Ćwiczysz? Tych witamin potrzebujesz!

witaminySą pewne witaminy, które twój organizm potrzebuje, aby budować mięśnie. Dr John Cuomo , dyrektor wykonawczy ds. Badań i Rozwoju w USANA Health Sciences wylicza cztery najważniejsze:

Witamina C – jest ważna dla naszych mięśni, aby funkcjonowały poprawnie. Potrzebna jest do syntezy kolagenu i elastyny​. Jest odpowiedzialna również za zdrowie naczyń krwionośnych, które transportują do mięśni tlen i składniki odżywcze. Dobrym źródłem witaminy C są brokuły, pomidory, truskawki i grejpfrut.

Witamina D – jest niezbędna dla mięśni i układu odpornościowego, aby dobrze funkcjonowały. Badania wykazały, że prawidłowa ilość witaminy D (4000 do 6000 IU dziennie) wspomaga wydajność mięśniową. Jest również wykorzystywana do pozyskiwania wapnia i fosforu, które z kolei są niezbędne do skurczu i rozkurczu mięśni. Dobrym źródłem witaminy D są ryby, sok pomarańczowy, jajka, wątróbka wołowa oraz słońce.

Witamina E – jest bardzo ważnym przeciwutleniaczem, który pomaga w odbudowie błony komórkowej. Błona komórkowa jest istotna dla wzrostu i funkcjonowania komórek również i mięśniowych. Dobrym źródłem witaminy E są migdały, szpinak , marchew i awokado . Jest również w oliwie z oliwek, oleju kukurydzianym , oleju rzepakowym oraz oleju słonecznikowym.

Omega-3  – Zmniejsza rozpad białek mięśniowych. Jak wykazują badania olej z ryb pomaga wzmocnić efekt treningu siłowego u starszych kobiet.

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany