Pochwa po porodzie – jak poprawić jej stan?

pochwa po porodziePochwa po porodzie staje się luźna. To częsta przypadłość poporodowa, niby nie widoczna dla oka, a  zmieniająca życie o 180 stopni. Powstaje na skutek obciążeń i urazów podczas naturalnego porodu. Zmiany są tym obszerniejsze im większe dziecko przychodzi na świat.

Kiedyś standardem urodzeniowym była waga noworodka oscylująca pomiędzy 2,9 -3,5 kg. Dziś coraz więcej dzieci rodzi się z wagą około 4kg, a co za tym idzie trudniej przechodzi przez kanał rodny. Pochwa i szyjka macicy rozszerzają się na czas porodu, po czym ulegają naturalnej regeneracji. Im młodszy i silniejszy jest organizm kobiety tym szybciej wraca ona do zdrowia.

Pochwa po porodzie – zwiotczenie tkanek

Naturalnym następstwem porodu jest zwiotczenie rozciągniętych tkanek oraz ich wygładzenie, nazywane wśród ginekologów plastyków mianem “wide smooth vagina”. Problem luźnej pochwy przekłada się na brak satysfakcji seksualnej przede wszystkim u kobiet, ale często też u obojga partnerów. Wynika to z wygładzenia fałdów poprzecznych pochwy, tzw. marszczek pochwowych (rugae vaginales), które naturalnie są szczególnie silnie rozwinięte w dolnej części pochwy.

Luźna pochwa po porodzie to nie tylko problem natury seksualnej, ale i zdrowotnej, o czym się już właściwie nie mówi. Częstym następstwem jest jej wypadanie, a więc widoczność ściany pochwy na wysokości przedsionka lub ciut powyżej. Co w konsekwencji może prowadzić do infekcji intymnych, nawracających stanów zapalnych oraz podniesienia ryzyka zachorowania na raka narządów rodnych.

Pochwa po porodzie – pomoże plastyka

Problemowi luźnej pochwy po porodzie często towarzyszy wysiłkowe nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządu rodnego.

W części przypadków rozwiązaniem jest jeden zabieg plastyki pochwy (waginoplastyki)

Chirurgicznemu usunięciu poddawane są zwiotczałe, rozciągnięte tkanki kanału rodnego, po czym dzięki założeniu specjalnych szwów okalających pochwę przywracane są warunki fizjologiczne sprzed pierwszego porodu. Plastykę przedniej i tylnej ściany pochwy najczęściej wykonuje się w połączeniu z plastyką jej przedsionka i rekonstrukcją krocza. Szczególnie, gdy podczas porodu doszło do jego uszkodzenia. Efekt zabiegu jest trwały do czasu kolejnego porodu, dlatego wykonuje się go u pacjentek, które zakończyły już okres prokreacji.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Pochwica: choroba, która zabiera radość ze zbliżeń

Suchość pochwy – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Pochwa po porodzie – a może laseroterapia

Chirurgiczna rekonstrukcja to nie jedyne rozwiązanie. U części pacjentek doskonałe rezultaty przynosi zastosowanie małoinwazyjnych technik laseroterapii i ultradźwięków. To  tzw. złoty standard ginekologii plastycznej, który po trudnych porodach drogami natury może być stosowany profilaktycznie, jako rehabilitacja poporodowa. Aktywizuje on śluzówkę pochwy i tkankę mięśniową do aktywnej regeneracji.

Zabieg przypomina procedurą badanie ultrasonograficzne narządu rodnego. Głowica endowaginalna wprowadzana jest do pochwy i w trakcie sekwencyjnych obrotów emitując wiązkę laser CO2 lub zogniskowanych ultradźwięków HIFU. Złoty standard to dwa zabiegi HIFU i laseroterapia pochwy wykonywane w odstępie 7 lub 14 dni. Pierwszy działa na tkankę mięśniową, drugi na śluzówkę pochwy. Należy jednak podkreślić, że zabiegi małoinwazyjne są skierowane przede wszystkim do kobiet z umiarkowanym stopniem nasilenia objawów i problemów z pochwą po porodzie.

Pochwa po porodzie – ważna cytologia

Kluczowa w wyborze techniki zabiegu jest właściwa kwalifikacja. Stopień zaawansowania choroby i problemy z pochwą po porodzie, wiek pacjentki oraz choroby towarzyszące mają wpływ nie tylko na efekt i skuteczność terapii, ale również na przebieg samego zabiegu. W każdym przypadku do kwalifikacji konieczny jest dobry wynik cytologiczny ( I lub II grupa).

Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne, które powinno być wykonywane najlepiej co roku, ale nie rzadziej niż raz na 3 lata podczas rutynowej kontroli

Wymaz cytologiczny z szyjki macicy wykrywa zmiany zapalne lub rakowe w obszarze narządu rodnego, umożliwiając skuteczne leczenie. Kampania Kwiatu Kobiecości “Piękna bo Zdrowa” to mocny głos w sprawie profilaktyki raka szyjki macicy. Dzięki niej coraz głośniej mówi się zarówno o profilaktyce onkologicznej, jak i rekonstrukcji stref intymnych.

Luźna pochwa czy inne komplikacje poporodowe to problemy, z którymi nie musimy się pogodzić. Możemy podjąć walkę o zdrowie i satysfakcję w życiu codziennym i zawodowym.

Ekspert:

Michał Barwijuk, ginekolog plastyk, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Estetycznej
Klinika Kobiet – Medifem

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany