5 przekąsek, aby dodać więcej… tłuszczu w diecie

tłuszcze w diecie

Dieta powinna zawierać 40-60 procent tłuszczu w zależności od potrzeb energetycznych organizmu.

Może się to wydawać szokujące, ale potrzebujemy dobrego tłuszczu dla funkcjonowania mózgu, produkcji hormonów, metabolizmu, utrata masy ciała, dla zwiększenia energii, prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.

Sześćdziesiąt procent mózgu składa się z tłuszczu. Tłuszcz, który jemy dosłownie zasila nasz mózg, wspomagając funkcje neurologiczne i jasność umysłu. A to z kolei pozwala nam być zdrowym, szczęśliwym.

Warto zrozumieć jak to działa: ciepło zmienia łańcuchy kwasów tłuszczowych poprzez utlenianie tłuszczów, które zmieniają się w zdegenerowany tłuszcz. Zdegenerowany tłuszcz może stać się gęsty i zatkać system trawienny i limfatyczny. Może naciskać na wątrobę i przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Olej kokosowy jest najlepszym tłuszczem do gotowania, ponieważ nie zmienia się przy wysokich temperaturach.

 

Tłuszcze Omega-3 i Omega-6 są niezbędne dla dobrego zdrowia. Powinniśmy dążyć do spożywania ich w stosunku 1:1. Zbyt wiele tłuszczów omega-6 może natomiast powodować stany zapalne w naszym organizmie.

Ważne jest, aby jeść dużo kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących z żywności. Są one kluczowe dla naszego metabolizmu, naszych funkcji mózgu i zdrowia psychicznego, naszego układu krążenia. Pomagają one również zapobiegać zaburzeniom rozwojowym i powstawaniu raka. Formy olejne Omega-3 znajdują się w zielonych warzywach liściastych, wodorostach i algach, nasionach konopi, nasionach chia, nasionach lnu, orzechach, truskawkach i kiwi.

Te ALA omega-3 mogą być przekształcone w kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które również znajdują się w olejach morskich. DHA (który nie jest produkowany przez nasz organizm) “odstrasza” depresję i pomaga w pamięci. EPA (które również nie jest przez nas produkowany) pomaga w leczeniu stanów zapalnych.

WIĘCEJ: Ach te tłuszcze

Omega-6 są wszechobecne w oleju sezamowym i surowych produktach mlecznych, a także w awokado, oliwkach, orzechach kokosowych, orzechach nerkowca i orzeszkach pinii. Te tłuszcze wspierają układ nerwowy, zasilają mózg, upiększają skórę, oczyszczają organizm i pobudzają układ odpornościowy.

Oto pięć przekąsek z tymi dobrymi tłuszczami:

1. Avocado

2. Ghee

3. Olej kokosowy

4. Aktywne (namoczone) orzechy i nasiona

5. Oliwki i oliwa z oliwek tłoczona na zimno

Jedno ostrzeżenie: Nie myśl, że wystarczy kilka surowych przekąsek z dobrymi tłuszczami aby schudnąć. Dobre tłuszcze są niezbędnym elementem zdrowej diety, a nie magicznym panaceum.

źródło: www.mindbodygreen.com

Ocen: 0
1 komentarz
  1. No właśnie te dobre tłuszcze są naprawdę niezbędne dla naszego organizmu. Warto o tym pamiętać!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany