Jaka maska zapewni świetną ochronę przed bakteriami i wirusami? Czy można jednocześnie liczyć na wygodę w trakcie jej noszenia? Na te potrzeby odpowiadają maseczki FFP2. Są optymalnym rozwiązaniem, które da maksymalne bezpieczeństwo przy zachowaniu komfortu użytkowania. Dlaczego akurat ten rodzaj maski?
Spis treści
Czym są maseczki FFP2?
Każdemu z nas znane są jednorazowe maski ochronne czy chirurgiczne. Ich zadaniem jest chronienie przed szkodliwymi cząsteczkami zawartymi w powietrzu. W dobie pandemii jest to niezwykle ważne. Potrzebujemy skutecznego zabezpieczenia przed wirusami i bakteriami. Półmaski zapobiegają również wdychaniu smogu. Zanieczyszczenia i spaliny mogą silnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jednak zwykłe maski chirurgiczne nie wystarczą, by w pełni odizolować nas od groźnych substancji. Najlepszą alternatywą są maseczki FFP2. Ich działanie jest znacznie skuteczniejsze. Jednocześnie koszt takiego zabezpieczenia nie jest wygórowany. Jak właściwie wygląda maseczka FFP2? Co oznacza ta nazwa?
Maseczka FFP2 – co to znaczy?
„FFP” jest skrótem od angielskiej nazwy „filtering face piece”. W przełożeniu na język polski jest to „filtrująca osłona twarzy”. Oznaczenie liczbowe wskazuje stopień ochrony maseczki. Różnią się one bowiem szczelnością i przepuszczalnością powietrza. Na rynku dostępne są maski FFP1, FFP2 i FFP3.
Warstwy maseczki FFP2
Za ochronę w masce odpowiada między innymi pięć warstw. Pierwsza z nich zapewnia wygodę użytkowania. Wykonana jest z miękkiej włókniny. Materiał, który ma kontakt ze skórą, jest przyjemny w dotyku i oddychający. Dzięki niemu noszenie półmaski nie jest uciążliwe. Druga warstwa to higroskopijna tkanina. Zapobiega przenoszeniu chorób drogą kropelkową. Przeciwdziała powstawaniu nadmiernej wilgoci i redukuje przepuszczanie płynów.
Trzecia i czwarta to dwa filtry melt-blown. Ich struktura zatrzymuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Chronią przed bakteriami i wirusami. Dzięki nim nie wdychamy smogu, pyłu i kurzu. Podwójna filtracja zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Piąta warstwa maseczki FFP2 to nietkana włóknina. Powstrzymuje przedostanie się większych cząsteczek.
Niektóre maseczki FFP2 wyposażone są w zawór. Redukuje on wilgotność poprzez odprowadzenie wydychanego powietrza. Dzięki temu noszenie okularów wraz z maską nie sprawia problemów. Para nie osadza się na szkiełkach. W dodatku odprowadzając ciepłe wydychane powietrze, zapewnia miły chłód. Maseczka FFP2 jest również wygodna — to dzięki profilowanej blaszce. Dopasuje się idealnie do kształtu twarzy i nosa.
Zobacz też:
Jakie są zalety i wady e-recept w porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi?
Działanie maseczki FFP2
W kwietniu 2020 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat zapytało badanych, czy uważają, że używane przez nich maseczki skutecznie chronią przed Covid-19. Aż 80,2% badanych wątpiło lub nie było przekonanych co do działania ich masek. Obawy utrzymują się do dziś. Warto więc zdecydować się na produkty, które zostały przetestowane i potwierdzone certyfikatami. Maseczka FFP2 musi spełniać określone wymogi. Aby podkreślić funkcjonalność maski, najlepiej zestawić ją z innymi.
Maseczka FFP2 jest odpowiednia do użytku w pracy, szkole i innych miejscach publicznych. Jest to najwyższy standard polecany w codziennych sytuacjach. Wyższą ochroną cechuje się jedynie półmaska FFP3, która najlepiej służy personelowi medycznemu. Jaki jest poziom ochrony maseczki FFP2 w porównaniu z pozostałymi?
Maseczka FFP2 a inne
Dowolna maska typu FFP chroni skuteczniej od chirurgicznych. Wyróżnia się szczelnością, dopasowaną budową, wysokim poziomem filtracji i często wyposażeniem w zaworek. Niektóre z nich nadają się nawet do użytku wielorazowego.
Wśród półmasek FFP, porównanie poziomów filtracji wygląda następująco:
- maseczki FFP1 – zatrzymują do 80% cząsteczek. Całkowity przeciek wewnętrzny (nieszczelność) wynosi do 25%;
- maseczki FFP2 – filtrują 94% szkodliwych cząsteczek, a ich przeciek całkowity wynosi maksymalnie 11%;
- maseczki FFP3 – blokują aż 99% cząsteczek. Całkowity przeciek wewnętrzny wynosi nie więcej niż 5%.
Jeśli interesuje nas wygodna maseczka do noszenia na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest rodzaj FFP1. Gdy przywiązujemy dużą wagę do naszego zdrowia i zależy nam na odpowiedniej ochronie — najlepsza będzie maseczka FFP2. Dla personelu medycznego (z uwagi na możliwe utrudnienia w oddychaniu) polecana jest maska FFP3.
Jak korzystać z maseczki FFP2?
Pamiętajmy, że skuteczność półmasek zależna jest od rozsądnego użytkowania. Należy stosować się do zaleceń producenta. W przypadku masek jednorazowych można je zwykle nosić do 8 godzin. To dwa razy dłużej niż maski chirurgiczne. Z wielorazowych FFP2 z reguły możemy korzystać przez około 48 godzin.
Co, gdy maska stanie się wilgotna? Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii. Warto wymienić ją wtedy na nową. Przed zdjęciem lub założeniem najlepiej dokładnie umyć ręce. Pilnujmy również, by ograniczyć dotykanie półmaski. Jednak śmiało poprawiajmy ją, jeśli się zsunie. Maseczka FFP2 jest skuteczna wyłącznie, jeśli jest poprawnie założona, czyli zakrywa nos i usta.
Ile kosztują maseczki FFP2?
Takie maski możemy kupić nawet za złotówkę. Jeśli interesują nas maseczki FFP2 z zaworkiem, zapłacimy parę złotych. Niektóre produkty o nadzwyczajnej jakości będą kosztować kilkanaście złotych. To zwykle kwestia specjalnych, nowoczesnych filtrów.
Maseczka FFP2 – oznaczenia
„FFP” to tylko jedno z oznaczeń, które są umieszczane na półmaskach. Poniższe trzy skróty to podstawa, którą powinien poznać każdy, kto zamierza kupić maskę. Informują nas o jakości produktu i jego poprawnym stosowaniu. Jest to:
- CE – te dwie litery oznaczają produkt, który posiada certyfikat. Taka maseczka została poddana testom. Jej skuteczność i zgodność z opisem jest gwarantowana;
- NR – taka maseczka nadaje się do jednorazowego użytku. Nie nosimy jej dłużej niż 8 godzin ani nie zakładamy jej drugi raz;
- R – jest to półmaska, która może być używana wielokrotnie. Nie należy jednak przekraczać liczby godzin wskazanej przez producenta. Zwykle ten czas wynosi łącznie dwie doby.