Boli cię brzuch? Może masz Helicobacter pylori

helicobacter pyloriHelicobacter pylori to bakteria, która uwielbia nasz żołądek i dwunastnicę. I to ona zazwyczaj jest sprawcą bólu. Istnieją nieinwazyjne testy aby przekonać czy ona jest w naszym organizmie.

Helicobacter pylori – od zatrucia po wrzody

Ocenia się, iż w Polsce ok. 80% dorosłych i ok. 30% dzieci zakażonych jest bakterią Helicobacter pylori, która kolonizuje żołądek i dwunastnicę. Badania kliniczne potwierdziły, że jest ona przyczyną ponad 90% wrzodów dwunastnicy, 60-80% wrzodów żołądka i większości przewlekłych nieżytów żołądka. Często objawy zakażenia bakterią przypominają objawy zwykłego zatrucia pokarmowego. Po kilku dniach objawy ustępują, ale Helicobacter pylori jest od tego momentu obecna w błonie śluzowej żołądka i stanowi zagrożenie. Co więcej, często nie występują żadne niepokojące objawy, dlatego tylko niewielki odsetek nosicieli tej groźnej bakterii zdaje sobie sprawę z jej obecności.

Helicobacter pylori – kiedy zrobić badania

– częste zgagi
– dyskomfort po posiłkach
– bóle żołądka, bóle brzucha
– nieskuteczność prawidłowo prowadzonej terapii wrzodu żołądka lub dwunastnicy
– nawracające wrzody żołądka lub dwunastnicy
– powikłania w przebiegu choroby wrzodowej (np. krwawienia z przewodu pokarmowego)

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Bakterie oporne na antybiotyki – sprawdź crp

Zwalcz bakterie ozonoterapią

Gdy ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia nie dają Ci spokoju

Helicobacter pylori – nieinwazyjne testy

Test oddechowy

Urazowy test oddechowy polega na wykorzystaniu aktywności enzymatycznej ureazy wytwarzanej przez Helicobacter pylori tj. enzymu, który nie występuje naturalnie w organizmie. W badaniu, podaje się doustnie środek diagnostyczny, rozcieńczony sokiem pomarańczowym. Następnie, po 30 minutach, pobierana jest próbka wydychanego powietrza. Celem testu jest wykrycie zakażenia oraz ocena skuteczności leczenia. Jest on przyjazny dla pacjenta i stanowi nieinwazyjną alternatywę dla endoskopii. Ze względu na wysoką czułość i swoistość przewyższa inne metody nieinwazyjne.

Pomiar ilościowy specyficznej dla Helicobacter pylori IgG

To badanie serologiczne, które we krwi wykrywa obecność reakcji odpornościowej organizmu na zakażenie bakterią.

Obecność bakterii w kale (antygen)

Polega na wykorzystywaniu przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom Helicobacter pylori obecnym w kale. Oznaczenie to pozwala na ocenę skuteczności terapii oraz wykrywanie nawrotów choroby.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany