Ta dieta może obniżyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 43%

jedzenia a rak

Martwisz się rakiem jelita grubego? Badania opublikowane w JAMA Internal Medicine stwierdzają, że diety wegetariańskie są mocno powiązane z niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. I jest to jeden rodzaj wegetariańskiej diety.

Naukowcy sklasyfikowali 100.000 osób do jednej z pięciu kategorii: weganie,  laktoowowegetarianie (wegetarianie, którzy jedzą jajka i nabiał, co najmniej raz w miesiącu), Pesco wegetarianie (wegetarian, którzy unikają całego mięsa, z wyjątkiem ryb), pół-wegetarianie (którzy jeść mięso kilka razy w miesiącu) i nie wegetarianie.

WIĘCEJ: W obawie przed rakiem – kolejna operacja Angeliny Jolie

Po siedmiu latach, naukowcy odkryli, że wszystkie rodzaje wegetarian miały 20% mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (raka okrężnicy i odbytnicy) niż ci, którzy jedli wszystko. Ale dla tych, którzy byli Pesco wegetarianie, korzyść była jeszcze większa: Ta dieta wiąże się z redukcja ryzyka wystąpienia tego raka aż o 43%.

Co to jest dieta pescovegetariańska? Pescovegetarianie (lub pescetarianie) unikają mięsa i drobiu. Jedzą owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, jajka i nabiał, oraz wszystkie rodzaje owoców morza.

WIĘCEJ: Jaka jest najskuteczniejsza dieta? My wiemy!

Autorzy badania przypuszczają, że niektóre składniki odżywcze ryb, jak przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3, mogą zapewnić dodatkową ochronę przed nowotworami. Inne nowe badania potwierdzają tę teorię “Jeśli chodzi o konkretny związek żywności z ryzykiem zachorowania na raka, najsilniejszy związek jest pomiędzy czerwonym, przetworzonym mięsem a rakiem jelita grubego”, mówi autor badania, Michael J. Orlich.

Źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany