CHEMIOTERAPIA: CZEPKI KTÓRE CHRONIĄ PRZED CAŁKOWITĄ UTRATĄ WŁOSÓW

chemioterapiaChemioterapia to jedna z metod leczenia nowotworów. Jej skutkiem ubocznym jest całkowita utrata włosów. teraz pojawiła się szansa, aby do tego nie doszło. To specjalne czepki chłodzące.

Utrata włosów jest trudnym problem szczególnie dla kobiet, które w trakcie agresywnego leczenia nowotworu pozbawiane są ważnego atrybutu kobiecości, jakim są włosy. Bardzo często oznacza całkowitą rezygnację z życia zawodowego oraz towarzyskiego. Zachowane włosy mogą mieć ogromny wpływ na psychikę, mobilizację sił do walki  z chorobą nowotworową a tym samym na realne wyleczenie. Badania statystyczne pokazują, że aż 8% kobiet odmawia leczenia ze względu na strach przed utratą włosów. Jet to ogromna liczba kobiet, w których strach przed utratą włosów – odarciem z kobiecości, jest tak duży że nie są w stanie podjąć walki o powrót do zdrowia.

Chemioterapia bez utraty włosów. Jak działają czepki?

Systemem Paxman jest w stanie chłodzić skórę głowy u dwóch Pacjentek w tym samym czasie. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury – 4 stopni. Taka temperatura pozwala uzyskać optymalną temperaturę skóry głowy, aby terapia była jak najbardziej skuteczna. Czepek silikonowy musi odpowiednio dobrze przylegać do powierzchni głowy, co zapewnia neoprenowy pokrowiec. Chłodzenie rozpoczynamy 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Czepek jest na głowie pacjenta 30 min, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5h do 2h po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

Chemioterapia: Nadzieja dla chorych

„Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla Pacjentów poddawanych leczeniu chemioterapią. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu. Staramy się z całym personelem medycznym, aby Oddział Onkologii Klinicznej był miejscem pełnym empatii, gdzie Pacjent każdego dnia może liczyć na indywidualną troskę wychodzącą naprzeciw jego potrzebom. Czepek chłodzący redukujący wypadanie włosów podczas leczenia cytostatykami jest naszym kolejnym krokiem w niesieniu pomocy i  dbaniu o komfort Pacjenta. Staramy się podnieść poziom jakości życia osób dotkniętych nowotworem. Z czepka może skorzystać każdy Pacjent, który rozpoczyna chemioterapię.

Chęć rozpoczęcia tego rodzaju terapii można zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu, ale też każdy lekarz specjalista będzie sygnalizował Pacjentowi możliwość skorzystania z systemu Paxman. Jeśli będzie duża zainteresowanie Pacjentów tym rozwiązaniem postaramy się wyposażyć pozostałe stanowiska do podawania cytostatyków w trybie jednodniowym w czepki redukujące utratę włosów. Warto przypomnieć także, że Szpital Św. Rodziny w warszawie w ramach leczenia przeciwnowotworowego oferuje kompleksową opiekę w zakresie chemioterapii w skojarzeniu z innymi metodami leczenia miejscowego, m.in. chirurgią onkologiczną, rekonstrukcyjną i onkoplastyczną.”   mówi lek. med. Monika Dąbrowska – Lekarz Kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej.

chemioterapia leczenie

„Czepek chłodzący, zapobiegający w znacznym stopniu wypadaniu włosów podczas chemioterapii, stwarza Pacjentom możliwość mniej  stresującego przebiegu choroby. Utrata włosów podczas chemioterapii jest dla wielu Pacjentów przykrą i dotychczas nieuniknioną konsekwencją. Dzięki działaniu czepka  może się to znacząco zmienić.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Co ma pszczoła do nowotworu

Żywienie medyczne, czyli posiłki w walce z chorobą nowotworową

Wiemy o nowotworach z… seriali

Z pojawieniem się choroby, która często jest szokiem dla Pacjentów, wiąże się nieraz wiele strat, a utrata włosów (choć  tylko czasowa), jest tym trudniejsza im większą wagę przykłada się do wyglądu. Utracie włosów  towarzyszyć mogą przykre odczucia, jak: żal, smutek, wstyd czy nawet złość. Złość na siebie, na świat czy chorobę. Dlatego też możliwość zachowania swoich włosów, pomimo przyjmowania chemii, może zniwelować nieprzyjemne odczucia i znacznie podnieść jakość życia podczas choroby. W efekcie może mieć  pozytywny wpływ na cały proces leczenia.” – mówi Anna Kurowicka – psycholog, psychoonkolog, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny  jest drugą placówką medyczną w Warszawie oferującą terapię z wykorzystaniem czepka chłodzącego chroniącego włosy podczas chemioterapii, w całej Polsce jest zaledwie 8 ośrodków dysponujących systemem Paxman.

  • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
  • Szpitale Specjalistyczne w Gdyni
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
  • Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu 
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu BreastUnit

 Zakup Systemu Paxman został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany