Najlepsze zioła na wątrobę

zioła na wątrobęOd lat znane były zioła na wątrobę. To doskonały sposób, aby organ ten oczyścić i wspomóc jego pracę. Zobacz, które najlepiej działają.

Przez wątrobę przechodzi wszystko, co zjemy. Jej zadaniem jest oczyszczenie organizmu jak i siebie samej z tego, co nam zagraża. Wątroba neutralizuje, a następnie wydala z organizmu substancje toksyczne. Niestety, gdy tych substancji jest zbyt wiele, wątroba przestaje sobie z nimi radzić.

Złe funkcjonowanie wątroby powoduje, że nie jest ona w stanie usunąć szkodliwych substancji, które nadal krążą w organizmie. Może to być przyczyną wielu schorzeń innych narządów, powstawania stanów zapalnych czy problemów metabolicznych – mówi Magdalena Kurzyp, dietetyk i farmaceuta. – Niestety, wątroba, nawet gdy ma coraz większe problemy ze swoją wydolnością, nie ostrzega nas bólem, a więc nie mamy pojęcia, że dzieje się coś złego – dodaje.

Na ratunek – zioła na wątrobę

Istnieją co prawda naturalne sposoby wspomagające pracę wątroby, ale aby z nich skorzystać, każdą wizytę w fastfoodzie powinniśmy rozpoczynać od połknięcia garści ziół, których składniki stanowić będą barierę ochronną.

Do roślin szczególnie korzystnie wpływających na pracę wątroby należy ostropest plamisty, mniszek lekarski oraz karczoch zwyczajny.

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty to wyjątkowe zioło, ponieważ potrafi ono wzmocnić odtruwające i oczyszczające właściwości wątroby. Dodatkowo ostropest, stabilizując błonę komórkową wątroby, przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek. Poza tym roślina ta chroni wątrobę przed jednoczesnym napływem zbyt wielu szkodliwych substancji oraz zapobiega działaniu wolnych rodników. Stosowanie ostropestu łagodzi stany zapalne wątroby, zmniejsza jej stłuszczenie i tym samym odsuwa w czasie widmo jej marskości, pozwala również łagodzić choroby zależne od stanu wątroby np. zmniejsza wykwity łuszczycowe. Pozwala również poradzić sobie z typowymi skutkami niezdrowego jedzenia, takimi jak wzdęcia, czy uczucie przepełnienia w górnej części brzucha.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Wątroba uwielbia to jedzenie

Marskość wątroby – wszystko przez cukier

Czy wątroba ma emocje

Mniszek lekarski na wątrobę

Nie każdy wie, że mniszek lekarski, popularnie nazywany mleczem, jest rośliną jadalną, a najwięcej związków aktywnych znajduje się w jego korzeniu. Mniszek lekarski przede wszystkim wspomaga pracę wątroby poprzez swoje działanie żółciotwórcze i żółciopędne, ma właściwości przeciwzapalne oraz wpływa na zmniejszenie zawartości cholesterolu we krwi. Ma działanie tonizujące dla wątroby, i łagodnie przeczyszczające. Jest, obok ostropestu plamistego, jednym z najskuteczniejszych ziół stosowanych pomocniczo w terapiach schorzeń wątroby.

Karczoch zwyczajny na wątrobę

Podobne działanie ma też karczoch zwyczajny, który może być stosowany wspomagająco w terapii rozmaitych schorzeń wątroby. Karczoch działa żółciotwórczo, żółciopędnie, odtruwająco i regenerująco na miąższ wątroby, a także zmniejsza zawartość cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiegając w ten sposób miażdżycy tętnic. Wzmocniony przepływ żółci sprawia, że drogi żółciowe zostają oczyszczone z drobnoustrojów i osadów. W połączeniu z ostropestem zwyczajnym, karczoch ochrania miąższ wątroby.

Suszone zioła na wątrobę nie zawsze dobre

Niestety, z samodzielnym stosowaniem ziół wiążą się pewne problemy. Możemy oczywiście kupić je w sklepie zielarskim i przygotować samodzielnie. Jeśli jednak chcemy przyjmować wybrane zioła w dawce, która ma nam rzeczywiście pomóc i przynieść odpowiednie korzyści naszemu zdrowiu, to jej ustalenie jest niemożliwe.

Problem w tym, że nie każda porcja będzie zawierała taką samą ilość dobroczynnych składników. Roślina rosnąca na nasłonecznionym polu z odpowiednio odżywioną glebą będzie miała inne proporcje zawartych w niej elementów niż zioło tego samego gatunku, ale rosnące w innych warunkach. Różnice mogą występować nawet w obrębie jednego pola!

Jedzenie zarówno całych jak i zmielonych nasion ostropestu plamistego jest nieskuteczne, ponieważ zawarte w nich substancje czynne są bardzo wrażliwe na działanie soków trawiennych i w żołądku ulegają natychmiastowemu rozkładowi – mówi Magdalena Kurzyp. – Aby związki czynne zawarte w nasionach tej rośliny rzeczywiście wspomagały pracę wątroby, muszą dostać się z jelita do krwi i wraz z nią dotrzeć do wątroby. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest przyjmowanie odpowiedniej ilości standaryzowanego wyciągu  z nasion ostropestu, bo tylko to gwarantuje skuteczne jego działanie.

Choć najzdrowsze są produkty w postaci naturalnej (nasiona, owoce czy świeże rośliny), to w przypadku wątroby warto sięgać po standaryzowane wyciągi z ostropestu, mniszka i karczocha, bo tylko wtedy mamy pewność, że zawsze dostarczamy do organizmu identyczną, odpowiednią i skuteczną dawkę wszystkich składników.

Ocen: 6
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany