Kolor moczu – zobacz co mówi o twoim zdrowiu

kolor moczuKolor moczu widzisz kilka razy dziennie. Czasami ma kolor jasny a czasami ciemny. Nie zastanawiasz się dlaczego? A szkoda, bo może to być sygnał, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie.

Aby pomóc ludziom rozszyfrować kolor moczu, stworzono szczegółową gamę barw. Możemy nie pamiętać co oznaczają, ale zasada jest prosta: jeśli coś nas zaniepokoi w jego wyglądzie, powiedzmy to lekarzowi.

Kolor moczu przezroczysty

Jeśli mocz jest tak jasny, że aż przezroczysty, to z pewnością znak, że pijesz zbyt dużo wody. Nadmiar wody rzadko powoduje poważne problemy zdrowotne.

Kolor moczu blado słomkowy do koloru bursztynu i miodu

Jaśniejsze odcienie żółci wskazują, że jesteś dobrze nawodniony. Jeśli mocz jest trochę ciemniejszy, może to być znak, że po prostu trzeba pić więcej płynów.

Kolor moczu brązowy

Jeśli zauważyć odcienie brązu w moczu, może to oznaczać, że jesteś odwodniony. Jednak warto to skonsultować z lekarzem, ponieważ brązowe zabarwienie moczu może być również sygnałem problemów z wątrobą.

Zobacz też:

Naturalne sposoby na zdrowe nerki. Pomogą pietruszka, kurkuma, seler i imbir

Zapalenie dróg moczowych – jakie domowe sposoby stosować

Częste oddawanie moczu – przyczyny i leczenie

Kolor moczu różowy, lekko czerwony

To może być poważny problem. Urolodzy twierdzą, że kolor czerwony to największy znak ostrzegawczy. Trzeba natychmiast o tym powiedzieć lekarzowi. Istnieje długa lista chorób, które mogą to powodować. Na niej znajdują się m.in. choroby nerek, kamienie w nerkach i pęcherzu oraz bardziej poważne jak nowotwory nerek, pęcherza moczowego czy prostaty. Gdy lekarz zobaczy próbkę moczu, będzie w stanie szybko określić, czy różowy lub czerwony odcień jest rzeczywiście spowodowany przez krew lub przez coś innego.

Kolor moczu niebieski lub zielony

Dla większości ludzi, którzy zobaczyliby niebieski lub zielony mocz w muszli klozetowej, byłby to wstrząs, ponieważ to bardzo rzadkie zjawisko. Niektóre mało znane choroby, w tym np. porfiria, może spowodować zmianę koloru moczu na niebieski lub zielony, ale nie jest to pierwsza oznaka choroby.

Czasami ludzie mogą oddać mocz w dziwnych kolorach po zjedzeniu żywności szczególnie tej barwionej. Zależy to też od tego, jak barwniki te są wchłaniane przez jelita i jak łatwo przechodzą do nerek. Niektóre leki mogą być również odpowiedzialne za dziwaczne zmiany koloru moczu.

Ocen: 22
1 komentarz
  1. Jak łykałam ziołowy proszek, który miał rozpuścić kamienie w nerkach to też sikałam na zielono 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany