Suplementy diety – czy warto je zażywać

suplementy dietySuplementy diety to panaceum na wszystkie dolegliwości. Tak myśli wielu polaków, ponieważ jesteśmy krajem w którym sprzedaje się ich najwięcej. Ale czy naprawdę są takie zdrowe? Niektóre z nich jak witamina D, soja, kwasy omega-3 lub multiwitaminy i wapń mogą dawać odwrotny skutek. We wszystkim wskazany jest umiar i w zażywaniu suplementów diety też.

Dowiedz się o ograniczeniach tych popularnych suplementów. Niektóre mogą poprawić zdrowie, ale inne mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe.

Suplementy diety: zbyt wiele witaminy D może uszkodzić nerki

Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia w organizmie i jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest popularna, gdyż producenci obiecują ochronę przed chorobami (np. osteoporozą). Ale w wielu przypadkach, zdrowe kobiet po menopauzie, które biorą niskie dawki witaminy D, faktycznie jej nie potrzebują.

Jeśli zażywamy zbyt dużo witaminy D i jesteśmy zdrowi – może to prowadzić do kamicy nerkowej. Lepiej więc do swojej diety dołączyć taką żywność jak: łosoś, tuńczyk, mleko, grzyby i zboża.

Suplementy diety: nadmiar wapnia osiada w tętnicach

Wapń jest potrzebny dla mocnych kości i zdrowego serca, ale gdy jest go za dużo, nie jest dobrze. Wapń jest lepiej wchłaniany z pożywieniem. Dobre źródła wapnia to mleko i ser. Niedobory wapnia lub nadmiar można wykryć za pomocą rutynowych testów krwi. Jeśli masz niski poziom wapnia we krwi, lekarz może przepisać suplement diety. Jednakże nadmiar wapnia, może prowadzić do problemów ze zdrowiem. Nadmiar wapnia osadza się w tętnicach, a nie w kościach.

Suplementy diety: multiwitaminy nie zastąpią zdrowej diety

Wiele osób uważa, że nie otrzymują wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych z diety. Multiwitaminy nie wpływają na to aby ochronić nas przed nowotworami złośliwymi, chorobami układu krążenia, a nawet śmiercią. Okazuje się jednak, że mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, ale suplement nigdy nie będzie substytutem zdrowej diety.

Zobacz też:

Naturalne suplementy diety – fakty i mity

Najlepsze sposoby na zgrabną sylwetkę: dieta, trening, suplementy

Suplementacja diety preparatem na stawy

Suplementy diety: zamiast kwasu omega-3 wybierz nasiona lnu

Bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 olej rybny jest reklamowany jako środek do zmniejszania choroby serca. Jest coraz więcej dowodów na to, że ma on wątpliwe korzyści dla serca. Najlepszym sposobem, aby dostarczyć organizmowi kwasy omega-3 jest odpowiednie jedzenie. Dietetycy polecają dwie porcje ryb tygodniowo. Inne źródła kwasów omega-3 obok tłustych ryb to nasiona lnu, orzechy włoskie i awokado.

Suplementy diety: unikaj interakcji dziurawca z lekami

Dziurawiec jest stosowany jako herbatka lub w kapsułkach w leczeniu łagodnej depresji, niepokoju i zaburzeń snu. Poprawa objawów depresji w wyniku zażywania dziurawca może mieć dużo wspólnego z efektem placebo. Największy problem z dziurawcem jest taki, że w chodzi w interakcje z innymi lekami. Może zmniejszyć skuteczność innych leków – np. pigułek antykoncepcyjnych. Ważne jest, aby zapoznać się z ulotką na temat interakcji z innymi lekami i skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem dziurawca.

Suplementy diety: gdy łykasz soję uważaj na estrogeny

Tofu czy mleko sojowe są bogatym źródłem białka, błonnika i wielu minerałów. Niektóre kobiety uważają również soję za “lek” na złagodzenie objawów menopauzy. Soja może jednak przyczyniać się do zwiększonego ryzyka powstania raka piersi z powodu estrogenów, które zawierają.

Ocen: 10
3 komentarze
  1. Teraz nic nie jest zdrowe to po pierwsze. A po drugie jak ktoś ma duże zapotrzebowanie to może się wspomóc suplementami. Np sportowcy intensywnie ćwiczący, mają duże zapotrzebowanie na różne witaminy i mikroelementy których nie jesteś w stanie przyswoić w normalnej diecie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany