Ból kolana dopada nas bez względu na porę roku. Ale okazuje się, że zimą możemy czuć się gorzej. Dlaczego? Brakuje nam witaminy D.
Kolana nie najlepiej czują się o tej porze roku. Być może trzeba więcej słońca, sugerują nowe badania opublikowane w Clinical Journal of Pain.
Okazuje się bowiem, że to witamina D jest odpowiedzialna za zapalenie kości i stawów. U osób u których jest jej mało, występują znacznie częściej bóle kolan i zmniejszenie ich funkcji. W badaniach nie brano pod uwagę wagi badanych osób, chociaż osoby otyłe zdecydowanie częściej mają niedobór witaminy D.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Ból kolan – najlepsze sposoby, aby sobie z nim poradzić
Boli cię kolano, gdy chodzisz po schodach? Oto co to może oznaczać
Ból kolana spowodowany niedoborem witamin D
Dlaczego tak się dzieje, że niedobór witaminy powoduje wzmożenie dolegliwości bólu kolan. Jak twierdzi współautor badań Toni Glover, z University of Florida, ma to związek z tym, że mniejsza ilość witaminy D zwiększa stan zapalny, a co z kolei zwiększa wrażliwość na ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Zbyt mała ilość witaminy D zwiększa także “obrót kostny”, który obniża jakość kości
Niedobór witaminy D jest powszechnym problem. Tylko w samej Ameryce około 42% osób ma bardzo niski poziom witaminy D. Aby ją zwiększyć, potrzeba więcej słońca. Więc wszystkie problemy związane z niskim poziomem witaminy D mają tendencję do sumowania się w okresie zimowym, kiedy większość ludzi nie dostaje zbyt dużo słońca.
Wystarczy proste badanie krwi, aby dowiedzieć się czy poziom witaminy D w naszym organizmie jest odpowiedni
Jeśli nie, można pokusić się o suplementy diety. Trzeba jednak poradzić się lekarza, bo dawka witaminy D zależy bowiem od wagi ciała. Organizm magazynuje witaminę D w komórkach tłuszczowych, czyli osoby, które mają większą ilości tkanki tłuszczowej wymagają więcej witaminy, aby ograniczyć ból i dysfunkcję stawów.