Jak wybrać dobrego stomatologa? Sprawdź, jak pokonać strach przed dentystą

dobry stomatologDentofobia to paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Według badań cierpi na niego ponad połowa społeczeństwa. Strach przed dentystą dotyczy nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Jak go pokonać?

Aby raz na zawsze pokonać dentofobię, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze stomatologa. Lekarz dentysta powinien nie tylko umiejętnie prowadzić leczenie, ale także przyciągać pacjentów przyjazną i ciepłą atmosferą. Jak takiego znaleźć?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stomatologa?

Biorąc pod uwagę, jak wiele gabinetów stomatologicznych działa na rynku, znalezienie dobrego dentysty może być sporym wyzwaniem. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy w wyborze stomatologa w Rabce Zdroju:

  • profesjonalizm – wiedza stomatologiczna zmienia się bardzo szybko i wciąż pojawiają się nowości technologiczne z zakresu stomatologii. Dlatego dobry dentysta powinien wciąż poszerzać swoje kompetencje i nadążać za dynamicznym rozwojem medycyny,
  • podejście do zawodu – powiedzenie, że najlepszy lekarz to lekarz z powołania, dotyczy nie tylko stomatologów. Dobry dentysta nie traktuje pacjenta jedynie jako źródło zarobku, lecz z zaangażowaniem podchodzi do procesu leczenia, poszukując optymalnych rozwiązań.
  • atmosfera w gabinecie – dobry dentysta potrafi stworzyć w swoim gabinecie atmosferę otwartości i zaufania. Zdaje sobie sprawę z tego, że komfort psychiczny pacjentów jest bardzo ważny, troszczy się więc o ich samopoczucie podczas procesu leczenia,
  • rekomendacje – osoby poszukujące dobrego dentysty powinny zapoznać się z opiniami ludzi z bliskiego otoczenia – rodzinny lub znajomych. Ich doświadczenie może być bardzo pomocne w wyborze konkretnego gabinetu dentystycznego, minimalizuje też ryzyko nieudanej wizyty. Opinie o lekarzach znaleźć można także na stronach internetowych, jednak warto zachować wobec nich spory dystans.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Osoby cierpiące na dentofobię boją się nie tylko leczenia stomatologicznego. Strach w nich potrafi wzbudzić już sam widok lekarza i gabinetu, zapach oraz widok urządzeń.

Istnieją gabinety, takie jak Orto Smile, które dużą wagę przywiązują do tego, by ograniczyć strach pacjentów. Pomóc może miła muzyka, rozmowa oraz pozytywne nastawienie personelu.

Pacjenci obawiający się wizyty u dentysty muszą pamiętać o tym, że medycyna bardzo posunęła się do przodu i współczesne leczenie dentystyczne w niczym nie przypomina tego sprzed kilkunastu lat. Obecnie stosuje się takie znieczulenia, które pomagają nie tylko ograniczyć ból, ale także całkowicie go wyeliminować.

Osoby, które mają problem z pokonaniem strachu przed dentystą, powinny tak zaplanować wizytę, by nie siedzieć zbyt długo w poczekalni. Samo oczekiwanie na wejście do gabinetu może być bardziej stresujące niż wizyta. Można sięgnąć także po ulubioną książkę, muzykę lub film – wszystko, co pomoże odciągnąć myśli od zbliżającej się wizyty. Strach przed dentystą często jest nieuzasadniony, a konsekwencje zaniechania leczenia mogą być bardzo dotkliwe.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany