Marskość wątroby – wszystko przez cukier

Marskość wątroby to bardzo poważne schorzenie. Naukowcy udowodnili, że przyczyną tej choroby jest też cukier. Co zrobić aby nasza wątroba byłą zdrowa i dobrze pracowała?

Wątroba ma bardzo ważne zadanie: odtruwa nasz organizm z toksyn, zarówno tych utworzonych naturalnie, jak i tych dostarczonych z zewnątrz: spowodowane zażywaniem leków, narkotyków czy alkoholu. Wątroba wykorzystuje około 20% kalorii na swoją pracę, która obejmuje przekształcanie węglowodanów w glukozę.

Marskość wątroby a niealkoholowa choroba

Dieta bogata w cukier może powodować, że kuleczki tłuszczu zaczynają się tworzyć w komórkach wątroby. Powodują one tzw. niealkoholową chorobę wątroby. Jeszcze 30 lat temu była prawie nieznana. Dzisiaj dotyka 30% dorosłych Amerykanów. Warto zauważyć, że wzrost częstości występowania tej choroby wzrasta w takim samym tempie jak otyłość i  cukrzyca. W rzeczywistości eksperci uważają stłuszczenie wątroby jako cechę zespołu metabolicznego, stanu charakteryzującego choroby związanych z otyłością.

Nagromadzenie się tłuszczu w wątrobie niekoniecznie jest oczywiste z nagromadzeniem się go np. na udach. W 2012 roku badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition ujawniły, że ludziom, którzy jedli przez 3 tygodnie 1000 dodatkowych kalorii pochodzących ze słodyczy wzrosła masa ciała tylko o 2 procent, ale za to o 27 procent wzrosła zawartości tłuszczu w wątrobie.

Zobacz też:

Jakie badania warto zrobić po odtruwaniu alkoholowym?

Cukier – czy można się od niego uzależnić

Czy wątroba ma emocje

Marskość wątroby – nie dopuść do tego

Gdy schudniemy ilość tłuszczu w wątrobie wraca do normalnego poziomu. Jeśli nie schudniemy, stan ten może doprowadzić do bardziej poważnego schorzenia wątroby, znanego niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby. Jeśli stan zapalny stanie się na tyle poważny, to wystąpią blizny w zdrowej tkance i utrudnią wątrobie wykonywanie kluczowych funkcji. Kiedy tak się dzieje następuje marskość wątroby.

Marskość wątroby zdarza się tylko w naprawdę ciężkim alkoholizmie, przynajmniej tak nam się wydaje. A okazuje się, że zbyt słodka dieta może doprowadzić do tego samego. Straszne i niesamowite.

Ocen: 7
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany