Witamina B12 – co nam daje, źródła tej witaminy, objawy braku witaminy B12

witamina B12Witamina B 12 to jedna z najbardziej tajemniczych witamin. Wiele jej funkcji nie jest poznana. Jeśli jednak nie masz apetytu, masz obniżony nastrój  lub masz problemy z koncentracja być może brakuje ci tej witaminy.

Witamina B12 wchłaniana jest w jelicie cienkim i jest witaminą, która rozpuszcza się w wodzie czyli bardzo szybko wydalana jest z potem i moczem. Nie można jej przedawkować.

Co nam daje witamina B12

Przede wszystkim potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wchodzi w skład osłonki, która otacza nerwy. Jak twierdzą naukowcy chroni nas także przed chorobą Alzheimera. Zapobiega bowiem utracie pamięci i zwiększa koncentrację. Pomaga w wytwarzaniu serotoniny – hormonu szczęścia, który działa antydepresyjnie.

Uczestniczy w wytwarzaniu energii i w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Hamuje tworzenie się homocysteiny – substancji która powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych a w konsekwencji groźnej dla życia miażdżycy. Badania wykazały, że wspomaga leczenie zapalenia wątroby typu C. Oddziałuje też na układ kostny co ma szczególne znaczenie u kobiet w okresie menopauzy.

Gdy zaczyna brakować witaminy B12

Jak twierdzą lekarze u ok 40 procent z nas brakuje tej witaminy. Przede wszystkim nie mają jej weganie oraz osoby starsze. Tutaj problemem jest niedostateczne spożycie tej witaminy. W tej grupie znajdują się również chorzy, którzy maja wyciętą część jelita, ale wtedy problem pojawia się ponieważ nie jest ona dostatecznie wchłaniana. Bez względu na to dlaczego brakuje nam tej witaminy, objawy są takie same.

Przede wszystkim czujemy się zmęczeni i brak nam energii do życia. Nie mamy  apetytu i pojawia się wstręt do mięsa i potrawy smażonych. Często boli nas głowa. Czasami pojawiają się też afty lub plamy na języku, czasami rozwolnienie. Mamy problemy z zasypianiem, ze zmiennością nastroju. Drżą nam ręce, mamy zaburzenia pamięci i równowagi. Ale to nie tylko to. Brak witaminy B12 może prowadzić do anemii i zaburzeniami transportu tlenu w organizmie. Oddech staje się płytszy, może pojawić się arytmia a nawet niewydolność serca.

Zobacz też:

Potas: 7 objawów, że brakuje ci potasu, źródła potasu

Witamina C – zobacz gdzie jej szukać

Witamina B – do czego jest ci niezbędna

Witamina D – jaką rolę pełni dla zdrowia i czym grozi jej niedobór?

Witamina B12 – koniecznie trzeba ją uzupełnić

Jak twierdzą lekarze już po 50 roku życia powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na witaminę B12. Wtedy to właśnie nasz organizm ma problemy z jej wchłanialnością. Na szczęście odpowiednia dieta jest w stanie podwyższyć poziom tej ważnej dla nas witaminy. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego: podroby (wątroba, nerki), wołowina, wieprzowina, drób, ryby (śledzie, pstrąg, łosoś, makrela).

Produkty roślinne nie zawierają tej witaminy w ogóle

Dobrze jest również wprowadzić do diety produkty mleczne (jogurt, kefir, śmietana, ser twarogowy) i żółtka jajek. Najnowsze badania sugerują, że witamina B12 z mięsa i jaj nie jest aż tak dobrze przyswajalna jak z nabiału i ryb. Dobrym jej źródłem są drożdże spożywcze.

Trzeba jednak pamiętać, że wysoka temperatura niszczy tę witaminę. Smażenie i gotowanie powoduje, że spada jej wartość od 23 do nawet 50 procent

Witamina B12 – kto potrzebuje jej więcej

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12 mają osoby:

– przyjmujące preparaty potasu
– po poważnych operacjach chirurgicznych (po wycięciu części żołądka i jelita cienkiego)
– z chorobami jelit
– z zaburzoną florą bakteryjną w jelitach
– z nieżytem żołądka
– z nadprodukcją kwasu solnego

Ocen: 11
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany