Rzuć palenie i nie tyj

 

warzywa dla palaczyNo własnie – jak rzucić palenie i nie przytyć? Nie ma znaczenia czy paliłaś rok czy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zmniejszył ci się apetyt na niektóre pokarmy.

Poza tym nikotyna zwiększała metabolizm, a co za tym idzie szybciej spalałaś kalorie. Do twojego mózgu docierał też sygnał, że jesteś najedzona przez hormon – adrenalinę wydzielaną podczas palenia. Nic więc dziwnego, że boisz się, że jeśli skończysz z tym nałogiem, przytyjesz.

WIĘCEJ: Dieta grejpfrutowa

Jak rzucić palenie i oszukać głód?

A więc przede wszystkim w  dniu wypalenia ostatniego papierosa zmień dietę na niskokaloryczną (do 1500 kcal), ale niezbyt mocno restrykcyjną. Wystarczy tydzień bez dymku, a twój zmysł smaku i zapachu wróci do normy, a po miesiącu odzyska całkowitą sprawność. Właśnie wtedy występują napady wilczego głody bo… wszystko zaczyna cudownie smakować. Poza tym wkładanie jedzenia do ust rekompensuje wyuczony przez lata nawyk trzymania papierosa w ustach.

Jeśli więc będziesz głodna pij niegazowaną wodę mineralną (dodatkowo złagodzi uporczywy kaszel i suchość w gardle), podjadaj marchewkę (zajmiesz  dodatkowo ręce, przyzwyczajone do trzymania papierosa), jabłka lub niesłodzone jogurty o niskiej zawartości tłuszczu. Możesz też żuć gumę bez cukru.

Dieta przy rzucaniu palenia powinna być tez regularna czyli posiłki należy jadać co 3-4 godziny.

Jak rzucić palenie – tych witamin potrzebujesz

Bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin (u palaczy stwierdza się ich niedobory): C, E, A oraz minerałów: selen, cynk i kwas foliowy:
Wit C znajdziesz w świeżych warzywach i owocach: papryce, warzywach kapustnych, ziemniakach, dzikiej róży, truskawkach, porzeczkach, owocach cytrusowych, pietruszce i szczypiorku.
Wit E jest w olejach, orzechach i nasionach.
Wit A zaś występuje w warzywach i owocach pomarańczowych, żółtych i czerwonych, oraz w jajkach, wątrobie i tranie rybnym.
Selen odnajdziesz produktach zbożowych, wątrobie, owocach morza, czerwonym mięsie i jajach.
Cynk jest w owocach morza, mięsie, ziarnach słonecznika i sezamu, w jajkach i warzywach zielonych.
Kwas foliowy natomiast znajduje się w ciemnozielonych warzywach liściastych, drożdżach i jajkach.

WIĘCEJ: Dieta orientalna

Aby zmniejszyć głód nikotynowy

Koniecznie wyklucz ze swojej diety przez pierwsze 2-3 tygodnie od rzucenia palenia mięso, jaja, sery i kawa. Są to produkty, które zwiększają wydalanie nikotyny z moczem. Wtedy poziom jej jest bardzo niski, a ty odczuwasz głód nikotynowy. Dlatego należy jeść pokarmy alkalizujące: warzywa, owoce, rodzynki.

Ocen: 0
3 komentarze
  1. Ja przechodziłam przez ten nałóg długo, paliłam papierosy i epapierosa łącznie 11 lat, nie palę 3 miesiące bez przerwy. Wcześniej jak rzucałam to sie łamałam po tygodniu najpóźniej. Teraz mam wsparcie psychologiczne, wykupiłam kurs i trzymam się bo walczę z uzależnieniem psychicznym i fizycznym a nie tak jak kiedyś tylko z fizycznym

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany