Objawy chorobowe, których nie należy lekceważyć

objawy choroboweObjawy chorobowe mogą nas zaskoczyć. Delikatny dyskomfort, małe krwawienie. Nie mamy czasu się tym martwić, jesteśmy zajęci, zmęczeni, po prostu nam się nie chce. Po jakimś czasie to wszystko znika i… zamienia się w coś więcej. Może więc warto nie bagatelizować tych znaków ostrzegawczych.

Objawy chorobowe: nieprawidłowe krwawienie z pochwy

Jeśli przeszłaś menopauzę, krwawienie z pochwy nigdy nie powinno wystąpić. Jeśli tak się stało, to jest to nieprawidłowy objaw. Choć może być oznaką czegoś małego, jak zaburzenia równowagi hormonalnej, to objawy te mogą wskazywać na raka trzonu macicy lub raka macicy. To samo dotyczy kobiet w każdym wieku; choć może sygnalizować łatwe w leczeniu infekcje, to również może być związane z rakiem szyjki macicy lub rakiem jajowodu. Konkluzja: trzeba natychmiast pójść do lekarza.

Objawy chorobowe: niewyjaśniony spadek masy ciała

nagły spadek masy ciała

Jeśli ćwiczymy czy mamy jednodniową biegunkę, nie dziwmy się, że wskazówki łazienkowej wagi pokazują mniej kilogramów. Jeśli jednak szybko chudniemy (2-3 kilogramy) bez żadnego wysiłku, może to być powodem do niepokoju. Rak jelita grubego jest często związany z nagłą utratą wagi. Łatwo jemu zapobiec, robiąc po 50 roku życia co 10 lat kolonoskopię. Dla osób poniżej 50 roku życia, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy lub cukrzyca mogą być powodem spadku wagi.

Objawy chorobowe: nadmierne oddawanie moczu

Wstawanie raz w środku nocy jest irytujące, ale nieszkodliwe. Ale jeśli robisz to 3 lub więcej razy, to coś jest nie tak. Jednym z powodów może być nacisk na pęcherz. Nie tylko nowotworu, ale i mięśniaków. Winna też może być cukrzyca, zwłaszcza jeśli mamy nadmierne pragnienie.

Objawy chorobowe: wzdęcia brzucha

To normalne, aby mieć wzdęcia po tłustym posiłku. Nie jest to jednak normalne uczucie na co dzień. Jednym z najczęstszych objawów raka jajnika są właśnie wzdęcia. Ale pojawia się też stały, tępy ból.

Zobacz też:

Szczegółowa wiedza na temat fenyloketonurii

Chroniczne zmęczenie – nie ignoruj go! To może być objaw choroby!

Choroby nerek – zobacz jakie badania trzeba zrobić

Objawy chorobowe: ciągłe zmęczenie

Nie mówimy o zmęczeniu pod koniec tygodnia. To rodzaj zmęczenia, który po prostu nie odejdzie, niezależnie od tego, jak dużo śpimy i ile wypijemy kawy. Ale zmęczenie może mieć mnóstwo przyczyn. To może być dowód na raka macicy lub raka przewodu pokarmowego. Nadmierne zmęczenie może być także objawem niedoczynności tarczycy, depresji lub innych zaburzeń nastroju. Zasada jest taka: jeśli śpisz 8 godzin każdej nocy, a pomimo tego jesteś zmęczony, to jest powód, aby udać się do lekarza.

Objawy chorobowe: opuchnięte nogi

Jeśli spojrzysz w dół i zobaczysz, że jedna noga jest grubsza, natychmiast zgłoś się do lekarza. Obrzęk nóg może być oznaką zakrzepów krwi, a bez natychmiastowego leczenia, może to doprowadzić nawet do śmierci. Jedną z prawdopodobnych przyczyn skrzepów są hormony lub pigułki antykoncepcyjne, ale również nowotwory (trzustki, jelita grubego).

Objawy chorobowe: świąd, pieczenie, czy zmiana koloru pochwy

Każda kobieta powinna wiedzieć, jak wyglądają normalnie jej miejsca intymne. Ale dla tych z was, którzy nigdy nie podglądali siebie w lustrze mówimy: różowy to kolor zdrowej pochwy. Jeśli więc kolor jest inny, są zmiany pigmentowe czy też nieregularne powierzchnie, natychmiast idź do lekarza.

Ocen: 10
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany