Zimne ręce – 10 powodów, dlaczego tak się dzieje

zimne receZastanawiasz się dlaczego masz zimne ręce? I nie zawsze wtedy gdy na dworze zimno i mróz. Bo odczuwanie wtedy zimna jest naturalne. Kończyny wydają się być nieco chłodniejsze, ponieważ organizm wysyła więcej krwi i ciepła do ważnych organów (serce, mózg i płuca). Jednakże, jeśli ręce są zawsze lodowate, może to być oznaką czegoś więcej. Oto kilka powodów.

Zimne ręce to objaw zespołu Raynauda

Jest to stan, w którym następuje zwężenie naczyń krwionośnych w palcach (i czasem w uszach i w nosie). Palce stają się białe, a potem niebieskie, gdy krew do nich nie dopływa. Gdy krew dopłynie – zmieniają kolor na czerwony. Często palce są zimne, odrętwiałe, mrowią lub bolą w czasie ataku. Nie wiadomo jakie są przyczyny zespołu Raynauda. Dobrą wiadomością jest to, że jest to stan bardziej kłopotliwy niż szkodliwy. Zmiany w stylu życia, takie jak: ubieranie się ciepło, zakładanie rękawiczek z jednym palcem i unikanie stresu emocjonalnego zazwyczaj wystarczą, aby ataki się nie powtarzały.

Zimne ręce to objaw choroby autoimmunologicznej

Istnieją zaburzenia, w których układ odpornościowy atakuje własną tkankę, co prowadzi do twardnienia i bliznowacenia skóry oraz tkanki łącznej. Jest to np. reumatoidalne zapalenia stawów.

Zimne ręce to objaw niedoczynności tarczycy

Gdy tarczyca choruje często mamy lodowate palce. Tarczyca bowiem jest termostatem ciała. Kiedy jest jej niedoczynność, większość funkcji ciała zwalnia. Pojawiają się wtedy takie objawy jak: zmęczenie, zaparcia, przyrost masy ciała i właśnie uczucie zimna, szczególnie w palcach. Niedoczynność tarczycy występuje najczęściej u kobiet powyżej 50 roku życia.

Zimne ręce to objaw problemów z krążeniem

To jest chyba to, o czym większość ludzi myśli, gdy ma zimne ręce. Słabe krążenie krwi występuje wtedy, gdy zmniejsza się przepływ krwi lub gdy źle pracuje serce (jak np. w niewydolności serca). Czasami spowodowane jest też wysokim cholesterolem. Kiedy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi w organizmie, natychmiast czujemy to w palcach dłoni i stóp. Są nie tylko zimne, ale i drętwieją, mrowią.

Zobacz też:

Krążenie krwi poprawi szpinak, ogórek, cytrusy i orzechy

3 zapomniane zioła na stres i niepokój

Masz niedoczynność tarczycy? To plan dla ciebie

Zimne ręce to objaw niedokrwistości

Niedokrwistość występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny we krwi jest zbyt niska. To inaczej anemia. Przyczyną anemii nie zawsze jest niewystarczająca ilości żelaza w diecie. Często utrata krwi występuje ze względu na ciężkie miesiączki, krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia, niektóre nowotwory i choroby układu trawiennego (jak celiakii lub choroby Leśniowskiego-Crohna). Oprócz zimnych rąk, niedokrwistość może powodować zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, duszność i bladość skóry.

Zimne ręce to objaw niedoboru witaminy B12

Witamina B12 znajduje się w mięsie, drobiu, jajach, mleku i w innych produktach mlecznych. Jest ważna w tworzeniu czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B12 jest powszechny wśród tych, którzy stosują diety wegetariańskie lub wegańskie. Wiele osób po 50 roku życia może stracić zdolność do wchłaniania witaminy z pożywienia. To samo dotyczy osób z zaburzeniami trawienia, takich jak choroba Crohna lub celiakia. Proste badanie krwi może wykryć, czy niedobór witaminy B12 jest odpowiedzialny za zimne dłonie. Jeśli tak jest, suplementy zwykle pomogą, a objawy ustępują w ciągu kilku tygodni do miesiąca.

Zimne ręce to objaw niskiego ciśnienia krwi

Niedociśnienie lub niskie ciśnienie krwi, może wystąpić z powodu różnych przyczyn, w tym odwodnienia, utraty krwi, zażywania niektórych leków i zaburzeń endokrynologicznych. Kiedy ciśnienie krwi jest niskie, naczynia krwionośne najpierw kierują krew w stronę najważniejszych organów. Dlatego palce mogą być zimne. Jeśli masz objawy niedociśnienia tętniczego, takie jak zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zmęczenie, mdłości, osłabienie, skontaktuj się z lekarzem.

Zimne ręce to objaw stresu i niepokoju

Wiesz już, że stres może zrobić wiele złego w naszym organizmie, a ręce nie są wyjątkiem. W przypadku wystąpienia przewlekłego stresu i niepokoju, twoje ciało przechodzi w tryb “walki lub ucieczki”. Adrenalina powoduje, że naczynia krwionośne kończyn zaciskają się, co prowadzi do zimnych rąk palców (również i stóp).

Zimne ręce to objaw zażywanie leków

Istnieje wiele leków, które mogą uciskać na naczynia krwionośne, zwłaszcza tętnice, a to jeden z efektów ubocznych zespołu Raynauda. Do tych leków należą beta-blokery (przewidziane do regulacji ciśnienia krwi), niektóre leki na raka, leki na migrenę i leki obkurczające błonę śluzową. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, czy któryś z przyjmowanych leków może być przyczyną tych objawów.

Zimne ręce to objaw palenia

Jakby nie było wystarczająco dużo powodów, aby zrezygnować z palenia papierosów, to oto kolejny. Palenie papierosów powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i może również powodować gromadzenie się płytki w tętnicach, co zmniejsza dopływ krwi do kończyn. Ręce są wtedy zimne.

Ocen: 11
3 komentarze
  1. Polecam picie herbaty konopnej z malina i liścmi lipy Picie herbaty konopnej powoduje pozytywne skutki dla naszego układu nerwowego, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zasnąć. Ponadto jest pomocna przy migrenach, wykazuje działanie obniżające ciśnienie, regulujące poziom cukru we krwi, obniżające cholesterol. Herbata konopna wywiera imponujący wpływ na nasz organizm wzmacniając i chroniąc nasz układ immunologiczny. picie poleca się osobom dotkniętym takimi schorzeniami, jak cukrzyca, otyłość, zła przemiana materii, podwyższony poziom cholesterolu, schorzenia przewodu pokarmowego, pękające naczynka krwionośne, schorzenia układu moczowego, problemy dermatologiczne, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, problemy z mikrokrążeniem i z miażdżycą a także osobom przeciążonym pracą umysłową i uczącym się.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany