Tampon – czy rzeczywiście powinnaś go używać

tamponTampon – nie wyobrażasz sobie bez niego tych trudnych dni. Większość z kobiet wybiera tampony bo są wygodne i dają nam poczucie bezpieczeństwa. Ale czy rzeczywiście tak jest? Gdy byśmy przestały ich używać, to czy nasz organizm by za nimi tęsknił?

Tampony wchłaniają nie tylko złe bakterie

Tampony są zaprojektowane tak, aby były chłonne, co jest oczywiście bardzo ważną rzeczą. Ale oprócz tego, przy okazji wchłaniane są dobre bakterie, których potrzebuje pochwa, aby utrzymać zdrowy ekosystem. To może zmienić pH pochwy, co może zwiększyć ryzyko rozwinięcia się drożdżycy.

Tampony trzeba często zmieniać

Tampony co prawda zatrzymują zapach, ale jeśli ich nie zmieniamy często (bo myślimy, że są szczelne) to niestety musimy pamiętać, że krew przedostaje się do końcówki tamponu, który jest na zewnątrz pochwy.

W pierwszych dniach cyklu nie używaj tamponów

skurcze pochwy

Niektóre kobiety twierdzą, że gdy przestały używać tamponów, to skurcze stały się łagodniejsze. I choć nie ma niezbitych dowodów na poparcie tego co mówią, można to jakoś wytłumaczyć. Jest możliwe, że tampon w pochwie może uciskać ścianki i potęgować ból i skurcze, ale nie ma na to dowodów. Warto jednak spróbować przynajmniej w tych pierwszych dniach okresu zrezygnować z tamponów i zobaczyć czy pomaga.

Zobacz też:

Nawracające infekcje intymne – jak sobie z nimi radzić?

Higiena intymna – czy na pewno wszystko o niej wiesz

Sprawy intymne – infekcje pod kontrolą

Tampony przeszkadzają w poznaniu swojej fizjologii

Rezygnacja z tamponów może być okazją, aby dowiedzieć się więcej o swoim cyklu. Można zobaczyć gęstość krwi, poziom krzepnięcia, kolor i zapach. Są to wszystko rzeczy, które kobiety powinny wiedzieć, aby w razie jakichkolwiek zmian od razu reagować i udać się do lekarza.

Ocen: 8
1 komentarz
  1. pamiętam jak wchodziły tampony i jakie bylo larum lekarzy. A teraz wychodzi na to, że trochę w tym wszystkim było racji…

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany