Aronia – zapomniany skarb. Pomoże w migrenie, bezsenności i depresji

aroniaAronia jest coraz częściej zasadzana na naszych działkach. I trudno się dziwić, ponieważ jej owoce są niezastąpione dla naszego zdrowia. To tak zwany superfood. Szczególnie po chorobie gdy odczuwamy niedobory składników odżywczych, może pomóc nam wrócić do pełnego zdrowia.

Bardzo chętnie wykorzystujemy dobrodziejstwa natury. Maliny na przeziębienie i obniżenie gorączki. Berberys na prawidłową pracę układu pokarmowego. Rokitnik wspomagająco przy astmie i chorobach układu oddechowego. Wśród tych niesamowitych dobrodziejstw natury jest też aronia.

Aronia – skarbnica witamin i mikroelementów

Aronia pochodzi z Chin. To zapomniany i niedoceniony skarb. Warto jednak odkryć jej właściwości na nowo, by cieszyć się doskonałym zdrowiem oraz wspomóc organizm w trudnym dla niego czasie. Niegdyś aronia często gościła na polskich stołach. Ta mrozoodporna, niewymagająca w uprawie roślina to doskonały surowiec, z którego można robić wiele przetworów. O aronii mówi się zazwyczaj w kontekście smacznych i zdrowych konfitur, dżemów, soków i nalewek.

Jednak coraz częściej zwraca się także uwagę na jej walory odżywcze i zbawienny wpływ na zdrowie

A jest o czym mówić, bo aronia ma opinię najzdrowszego owocu jagodowego na świecie. Ta bomba witaminowa to źródło cennych składników odżywczych i naturalnych przeciwutleniaczy. Zawiera duże ilości witamin z grupy B (B1, B2, B6), witaminę C i E oraz składniki mineralne, przeciwutleniacze i mikroelementy. Jest też doskonałym źródłem witaminy PP, czyli niacyny, która odpowiedzialna jest za kondycję psychiczną.

Jej niedobory mogą nasilić migrenę i bezsenność, a także powodować stany napięcia nerwowego oraz depresję. Jednak najistotniejszą cechą aronii jest to, że jest ona skarbnicą flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które usuwają z organizmu tzw. wolne rodniki. Skórka aronii zawiera siedem razy więcej flawonoidów niż jej miąższ.

Zobacz też:

Morwa biała i czarna nie tylko dla cukrzyków. Właściwości lecznicze, zastosowanie i przepisy

Czarny bez – zdrowotne właściwości, zastosowanie i przepisy z czarnego bzu

Sok żurawinowy na trawienie, zdrowe serce i nerki. Właściwości soku żurawinowego

Suszona aronia dobra gdy sezon na nią mija

Organizm nie jest jednak w stanie gromadzić tej substancji na zapas, a sezon na owoce jagodowe jest krótki. Aby móc przez cały rok korzystać z właściwości aronii można sięgnąć po produkt suszony. Bardzo ważna jest tu jednak technologia przetwarzania.

Istotne by wykorzystane owoce zachowały warstwę wierzchnią, czyli drogocenną skórkę. Sproszkowany susz można także stosować jako dodatek do pożywienia.

Codzienne wspomaganie organizmu składnikami pochodzącymi z przyrody, to prosty sposób na to, aby cieszyć się pełnią sił witalnych. Natura jest źródłem wszystkiego, co niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej formy.

Owoce jagodowe, a zwłaszcza ich najzdrowszy przedstawiciel – aronia – to inwestycja w zdrowie oraz dobre samopoczucie

Ocen: 13
1 komentarz
  1. Moja babcia robi z aronii soki. Nie powiem są trochę cierpkie, ale mega smaczne i co najważniejsze zdrowe;)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany