Wybierz najzdrowszy makaron dla siebie

makarony

Następnym razem, gdy wybierzesz się do supermarketu po makaron zabierz ze sobą… stoper. Zobaczysz wtedy ile czasu spędzisz rozszyfrowując etykiety, by znaleźć najlepszy dla siebie produkt.

I co najważniejsze, naprawdę dobry a nie zrobiony ze śmieci. Jest jeszcze inne wyjście. Przeczytaj dokładnie to co napisaliśmy poniżej.

Makaron pełnoziarnisty

makaron pełnoziarnisty

Jest wykonany z wytrzymałej, wysoko białkowej pszenicy durum (ale nie z całych ziaren).

Kto powinien go jeść: ci, którzy tolerują pszenicę i zazwyczaj wybierają makaron biały. Ma on o wiele więcej błonnika i białka.

Warto wiedzieć: Nie wszystkie makarony pełnoziarniste są sobie równe. Jeśli spróbowałaś i uważasz, że jedna marka była zbyt twarda i krucha, spróbuj makaronu od innego producenta, zanim z niego całkowicie zrezygnujesz.

WIĘCEJ: Spaghetti z suszonymi pomidorami, gorgonzolą i rucolą

Bogaty w błonnik
Jest zwykle wykonany z rafinowanej pszenicy durum. Ale ma dodatkowe włókna, co powoduje, że jest bardziej pożywny i sycący.

Kto powinien go jeść: Ci którzy mają już dość białego makaronu i chcą jeść jego zdrowszą odmianę.

Warto wiedzieć: Każdy makaron oznaczony jako “bogaty w błonnik” ma 20 procent więcej włókien niż normalny.

Wieloziarnisty

makaron wieloziarnisty

Ta oznacza, że makaron jest wykonany z więcej niż jednego rodzaju zboża. Nie koniecznie oznacza to jednak, że wszystkie te ziarna są całe. Zazwyczaj wieloziarniste makarony to połączenie pszenicy i innych zbóż, takich jak jęczmień i/lub mączki z roślin motylkowych, takich jak soczewica lub z nasion, takich jak siemię lniane. Wieloziarnisty makaron może być również wykonany z mieszanki ziaren bezglutenowych, takich jak ryż, komosa ryżowa lub amarantus.

Kto powinien go jeść: ci, którzy nie są fanami pełnoziarnistego makaronu i chcą z niego czerpać korzyści zdrowotne.

Warto wiedzieć: Aby upewnić się, że on jest pełnoziarnisty, spójrz na etykietę. Powinno tam być napisane: “cała mąka pszenna” lub “mąka z brązowego ryżu”.

Ryżowy

makaron ryżowy

Jest zrobiony z mąki z brązowego ryżu lub ryżu białego.

Kto powinien go jeść: przede wszystkim osoby na diecie bezglutenowej. A także ten, kto ma wrażliwy żołądek. Ryż wydaje się być lepiej tolerowany przez ludzi, którzy mają problemy z trawieniem.

Warto wiedzieć: makaron ryżowy absorbuje więcej wody niż inne makarony bezglutenowe, a jego naturalnie miękka tekstura może łatwo przekształcić się w papkę, jeśli zbyt długo będziemy go gotować. Jeśli możesz wybierać, to lepszy jest makaron z brązowego ryżu bo ma więcej błonnika i białka.

WIĘCEJ: Walcz z chorobami… makaronem

Z komosy ryżowej

makaron z komosy ryżowej

Komosa ryżowa ma silniejszy smak niż inne ziarna i dlatego większość tego makaronu ma w swoim składzie mąkę z innego łagodniejszego ziarna, np. kukurydzy.

Kto powinien go jeść: ci na diecie bezglutenowej oczywiście. Oraz wszyscy ci którzy chcą jeść zdrowo oraz ci, którzy szukają orzechowego smaku makaronu.
Warto wiedzieć: Makaron z komosy ryżowej ma mocniejszy smak niż większość innych makaronów bezglutenowych, więc jest doskonałym dodatkiem do bezglutenowych sałatek makaronowych i sosów.

Orkiszowy

makaron orkiszowy

Większość makaronu orkiszowego jest wykonana z orkiszu pełnoziarnistego, starej odmiany pszenicy, która jak mówią dietetycy jest łatwiejsza do strawienia niż jej współczesny odpowiednik. Makaron ten może być też wykonany z rafinowanego orkiszu.

Kto powinien go jeść: Spróbuj go, jeśli masz problemy z trawieniem, które nie są związane z gluten lub po prostu chcesz jeść bardziej aromatyczny makaron pełnoziarnisty.
Warto wiedzieć: Orkisz może być alternatywą dla ziaren pszenicy, ale nadal zawiera gluten. Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej wybierz inny rodzaj makaronu.

WIĘCEJ: Makaron penne z cukinią i parmezanem

Z gryki
Niektóre makaron gryczane są wykonane w 100% z nasion gryki, z bezglutenowego ziarna. Inne zawierają dodatki mąki pszennej, więc jeśli jesteś na diecie bezglutenowe sprawdzaj etykietę.

Kto powinien go jeść: Gryka ma wyraźny smak i sprawdza się w daniach azjatyckich.
Warto wiedzieć: podobnie jak makaron ryżowy ten gryczany szybko się gotuje i może stać się papką. Sprawdzaj go już po 3 – 4 minutach od rozpoczęcia gotowania, niezależnie od tego, co mówi sposób przygotowania na opakowaniu.

źródło:www.prevention.com

Ocen: 1
4 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany