Jak sprawdzić, czy mam nietolerancję laktozy

nietolerancja laktozy

Kiedy ludzie myślą o nietolerancji laktozy, mogą wyobrazić sobie biedną duszę, która może tylko tęsknym spojrzeniem patrzeć na mleko i ser.

Jednak według naukowców, istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że większość z nas może mieć pewien stopień nietolerancji laktozy. Narodowy Instytut Zdrowia szacuje, aż 65% ludzi ma problemy żołądkowe związane z mlekiem.

To może oznaczać wiele rzeczy. Na poziomie podstawowym, nietolerancja laktozy jest w stanie w pełni trawić laktozę i cukier, obecne w produktach mlecznych. Jako niemowlę, twój organizm produkuje nadwyżkę enzymu o nazwie laktaza, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy. To normalne, aby mieć mniej laktazy po okresie niemowlęcym, ale produkcja tego enzymu u niektórych ludzi osiąga niższy poziom niż powinna. Dla tych ludzi, zbyt wiele laktozy w jednym posiłku może powodować gazy, wzdęcia i biegunki.

Definicja “zbyt dużo” laktozy jest różna u różnych ludzi. Są ludzie bardzo wrażliwi na laktozę, którzy nie będą w stanie strawić nawet kilku łyków mleka – mówi dietetyk Alan Aragon. U większości potrzeba około 12 gramów laktozy, aby pojawiły się niepożądane objawy – dodaje.

laktoza w mleku

To równowartość filiżanki mleka lub kubka lodów. Po tej dawce, jeśli mamy nietolerancję laktozy powinny pojawić się objawy. Jak szybko? W ciągu 30 minut do 2 godzin. Niektóre produkty, takie jak sery twarde i jogurt mają niższą zawartość laktozy, więc ten czas się wydłuży.

WIĘCEJ: Nietolerancja pokarmowa to tylko moda?

Jeśli jesteś w tej części świata, z rekordowo niskim spożyciem przetworów mlecznych, to jest bardzo prawdopodobne, że masz choć trochę nietolerancji laktozy – mówi Aragon. Okazuje się, że ludzie z Afryki, Azji i Hiszpanie mają najwyższy procent występowania nietolerancji laktozy, a Europejczycy z północy najmniejszy.

Dobrą wiadomością jest to, że jest łatwe wyjście z tej sytuacji dla miłośników mleka. Z pierwszym kęsem mlecznego posiłku należy zażyć Lactaid – mówi Aragon. Zawiera laktazę, dzięki czemu można łatwo strawić wszystkie np. lody. Posiłek należy jednak spożyć w ciągu 30-45 minut od połknięcia pastylki.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany