Nasiona sezamu dla cukrzyków i na wzmocnienie kości. Niezwykłe właściwości lecznicze

nasiona sezamuNasiona sezamu to najstarsze nasiona oleiste uprawiane na świecie. Są malutkie, ale mają niesamowite właściwości zdrowotne. Zawierają bowiem mnóstwo witamin oraz kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze a także błonnik i białko. Są bogactwem mikroelementów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, manganu, miedzi, cynku.

Jak jeść nasiona sezamu? Trzeba namoczyć je w wodzie na całą noc. Następnie odcedzić i posypać sałatki czy jadać z jogurtem. Można je dodawać do sosów, past do chleba czy wypieków.

Nasiona sezamu zmniejszają ciśnienie krwi

Olej sezamowy znajdujący się w tych ziarenkach zmniejsza napięcia ścian naczyń krwionośnych, a to z kolei obniża ciśnienie. Nasiona sezamu są też bogate w magnez. A on natomiast znany jest dobrze jako środek rozszerzający naczynia krwionośne. Krew wtedy płynie swobodnie i nie naciska na ścianki, co zmniejsza ciśnienie krwi.

Nasiona sezamu zapobiegają rakowi

Nasiona sezamu zawierają związki przeciwrakowe, w tym kwas fitynowy, magnez i fitosterole. Nasiona sezamu mają najwyższą zawartość fitosterolu we wszystkich nasionach i orzechach. Są to przeciwutleniacze, które redukują działanie wolnych rodników. Wolne rodniki są niebezpiecznymi produktami ubocznymi metabolizmu komórkowego, które związane są z powstawaniem raka.

Badania naukowe potwierdziły wpływ nasion sezamu na profilaktykę białaczki, raka piersi, płuc, trzustki, okrężnicy i gruczołu krokowego

Nasiona sezamu regulują poziom cukru

Najważniejszy jest magnez. On przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. A u tych, którzy chorują, reguluje poziom cukru w organizmie. Podobne właściwości ma olej sezamowy. Dodatkowo wykazano, że może on wpływać na różne leki dla diabetyków, poprawiając ich działanie.

Nasiona sezamu zwiększają gęstość kości

A to za sprawą olbrzymiej zawartości w nasionach takich minerałów jak cynk, fosfor i wapń (w kilku ziarenkach jest więcej wapnia niż w szklance mleka). Te minerały są niezbędne w tworzeniu nowej masy kostnej, zwiększając jej gęstość mineralną. Wzmacniają też kości osłabione po złamaniu lub z powodu osteoporozy.

Nasiona sezamu poprawiają trawienie

Te małe nasiona mają mnóstwo błonnika – włókna które zwiększa perystaltykę jelit. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się występowania zaparć czy biegunek, ale i chorób przewodu pokarmowego, a nawet raka.

Zobacz też:

Ocet jabłkowy: lekarstwo naszych babć

Gryka na nadciśnienie, żylaki i odporność

Sok żurawinowy na trawienie, zdrowe serce i nerki. Właściwości soku żurawinowego

Nasiona sezamu zmniejszają stany zapalne

Tutaj największą rolę ma miedź. Zmniejsza ona stan zapalnego w stawach, kości i mięśniach, zmniejszając tym samym ból stawów. Ponadto miedź jest niezbędnym minerałem dla wzmocnienia naczyń krwionośnych, kości i stawów. Wreszcie w sezamie znajduje się dużo żelaza, kluczowego składnika hemoglobiny.

Dlatego odpowiednia zawartość żelaza w organizmie poprawia krążenie i zapewnia, że ​​wszystkie organy otrzymują wystarczającą ilość tlenu do prawidłowego funkcjonowania

Nasiona sezamu poprawiają stan jamy ustnej

To olej zawarty w sezamie ma silne działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Ogranicza więc obecność bakterii Streptococcus, która znajduje się również w jamie ustnej i często powoduje stany zapalne.

Nasiona sezamu wzmacniają pracę serca

W oleju w nasionach znajduje się związek zwany sesamol. To zapobiega zmianom miażdżycowym co przyczynia się do tego, że serce i cały układ krążenia pracuje prawidłowo.

W sezamie znajdują się fitisterole, które blokują produkcję cholesterolu w konsekwencji obniżając jego poziom

Nasiona sezamu uspokajają i pomagają zasnąć

W tym największą swoją rolę mają mikroelementy: magnez i wapń. Poza tym w nasionach znajduje się tryptofan, który pomaga wytwarzać serotoninę. A ona z kolei poprawia nastrój i powoduje, że łatwiej zasypiamy.

Ocen: 17
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany