Czysta i bezpieczna kuchnia – czego unikać?

bakterie w kuchniKuchenne porządki to czynność, która wydaje się mozolna i kłopotliwa. Jednak można ułatwić sobie to zadanie – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Jeśli do utrzymywania porządku podejdziesz sumiennie, to sprzątanie zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu. Sprawdź, jak zorganizować sobie porządkowanie kuchni!

Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga szczególnej dbałości o higienę i porządek. Od tego zależy jakość i bezpieczeństwo przygotowywanych tam potraw. Aby zachować odpowiedni poziom czystości konieczne będzie nie tylko regularne sprzątanie, ale także usuwanie bakterii – np. dezynfekcja octem. Musisz także pamiętać o zasadach higienicznego przechowywania żywności. Od czego zacząć?

Środki czystości

Aby dokładnie posprzątać kuchnię musisz zaopatrzyć się w odpowiednie środki czystości. Na stronie https://www.golddrop.eu/ znajdziesz środki, które pozwolą na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń, a przy tym będą bezpieczne i przyjazne dla czyszczonych powierzchni. Pamiętaj o dokładnym czytaniu etykiet – niektóre detergenty wymagają dokładnego spłukiwania, szczególnie jeśli czyścisz nimi blaty kuchenne czy wnętrze lodówki.

Regularne zmywanie naczyń

Odwlekanie zmywania to jeden z najpopularniejszych kuchennych grzeszków. Pamiętaj, że zabrudzenia pozostałe na naczyniach będą zasychać, a przez to stawać się trudniejsze do usunięcia. Dlatego zdecydowanie szybszą metodą jest zmywanie ich codziennie. Sporym ułatwieniem jest zakup zmywarki – pozwala ona nie tylko na uwolnienie się od konieczności zmywania, można w niej także na bieżąco chować brudne naczynia i uniknąć bałaganu w zlewie.

Minimalizm

Wszelkie przedmioty i dekoracje, które ustawisz na blatach i otwartych półkach będą się pokrywały warstwą kurzu. Dlatego, jeśli chcesz ułatwić sobie sprzątanie, postaw na prostotę i umiar. Zmniejszenie ilości przedmiotów, które trzymasz na kuchennych blatach, nie tylko przyspieszy sprzątanie, ale również ułatwi Ci pracę.

Twórz listy

W łatwo dostępnym miejscu warto trzymać notes i długopis. Dzięki temu możesz na bieżąco notować produkty, które się kończą. Pomoże Ci to również zaoszczędzić pieniądze, gdyż unikniesz kupowania nadmiernych ilości jedzenia. To także dobry krok w kierunku ograniczenia marnowania żywności. Praktycznym nawykiem także tworzenie listy produktów, które trzymasz w szafkach i lodówce, wraz z ich datami ważności. Takie zadanie wydaje się pracochłonne, ale jeśli będziesz aktualizować listy na bieżąco, nie zajmie Ci to wiele czasu. Tworzenie takich list bardzo ułatwia gospodarowanie domowym budżetem i zaopatrzeniem.

Regularnie wymieniaj gąbki i ścierki

Gąbka do mycia naczyń i kuchenna ścierka stanowią idealne środowisko rozwoju dla różnych mikroorganizmów. Dlatego musisz je regularnie prać i dezynfekować. Pamiętaj, aby po użyciu zawsze starannie odciskać z nich wodę i kłaść w suchym miejscu, w którym będą mogły wyschnąć. W innym przypadku przesiąkną nieprzyjemnym zapachem, który trudno usunąć. Nie miej też skrupułów przed ich wyrzuceniem, jeśli zauważysz, że się zużyły.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany