Święta wielkanocne nie muszą się kojarzyć z przejedzeniem i dodatkowymi kilogramami. Wystarczy odrobina kreatywności, by ułożyć zdrowe i pyszne menu. Oto kilka łatwych w przygotowaniu przepisów na Wielką Niedzielę i Poniedziałek.
Spis treści
Jajka faszerowane w wersji light na Wielkanoc
Na wielkanocnym stole nie może oczywiście zabraknąć potraw bazujących na jajkach. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by były one świeże. Po zakupach można przystąpić do gotowania! Tradycyjne, pełne majonezu jajka faszerowane można podać w znacznie lżejszej i pełnej wartości odżywczych wersji.
Składniki:
10 jajek
150 gram łososia wędzonego
Duży pęczek świeżego koperku
Małe opakowanie gęstego jogurtu naturalnego
Świeżo mielony pieprz
Łyżka musztardy
Wykonanie:
Jajka należy ugotować na twardo. Po ostudzeniu i obraniu trzeba przeciąć je ostrożnie na pół i wyjąć z nich żółtka. Po przełożeniu żółtek do miseczki wystarczy wymieszać je z drobno pokrojonym łososiem i posiekanym koperkiem oraz opakowaniem jogurtu i musztardą. Tak powstałą masę nakładamy na białka jaj tak, by wszystko tworzyło ładny kształt. Gotowe danie można posypać świeżym pieprzem. Sól nie jest już potrzebna, ponieważ łosoś sam w sobie jest słony.
Taka potrawa będzie nie tylko lekka, ale też zdrowa. Łosoś to cenne źródło pełnowartościowego białka oraz kwasów Omega-3. Jajka mają w sobie dużo witaminy A, D, E, K, B2 i B12 oraz niezbędnych aminokwasów. To także bogactwo wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Zawierają w sobie lecytynę i luteinę. Jogurt naturalny również dostarcza aminokwasów, ma w sobie witaminy z grupy B oraz wapń i fosfor. Koperek nie tylko wzbogaci smak potrawy, ale też dostarczy biesiadnikom witamin (B, A i C) oraz potasu, żelaza i kwasu foliowego.
Dietetyczny żurek na wielkanocny stół
Jak ugotować żurek, który zachowa wyśmienity smak, a przy okazji będzie zdrowszy od tradycyjnego? Przede wszystkim warto przygotować własny zakwas. W słoiczku przykrytym gazą trzeba na cztery dni nastawić pół szklanki razowej żytniej mąki (typ 2000) zalanej ciepłą wodą. Nie można zapomnieć o przyprawach. Niezbędne będą: ziele angielskie, pieprz, czosnek i liść laurowy. By wszystko się udało, naczyniem należy codziennie potrząsać.
Składniki:
Pół litra domowego zakwasu
2-3 litry wywaru warzywnego
300 gram chudej kiełbasy lub wędzonej szynki
2 ząbki czosnku
Domowy chrzan
Sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
Kiełbasę wystarczy przez około pół godziny podgotować w wywarze, następnie powoli dolewać do garnka zakwas, sprawdzając, co jakiś czas, czy potrwa ma odpowiednią kwaśność. Do każdej porcji można dodać jajko oraz łyżeczkę chrzanu.
Czym taki żurek różni się od kupionego w sklepie lub przygotowanego z wysokokalorycznych składników? Przede wszystkim będzie lżejszy dla obciążonego w czasie świąt żołądka i nie dostarczy zbędnych konserwantów. Odrobina domowego chrzanu zadziała rozgrzewająco, wzmacniająco i ułatwi trawienie.
Koktajl o smaku mięty z czekoladą na Wielkanoc
W święta szczególnie trudno oprzeć się słodkiej pokusie w postaci ciast, deserów lub czekoladowych smakołyków. Dziś przedstawiamy mniej kaloryczny, ale równie pyszny pomysł, który dodatkowo zapewni Wam wysoką dawkę białka – koktajl o smaku mięty z czekoladą. Wiedząc, że czeka nas duży, rodzinny obiad, warto sięgnąć po taki lekki i odżywczy koktajl na śniadanie.
Składniki:
2 miarki koktajlu odżywczego Formuła 1 Herbalife Nutrition o smaku mięty z czekoladą
Szklanka napoju roślinnego (mleka kokosowego, mleka sojowego)
Wiórki gorzkiej czekolady
Listki świeżej mięty
Wykonanie:
W robocie kuchennym lub shakerze należy wymieszać ze sobą 2 miarki koktajlu wraz z ulubionym mlekiem roślinnym, po czym wszystko trzeba przelać do szklanki. Gotowy zdrowy napój wystarczy posypać wiórkami gorzkiej czekolady i ozdobić listkami świeżej mięty.
Jak widać Wielkanoc może upłynąć pod znakiem zdrowych, niskokalorycznych posiłków. Przy tym wszystkim nie trzeba wcale odchodzić od tradycji. Można postawić na stole te dania, które do tej pory pojawiały się w świątecznym menu a gości zaskoczyć oryginalnym, zdrowym deserem.