Czy wątroba ma emocje

wątrobaO tym, że wątroba jest ważnym organem już wiemy. Ale co mają do niej emocje? Okazuje się jednak, że bardzo wiele.

Według starożytnej medycyny chińskiej, każdy z naszych narządów powiązany jest z określonym rodzajem emocji, które mają na niego szczególnie silny wpływ. Wątroba ściśle wiąże się ze złością, frustracją i gniewem. Mimo że nie boli, ponieważ nie jest unerwiona czuciowo tłumienie w sobie tych emocji może mieć negatywny wpływ na cały organizm. O wpływie emocji na wątrobę przypominają też mądrości ludowe, czy powiedzenia. Wiele osób zna przysłowia ludowe „żółć mnie zalewa” czy „żółć się komuś burzy”. Potocznie mówimy tak jeśli ktoś jest zdenerwowany, wściekły, lub rozdrażniony, tak zły, że nie może wyrazić tego słowami.

Jak więc najlepiej dawać upust emocjom, aby nasza wątroba nie ucierpiała?

Pierwszym krokiem do zaprzestania tłumienia emocji jest nauczenie się prawidłowej komunikacji. Odważ się wyrażać swoje emocje adekwatnie do sytuacji.  Naucz się rozmawiać o tym, co czujesz i co Cię gryzie.  Nie bój się własnej złości. Wyrażana na bieżąco jest konstruktywna. To uczucie, które informuje nas, kiedy granice są przekraczane, a nasze potrzeby niezaspokojone. Tłumiona złość nie znika, kumuluje się, aż wreszcie ujawnia się jako wybuch wściekłości.

INNE: To sprawi, że twoja uroda będzie zauważona

Wykonuj ćwiczenia fizyczne, a wątroba ci to wynagrodzi

Aktywność fizyczna jest jednym z lepszych rozwiązań w przypadku wielu problemów. Pomaga pozbyć się napięcia fizycznego. Znajdź taką, która będzie dawała ci przyjemność. Należy również od czasu do czasu zmęczyć się trochę poza domem, a nawet krzyczeć tak głośno, jak tylko możesz. Dzięki temu dasz upust swojej frustracji.

W pozbyciu się stłumionych emocji pomoże oddech

Pomiędzy oddechem, a psychiką istnieje ścisły związek. Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. Kiedy odczuwamy coś intensywnie, instynktownie spłycamy, przyśpieszamy bądź wstrzymujemy oddech. Świadoma praca z oddechem była przez tysiąclecia częścią jogi, tai-chi oraz innych duchowych szkół Wschodu. Docenia ją też współczesna psychoterapia. Oddech to energia – także z punktu widzenia fizjologii. W procesie oddychania dostarczamy komórkom tlenu potrzebnego do spalania substancji organicznych. W trakcie tego spalania wytwarza się energia. Lepiej dotleniony organizm to lepsze jego funkcjonowanie. To dlatego po długim spacerze na powietrzu ciało nabiera elastyczności, a mózg lepiej pracuje.

POSTARAJ SIĘ ODDYCHAĆ PRZEPONĄ, A NIE SZCZYTAMI PŁUC.

  • Aby  szybko się  uspokoić, wdech musi być krótszy niż wydech. Na początek możesz liczyć w swoich myślach do trzech na wdech i do pięciu na wydech.

Wdech – nosem, wydech – ustami. Dodatkowo wyobrażaj sobie coś miłego.

  • Aby wyrzucić z siebie trudne emocje jak złość, irytacja, napięcie, agresja, postaraj się w szybkim tempie wraz z wydechem poprzez zęby (układasz usta w taki sposób, jak wtedy gdy wymawiasz literę S) wyrzucić z siebie te emocje.

Obserwujmy swoje emocje (szczególnie złość), nauczmy się nimi zarządzać i nie pozwólmy, aby działały przeciwko nam. Wtedy skorzysta na tym również nasza wątroba – mówi mgr Elżbieta Lange, psychodietetyk, ekspert kampanii „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty”.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany