Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga szczególnej dbałości o higienę i porządek. Od tego zależy jakość i bezpieczeństwo przygotowywanych tam potraw. Aby zachować odpowiedni poziom czystości konieczne będzie nie tylko regularne sprzątanie, ale także usuwanie bakterii – np. dezynfekcja octem. Musisz także pamiętać o zasadach higienicznego przechowywania żywności. Od czego zacząć?
Spis treści
Środki czystości
Aby dokładnie posprzątać kuchnię musisz zaopatrzyć się w odpowiednie środki czystości. Na stronie https://www.golddrop.eu/ znajdziesz środki, które pozwolą na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń, a przy tym będą bezpieczne i przyjazne dla czyszczonych powierzchni. Pamiętaj o dokładnym czytaniu etykiet – niektóre detergenty wymagają dokładnego spłukiwania, szczególnie jeśli czyścisz nimi blaty kuchenne czy wnętrze lodówki.
Regularne zmywanie naczyń
Odwlekanie zmywania to jeden z najpopularniejszych kuchennych grzeszków. Pamiętaj, że zabrudzenia pozostałe na naczyniach będą zasychać, a przez to stawać się trudniejsze do usunięcia. Dlatego zdecydowanie szybszą metodą jest zmywanie ich codziennie. Sporym ułatwieniem jest zakup zmywarki – pozwala ona nie tylko na uwolnienie się od konieczności zmywania, można w niej także na bieżąco chować brudne naczynia i uniknąć bałaganu w zlewie.
Minimalizm
Wszelkie przedmioty i dekoracje, które ustawisz na blatach i otwartych półkach będą się pokrywały warstwą kurzu. Dlatego, jeśli chcesz ułatwić sobie sprzątanie, postaw na prostotę i umiar. Zmniejszenie ilości przedmiotów, które trzymasz na kuchennych blatach, nie tylko przyspieszy sprzątanie, ale również ułatwi Ci pracę.
Twórz listy
W łatwo dostępnym miejscu warto trzymać notes i długopis. Dzięki temu możesz na bieżąco notować produkty, które się kończą. Pomoże Ci to również zaoszczędzić pieniądze, gdyż unikniesz kupowania nadmiernych ilości jedzenia. To także dobry krok w kierunku ograniczenia marnowania żywności. Praktycznym nawykiem także tworzenie listy produktów, które trzymasz w szafkach i lodówce, wraz z ich datami ważności. Takie zadanie wydaje się pracochłonne, ale jeśli będziesz aktualizować listy na bieżąco, nie zajmie Ci to wiele czasu. Tworzenie takich list bardzo ułatwia gospodarowanie domowym budżetem i zaopatrzeniem.
Regularnie wymieniaj gąbki i ścierki
Gąbka do mycia naczyń i kuchenna ścierka stanowią idealne środowisko rozwoju dla różnych mikroorganizmów. Dlatego musisz je regularnie prać i dezynfekować. Pamiętaj, aby po użyciu zawsze starannie odciskać z nich wodę i kłaść w suchym miejscu, w którym będą mogły wyschnąć. W innym przypadku przesiąkną nieprzyjemnym zapachem, który trudno usunąć. Nie miej też skrupułów przed ich wyrzuceniem, jeśli zauważysz, że się zużyły.