Higiena intymna – czy na pewno wszystko o niej wiesz

intymnaHigiena intymna dla wielu kobiet nie ma tajemnic. Teoretycznie każda z nas zna najważniejsze zasady. Ginekolodzy są jednak innego zdania.

Kobiety są aktywne, niezależne – ćwiczą, dbają o siebie, stawiają na modne ubrania. Jednak zapominają przy tym wszystkim o zdrowiu. Zdrowie intymne kobiety jest wyjątkowo ważne. Każda z pań powinna zwracać uwagę na własny organizm, a w razie pojawienia się niepokojących objawów, szybko rozpocząć leczenie.

Higiena intymna a stany zapalne

Zdaniem wielu ginekologów, wiedza Polek na temat zdrowia intymnego jest niepokojąco niska. Odpowiednia higiena jest nie tylko podstawowym czynnikiem dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim ma za zadanie chronić nasz organizm przez stanami zapalanymi. Warto pamiętać, że zarówno bagatelizowanie, jak i nadmierna dbałość o higienę intymną, mogą być przyczyną osłabienia naturalnej flory bakteryjnej i spadku odporności na różnego rodzaju infekcje i zakażenia.

– Infekcje intymne to nadal wstydliwy problem. Mimo wysiłków lekarzy Polki wolą udawać, że tego typu problemy ich nie dotyczą. Kobiety zapominają o profilaktyce i często bagatelizują wczesne symptomy, co prowadzi do bardzo poważnych infekcji i powikłań. Choć przyczyny zakażeń bywają różne, schemat postępowania zawsze powinien być ten sam, czyli jak najszybsza konsultacja ze specjalistą. Niezbędna jest zatem rzetelna i fachowa informacja oraz edukacja kobiet w zakresie dbania o własne zdrowie intymne – przestrzega dr Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Jaki wybrać żel do higieny intymnej

Poród zmienia miejsca intymne

Jak starzeją się kobiece miejsca intymne

Dekalog higieny intymnej na co dzień

Aby zachować odpowiednią higienę miejsc intymnych, warto zastosować poniższe wskazówki:

  • Unikać produktów z barwnikami, konserwantami oraz substancjami zapachowymi. Im bardziej naturalny skład preparatu, tym lepiej dla Ciebie.
  • Mycie oraz osuszanie miejsc intymnych zawsze wykonuj w kierunku: od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia infekcji z okolic odbytu. Unikaj różnego rodzaju gąbek oraz myjek – są siedliskiem bakterii.
  • Korzystaj z osobnego ręcznika do higieny intymnej. Warto aby był suchy, przed każdym użyciem.
  • Używaj oddzielnej maszynki do golenia miejsc intymnych.

Noszenie nieodpowiedniej bielizny

Z pozoru wybór odpowiedniej bielizny odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu infekcji intymnych. Unikaj zbyt obcisłej bielizny, zwłaszcza tej wykonanej z syntetycznego materiału, bowiem ogranicza ona dopływ powietrza do miejsc intymnych, co stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Najlepiej sprawdzi się naturalna bawełniana bielizna. Pierz ją osobno lub ręcznie, używaj do tego hipoalergicznych środków piorących.

Objawy infekcji zazwyczaj są podobne. Zwykle są to upławy, świąd, pieczenie, obrzęk, tkliwość w okolicach pochwy lub sromu, ból przy oddawaniu moczu. Upławy mogą mieć różny charakter, kolor i zapach. Najważniejsze jednak, by żadnego z tych sygnałów nie lekceważyć i uważnie obserwować swój organizm. – podkreśla dr Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog.

Ocen: 5
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany