Kompleks witamin z grupy B dla dobrego samopoczucia w okresie menopauzy

kompleks witamin bU kobiet w okresie menopauzy wzrasta zapotrzebowanie na pewne witaminy i minerały. Aby funkcje organizmu były wydajne i gwarantowały zdrowy proces starzenia, wśród cennych substancji nie może zabraknąć zestawu witamin z grupy B. Sprawdźmy, czym jest i na co pomaga witamina B kompleks w czasie klimakterium.

Czym jest zestaw wit. z grupy B?

Witaminy z grupy B odpowiadają za naszą witalność fizyczną i psychiczną. Regulują prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wspierają nasze samopoczucie na każdym etapie życia, a nawet jeszcze przed narodzinami. Potrzebuje ich właściwie każda komórka naszego ciała: od skóry po mózg. Zła wiadomość jest taka, że organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować; dobra natomiast jest taka, że są one szeroko rozpowszechnione w różnych łatwo dostępnych produktach spożywczych jak np. mięsie, rybach, jajach, mleku i zielonych warzywach liściastych.

Co istotne, ich integracja w grupach jest wyjątkowo istotna, ponieważ zestaw (zwany kompleksem witamin B) sprzyja lepszemu działaniu i przyswajaniu. Skład witaminy B complex zazwyczaj pozostaje niezmienny i są to witaminy:

  • B1 (tiamina);
  • B2 (ryboflawina);
  • B3 (niacyna);
  • B5 (kwas pantotenowy);
  • B6 (pirydoksyna);
  • B7 (cholina);
  • B8 (biotyna);
  • B9 (kwas foliowy);
  • B12 (kobalamina).

Menopauza a witamina B complex – na co pomaga?

Każda z dziewięciu wyżej wymienionych witamin pełni inną, określoną funkcję, wzajemnie się uzupełniając. Można je suplementować każdą z osobna, jako gotowy zestaw lub jako preparat wzbogacony o naturalne aktywatory – koenzym Q10 i kwas alfa liponowy. Szczegółowy skład oraz cenę takiej witaminy B complex możesz sprawdzić np. tutaj: https://www.mito-pharma.pl/pol_m_Witaminy-Mineraly-Kwasy-Omega_Witamina-B_Witamina-B-komplex-385.html.

Dlaczego witamina B kompleks jest ważnym sojusznikiem kobiet w okresie pokwitania? Witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Ponadto witaminy B6, B12 i kwas foliowy odgrywają ważną rolę we wspieraniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny – cząsteczki o działaniu podobnym do cholesterolu, którą produkujemy w nadmiarze, gdy mamy niedobór jednej z tych witamin. Witaminy B2, B3 i B8 wspierają w utrzymywaniu zdrowej skóry, prawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, kości, chrząstek, dziąseł, skóry i zębów.

Co prócz witaminy B kompleks?

Organizm kobiety po menopauzie musi być zaopatrywany w niezbędne witaminy i minerały – nie tylko po to, by „starzeć się” zdrowo, ale zwłaszcza po to, by zapobiec niektórym problemom zdrowotnym, w tym osteoporozie. Zestaw witamin z grupy B powinien być uzupełniony o inne cenne substancje. Wapń, witamina D, E, K, C, magnez, a także cynk i selen to jedne z tych składników odżywczych, które należy baczniej kontrolować w tym okresie.

Witamina C wraz z selenem, cynkiem i witaminą E wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Potas i magnez przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Suplementacja wapnia i witaminy D jest wskazana w celu zapobiegania lub kontrolowania osteoporozy – problemu, który dotyka wiele kobiet w tym okresie życia.

Zdrowa, zróżnicowana, bogata w owoce i warzywa dieta jest kluczowym elementem, który powinien zapewniać kobiecie po menopauzie wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W niektórych sytuacjach, w których tych składników odżywczych może brakować (np. stresujący tryb życia, używki, problemy zdrowotne, nieodpowiednio zbilansowana dieta), konieczne może być ich uzupełnienie. Źródłem cennych porad dotyczących sposobu suplementacji będzie lekarz lub farmaceuta.

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany