do zabiegu, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności jaką dużą część dziąsła trzeba wyciąć, wykorzystuje się nóż do koagulacji. Narzędzie to nie tylko wycina nadmiar dziąsła, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz.

Dzięki temu dziąsła nie krwawią i nie trzeba zakładać szwów.

Po zabiegu stosuj dietę

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Uśmiech dziąsłowy nie każdemu musi się podobać, ale też nie jest to problem natury medycznej tylko estetycznej

Inną metodą, korekcji niewielkiego uśmiechu dziąsłowego, mogą być wypełniacze ust. Powiększone usta zakrywają większą część dziąseł, ale efekt nie jest trwały i trudny do przewidzenia. Stałą korektę przebiegu linii dziąseł może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog.

Ocen: 1
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany