Sprawy intymne – infekcje pod kontrolą

higiena intymna

„Być kobietą, być kobietą – marzę ciągle będąc dzieckiem” śpiewa Alicja Majewska. Bycie kobietą to piękna sprawa.

Jednak wiąże się z tym szereg wyjątkowych cech osobniczych, nie zawsze pozytywnych. O mniej przyjemnej odsłonie kobiecości – infekcjach intymnych – mówi Aleksandra Polak z Apteki Medicover we Wrocławiu.

Kobiecy problem
W związku ze specyficzną budową anatomiczną, kobiety mają bardzo duże skłonności do zapadania na infekcje intymne. Takie problemy dotykają ponad połowę kobiet w wieku rozrodczym przynajmniej raz  w życiu. Szczególnie latem, w związku z wysoką temperaturą oraz dużą wilgotnością, ilość kobiet borykających się z tym problemem wzrasta.  Korzystanie  z publicznych kąpielisk, saun może prowadzić do rozwoju infekcji intymnych.
Trzy najczęstsze przyczyny pojawienia się infekcji intymnych u kobiet to: infekcja grzybicza, bakteryjna, (ewentualnie mieszana) lub rzęsistkowica. Wszystkim tym schorzeniom towarzyszą upławy białe i gęste, świąd i pieczenie.

INFEKCJE GRZYBICZE
Cechą charakterystyczną w tym przypadku, jest uporczywy świąd, często związany z bolesnością narządów płciowych. Upławy raczej są bezzapachowe. Objawy infekcji grzybiczej charakteryzuje nagły początek. Przyczyną infekcji najczęściej jest zachwianie równowagi naturalnej organizmu (ciąża, cukrzyca, menstruacja, zaburzenia hormonalne, antybiotykoterapia), rzadziej do zakażenie dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych.
Infekcje grzybicze w zależności o nasilenia objawów leczone są ogólnie i/lub miejscowo. Leczenie ogólne jest  związane z zażywaniem doustnych leków przeciwgrzybiczych.  Leczenie miejscowe natomiast polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwgrzybiczych w formie maści, kremów lub globulek dopochwowych. Leki te zwykle stosuje się na noc.  W celu uniknięcia ponownych infekcji niezbędne jest leczenie obojga partnerów.

WIĘCEJ: Ile kobiet cierpi na dolegliwości intymne?

Istnieje szereg preparatów przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty. Zwykle objawy tego rodzaju  infekcji mijają po 3 dniach. Jeśli jednak po 7 dniach pacjentka nie obserwuje poprawy, powinna zgłosić się do lekarza.

INFEKCJE BAKTERYJNE
Początek infekcji nie jest już tak gwałtowny, jak w przypadku infekcji grzybiczej. Charakterystycznym objawem w tym przypadku są rzadkie upławy o charakterystycznym zapachu. Infekcja ma miejsce, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy, a w konsekwencji do zmiany PH, namnażają się nadmiernie bakterii beztlenowe, a ilość bakterii wchodzących w skład fizjologicznej flory pochwy obniża się. (PH >4,5). Do zachwiania tej równowagi przyczynia się najczęściej wielość partnerów seksualnych,  nieprawidłowa higiena osobista, nieumiejętne stosowanie tamponów higienicznych.

Leczenie infekcji bakteryjnej wymaga wizyty u lekarza i stosowania leków z jego przepisu. Należy zaznaczyć, iż nieleczona infekcja bakteryjna może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak: zapalenie cewki moczowej, zapalenie narządów miednicy mniejszej a nawet do niepłodności.

RZĘSITKOWICA
To infekcja wywołana przez pierwotniaki, zwykle jest  przekazywana podczas kontaktów seksualnych. Najczęstsze objawy to: obfite zielono-żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza. Ważne aby leczeniu poddało się oboje partnerów.

Jak to zwykle bywa, lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego profilaktyka to podstawa.

1. Najważniejsza jest prawidłowa higiena:
– codzienny prysznic ! (kąpiel w wannie maksymalnie 1-2 razy w tygodniu- częstsza kąpiel powoduje nadmierne wysuszenie śluzówki)
– odpowiedni kosmetyk do higieny intymnej : bezbarwny, bezzapachowy, hipoalergiczny o PH obojętnym dla skóry czyli PH 5,5, chusteczki do higieny intymnej w podróży.

WIĘCEJ: Zdrowie intymne przyszłej mamy

2. Odpowiedni dobór bielizny
– bawełniana, oddychająca

3. A także zachowanie ostrożności:
– w podróży, toaletach publicznych najlepiej używać jednorazowych nakładek na toaletę
– używać zawsze własnych ręczników
– ostrożne korzystanie z kąpielisk, solarium, saun
Jeśli mimo przestrzegania wyżej wymienionych zasad dojdzie do infekcji, należy reagować szybko.

W aptekach są dostępne preparaty przeznaczone do przemywania oraz dezynfekcji okolic intymnych. Jeśli to nie wystarczy w przypadku infekcji grzybiczej należy zastosować odpowiednie leki w postaci kremów czy globulek dostępne bez recepty. W przypadku infekcji bakteryjnej, lub dłużej utrzymującej się infekcji grzybiczej należy zasięgnąć porady specjalisty.

Szereg kobiet obserwuje u siebie wzmożoną skłonność do zapadnia na infekcje intymne. W takich przypadkach zaleca się doustne (kapsułki) lub dopochwowe (globulki) kuracje profilaktyczne preparatami zawierającymi szczepy bakterii kwasu mlekowego o działaniu zabezpieczającym fizjologiczną florę organizmu przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów. Takie kuracje zaleca się również po wyleczeniu infekcji, w celu odbudowy mikroflory.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany