Zapalenie pęcherza – możesz sobie z tym poradzić

zapalenie pęcherzaZapalenie pęcherza to bardzo popularna dolegliwość szczególnie u kobiet. Na szczęście możemy sobie z nią poradzić. A także robić wszystko aby do niej nie doszło.

Zapalenie pęcherza – kobieca dolegliwość

Problemy związane z pęcherzem moczowym dotykają nie tylko dorosłych kobiet, ale mogą wystąpić także u nastolatek i małych dziewczynek. Spowodowane są specyficzną budową ciała. Krótka cewka moczowa, znajdująca się blisko odbytu sprzyja łatwiejszemu przemieszczaniu się bakterii. Dlatego panie szczególnie powinny dbać o swoje zdrowie. Pamiętając o podstawowych zasadach higieny oraz stosując odpowiednią ochronę okolic intymnych. Mimo, że to oczywiste, jednak warto o tym przypominać.

Czym skorupka za młodu…

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej sprzyjającym środowiskiem do rozwoju bakterii jest ciepło i wilgoć. Dlatego od najmłodszego warto dbać o higienę intymną dziewczynek. Częsta zmiana pieluszki (co najmniej 6 razy dziennie) pozwoli by maluch uniknął problemów związanych z pęcherzem moczowym. Pamiętaj aby podmywać córeczkę zaczynając od przodu do tyłu. Nigdy odwrotnie! Gdy dziecko jest starsze warto zaopatrzyć je w bawełniane i przewiewne majtki. Jeśli maluchowi przydarzy się popuszczenie moczu należy go jak najszybciej przebrać. Nie wskazane jest chodzenie w mokrej bieliźnie. Od najmłodszych lat należy uczyć córkę jak dbać o siebie. Używanie osobnego ręcznika do okolic krocza to podstawa. Rodzice powinni również uczulać swoją pociechę, aby nie siadała na zimnym.

Od podlotka do kobiety

U nastolatek częstym powodem wystąpienia problemów z pęcherzem jest brak świadomości. Należy zachować ostrożność przy wyborze wkładek higienicznych i nawilżających żeli. Źle dobrane mogą podrażnić błonę śluzową, a co za tym idzie ułatwiają dostęp drobnoustrojom do cewki moczowej.

Kosmetyki do higieny intymnej, także mogą być problematyczne.

Dziewczęta powinny w szczególności wystrzegać się: mydeł, mycia strefy intymnej gąbką lub myjką, siadania na desce klozetowej w miejscach publicznych, zbyt długich kąpieli w wannie, noszenia bielizny ze sztucznych tworzyw. Do problemów z pęcherzem moczowym przyczynić się, także może częste i intensywne uprawianie seksu.

Kłopoty z pęcherzem moczowym częściej występują u kobiet ciężarnych, jak również u pań wchodzących w okres przekwitania.

Te pierwsze poprzez powiększającą się macicę mają coraz silniejszy ucisk na pęcherz, a cewka moczowa jest słabo napięta. To sprawia, że układ moczowy pracuje mniej wydajnie, a resztki moczu zalegają w pęcherzu. Stwarzając w ten sposób idealne środowisko do rozmnażania się bakterii. Za podrażnienie pęcherza u kobiet w średnim wieku odpowiada spadek estrogenów, które naruszają prawidłową florę bakteryjną. Dzięki temu bakterie mają łatwiejszy dostęp do układu moczowego.

Jak dbać o układ moczowy?

Głównym objawem problemów z pęcherzem moczowym są częste wizyty w toalecie, nawet w nocy, przy oddawaniu moczu pojawia się ból i pieczenie. Symptomy te bywają często mylone z podrażnieniami ginekologicznymi. Kobietom oprócz fizycznych dolegliwości, towarzyszą poczucie wstydu, obniżona samoocena. Dlatego ważne jest utrzymanie zdrowego układu moczowego. Może wspomóc w tym odpowiednia dieta oraz właściwie dobrane suplementy.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Nietrzymanie moczu – poznaj swój problem

Zobacz, co kolor moczu mówi o twoim zdrowiu

Choroby układu moczowo-płciowego – przełam wstyd!

Warto codzienne posiłki wzbogacić o produkty bogate w witaminę C oraz naturalne kwasy organiczne, które zawarte są w jabłkach lub cytrynie. Picie soków z żurawiny lub jedzenie suszonych owoców, również wzmocni organizm. Należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie, natomiast unikać kawy, słodkich napojów, jedzenia pikantnych potraw czy czekolady.

Niezbędna będzie również higiena,  jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. To od niej w znacznej mierze zależy sprawność naszego układu moczowego. Zawsze trzeba myć ręce po skorzystaniu z toalety, a także nie wstrzymywać moczu. Zakup specjalistycznych środków kosmetycznych przeznaczonych do higieny intymnej dodatkowo ułatwi pielęgnację. Najlepiej takich o neutralnym pH, nie perfumowanych, które nie naruszą delikatnej skóry. Produkty te powinny być bogate w chlorheksdynę, kwas mlekowy i allantoinę, które wspomagają wzrost dobroczynnej mikroflory bakteryjnej, chronią oraz koją podrażnienia.

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany