Częste oddawanie moczu – przyczyny i leczenie

częste oddawanie moczuCzęste oddawanie moczu może nas skutecznie wyprowadzić z równowagi. Nie tylko dlatego, że budzi nas to w nocy, ale i w dzień musimy mieć świadomość, że często będziemy musieli skorzystać z toalety. Co prawda budząc się w nocy od czasu do czasu, aby zrobić siku nie jest niczym nienormalnym. Ale jeśli to konsekwentnie dzieje co najmniej dwa razy w nocy, może być to stan zwany – nadmierną diurezą nocną czyli częstym oddawaniem moczu.

Okazuje się, że częste oddawanie moczu jest przypadłością kobiet. Aż 30% kobiet powyżej 40 roku życia ma z tym problem.

Częste oddawanie moczu – powody

Moczopędne leki lub picie zbyt dużej ilości płynów wieczorem może być przyczyną częstego oddawania moczu. Ale ta nadmierna diureza może również być objawem cukrzycy i niewydolności serca. W przypadku cukrzycy, nie cały nadmiar cukru jest ponownie wchłaniany przez nerki, a zamiast tego zatrzymuje się w moczu, co powoduje zwiększoną potrzebę chodzenia do łazienki.

Niewydolność serca powoduje zaś zbieranie się nadmiaru płynów w nerkach w nocy. Wzmożona diureza może również świadczyć o zaczynającym się zakażeniu dróg moczowych lub innych zaburzeniach pęcherza, np. pęcherz nadreaktywny. Jest on spowodowany przez częste mimowolnego skurcze mięśnia zwieracza pęcherza w niewłaściwym czasie, na przykład, gdy pęcherz jest tylko częściowo pełny. Powoduje to nagłe i silne parcie na pęcherz w dowolnej porze dnia. Problemy z tym mają częściej kobiety niż mężczyźni.

Zobacz też:

Zobacz, co kolor moczu mówi o twoim zdrowiu

Zapalenie pęcherza – możesz sobie z tym poradzić

Częste oddawanie moczu – rady i leczenie

Jeśli więc masz do czynienia z częstym oddawaniem moczu w nocy, warto najpierw ograniczyć płyny i substancje drażniące pęcherz, takie jak kofeina, alkohol czy pikantne przyprawy.

Ćwiczenie mięśni Kegla może również pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy i poprawić kontrolę nad pęcherzem.

Po wykluczeniu problemów zdrowotnych wymienionych powyżej, lekarz może zalecić leki, które zmniejszają potrzebę siusiania w nocy. Niestety taka ingerencja daje działania niepożądane, takie jak niewyraźne widzenie, suchość w ustach, zaparcia, a nawet zaburzenia pamięci.

Ocen: 12
5 komentarzy
  1. Jak się wypije za dużo przed snem to jasne że trzeba w nocy wstać za potrzebą. W innym wypadku trzeba udać się do lekarza.

    1. Muszę wstać w nocy od 2 do 4 razy aby zrobić siku. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Rano jestem niewyspany. Gdy mówię o tym lekarzowi, lekarz to zawsze ignoruje. Nie wiem co mam robić.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany