Witamina D pomoże na ból kolana

ból kolanaBól kolana dopada nas bez względu na porę roku. Ale okazuje się, że zimą możemy czuć się gorzej. Dlaczego? Brakuje nam witaminy D.

Kolana nie najlepiej czują się o tej porze roku. Być może trzeba więcej słońca, sugerują nowe badania opublikowane w Clinical Journal of Pain.

Okazuje się bowiem, że to witamina D jest odpowiedzialna za zapalenie kości i stawów. U osób u których jest jej mało, występują znacznie częściej bóle kolan i zmniejszenie ich funkcji. W badaniach nie brano pod uwagę wagi badanych osób, chociaż osoby otyłe zdecydowanie częściej mają niedobór witaminy D.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Ból kolan – najlepsze sposoby, aby sobie z nim poradzić

Boli cię kolano, gdy chodzisz po schodach? Oto co to może oznaczać

Ból kolana spowodowany niedoborem witamin D

Dlaczego tak się dzieje, że niedobór witaminy powoduje wzmożenie dolegliwości bólu kolan. Jak twierdzi współautor badań Toni Glover, z University of Florida, ma to związek z tym, że mniejsza ilość witaminy D zwiększa stan zapalny, a co z kolei zwiększa wrażliwość na ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Zbyt mała ilość witaminy D zwiększa także “obrót kostny”, który obniża jakość kości

Niedobór witaminy D jest powszechnym problem. Tylko w samej Ameryce około 42% osób ma bardzo niski poziom witaminy D. Aby ją zwiększyć, potrzeba więcej słońca. Więc wszystkie problemy związane z niskim poziomem witaminy D mają tendencję do sumowania się w okresie zimowym, kiedy większość ludzi nie dostaje zbyt dużo słońca.

Wystarczy proste badanie krwi, aby dowiedzieć się czy poziom witaminy D w naszym organizmie jest odpowiedni

Jeśli nie, można pokusić się o suplementy diety. Trzeba jednak poradzić się lekarza, bo dawka witaminy D zależy bowiem od wagi ciała. Organizm magazynuje witaminę D w komórkach tłuszczowych, czyli osoby, które mają większą ilości tkanki tłuszczowej wymagają więcej witaminy, aby ograniczyć ból i dysfunkcję stawów.

Ocen: 8
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany