Witamina D i witamina K to witaminy, które szczególnie dla kobiet są mają olbrzymie znaczenie. Zapobiegają rozwojowi osteoporozy, która bardzo mocno rozwija się w ciągu pierwszych 10 lat po menopauzie. Są niezbędne dla pracy mięśni, wpływają na krzepliwość krwi. Warto więc z robić wszystko, aby nie zabrakło ich w naszym organizmie.
Spis treści
Witamina D i witamina K – razem czy osobno
Naukowcy przeprowadzili szereg badań nad rolą tych dwóch witamin w naszym organizmie. O tym, że witamina D odgrywa olbrzymią rolę w zapobieganiu osteoporozie wiadomo od dawno. To ona bowiem pomaga organizmowi przyswoić wapń. Zwiększa się gęstość kości i jednocześnie zmniejsza się częstość złamań szyjki kości udowej. Okazało się, że aby kości były jeszcze mocniejsze nie wystarczy tylko wapń i witamina D. Potrzebna jest witamina K. To ona kieruje wapń do kości a jednocześnie zapobiega odkładaniu się go tam, gdzie nie jest potrzebny – przede wszystkim w stawach i tętnicach. To bardzo ważne, bo gdy stężenie wapnia jest podwyższone nie dochodzi do ich zwapnienia.
Warto więc z swoim codziennym menu nie zapominać o tych dwóch bardzo ważnych witaminach. Maja one ogromne znaczenie dla naszego organizmu.
Witamina D – witamina nie tylko dla kości
Rola tej witaminy jest jeszcze większa. Jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Potrzebna jest do kształtowania się kości i zębów, ale także do utrzymania odpowiedniej masy i siły mięśni. Dzięki niej sprawnie funkcjonują nasz układ nerwowy, gdyż pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowych. Chroni nasz przed infekcjami oraz przed niektórymi nowotworami: piersi, jelita grubego, prostaty i czerniaka. Reguluje też ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Gdzie jej szukać?
Witamina D w 90 procentach jest wytwarzana w naszym organizmie podczas promieniowania słonecznego. Wystarczy 20 minut pobytu na słońcu, a wystarczy jej na cały dzień. Odpowiednia dieta też jest potrzebna. Głównym źródłem tej witaminy są ryby: łosoś, śledź, makrela, tuńczyk i sardynki. Nie powinno na naszym stole zabraknąć żółtek jaj, żółtego sera i produktów mlecznych.
Gdy jej brakuje?
Niewątpliwie to prosta droga do osteoporozy. Poza tym cierpi nasz układa nerwowy. Stajemy się nerwowi, zmęczeni i mamy obniżony nastrój. Pojawiają się na naszej skórze stany zapalne, często mamy też zapalenie spojówek. Niedobór witaminy D może powodować otyłość brzuszną, ponieważ blokuje ona wchłanianie tłuszczów i zmniejsza apetyt. Może również prowadzić do pojawienia się nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.
Zobacz też:
Krzem – dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu
Sól: ile powinniśmy jej jeść, dlaczego soli nie lubi serce, nerki i żołądek
Witamina C nie tylko na przeziębienie. Walczy z otyłością, starzeniem mózgu i skóry
Kompleks witamin z grupy B dla dobrego samopoczucia w okresie menopauzy
Witamina K – witamina potrzebna krwi
To jej bardzo ważna rola. Poza tym zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Zapobiega krwawieniom wewnętrznym i krwotokom. Ma też działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgrzybicze. Chroni nas przed nowotworami: piersi, jajników, wątroby, żołądka i nerek.
Gdzie jej szukać?
Połowa witaminy K jest wytwarzana przez bakterie jelitowe. Drugą połowę zapotrzebowania musimy dostarczyć z pożywienia. Bogatym jej źródłem są ciemnozielone liściaste warzywa: kapusta, szpinak, rzepa, sałata, szparagi, brukselka, kalafior i cukinia. Występuje ona również w jajkach, serach, jogurtach, wątróbce i mleku. Witaminę K znajdziemy również w owocach: w awokado, brzoskwiniach i truskawach.
Gdy jej brakuje?
Pojawiają się krwawienia – szczególnie z nosa, biegunki, nie goją się rany. Bardzo szybko pojawiają się sińce nawet po lekkich uderzeniach. Zmniejszona jej ilość w organizmie spowodowana jest leczeniem antybiotykami, problemami z wątrobą czy chorobie jelit. Może też być skutkiem odchudzania się. Należy pamiętać, że zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu hamuje wchłanianie się tej witaminy.