Zdrowy i spokojny sen. To możliwe!

sen

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas nocnego odpoczynku w organizmie zachodzi wiele bardzo istotnych procesów. Sen wpływa znacząco na działanie mózgu, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie regeneracji. Sen odświeża ciało i umysł, w tym czasie następuję odbudowa centralnego układu nerwowego oraz odnowa komórkowa.

Po co nam sen?

Statystycznie każdy człowiek przesypia ok. 20 lat swojego życia! Warto więc zadbać o to, aby wykorzystać ten czas jak najbardziej efektywnie.

Brak snu może prowadzić do wielu zaburzeń. Bez niego mózg i ciało nie może w pełni wypocząć ani odpowiednio się zregenerować. Metabolizm zaczyna szwankować a zdolność skupienia i koncentracji znacznie spada. Jeśli taki stan znacznie się przedłuża, może doprowadzić do spadku ogólnej formy  i wydolności organizmu a nawet do powstania wielu cięższych chorób.

Obecnie szacuje się, że na bezsenność cierpi ok. 20% Europejczyków. Powodów tej przypadłości jest wiele, ale najczęściej głównym podłożem są problemy w życiu prywatnym, stres i napięcie związane z pracą, oraz zdarzenia, którym towarzyszą silne stany emocjonalne.

WIĘCEJ: Źle sypiasz? Udaj się do stomatologa

Bezsenność to nie tylko problemy z zaśnięciem. Do zaburzeń snu zalicza się również częste budzenie się w nocy, zbyt wczesne przebudzanie się rano jak również problem z ponownym zaśnięciem. Ciekawostką jest, że problem ten dotyczy dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn.

Gdy zmagasz się z bezsennością…

Sen powinien być czasem odprężenia i odpoczynku. Żeby tak się stało, musimy o to zadbać. Nie jest to trudne, ale wymaga od nas  wprowadzenia kilku istotnych zmian oraz rezygnację z niektórych dotychczasowych przyzwyczajeń.

WIĘCEJ: Ćwiczenia na… sen

– Wstawaj codziennie o tej samej godzinie. Nasz organizm lubi systematyczność, warto też wyznaczyć sobie stały rozkład dnia i wszystko wcześniej zaplanować.
– Jedz regularne posiłki. To ważne aby nie zaburzać procesów metabolicznych. Pamiętaj też, żeby nie objadać się na noc. Pełny żołądek może być przyczyną  problemów z zaśnięciem. Ostatni posiłek dobrze jest  zjeść 3 godziny przed snem, warto też zadbać, aby był on lekkostrawny.
– Nie pij alkoholu. Szczególnie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Zrezygnuj również z coli, kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę.
– Przygotuj organizm do snu. Dobrze jest wziąć ciepłą kąpiel. Dodatek odpowiednich olejków aromatycznych ułatwia  zasypianie i działa odprężająco;
– Zrezygnuj z wieczornych ćwiczeń. Wzmożony wysiłek fizyczny pobudzająco.
– Zadbaj o komfort snu. Ludowe przysłowie mówi „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” i jest w tym dużo prawdy. Nasze łóżko powinno być wygodne, a pościel świeża. Dobrze jest też przed snem wywietrzyć sypialnię i to niezależnie od pory roku. Świeże powietrze ułatwia zasypianie.

Źródło: Pukka Night Time

Ocen: 1
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany