Jesteś na diecie? A może tylko ci się tak wydaje?

odpowiednia dieta

Odpowiedz szczerze: Jak tam twoja dieta? Może tylko myślisz, że to co jesz jest zdrowe. Koniecznie to przeczytaj!

Ostatnio, naukowcy z Japonii i Wielkiej Brytanii spytali dużą grupę ludzi o ich nawyki żywieniowe. Przeprowadzono również testy próbek moczu, aby wykryć różne markery żywności. Swoje odkrycia opublikowali w British Journal of Nutrition.

Dieta a nadwaga

Na podstawie wypowiedzi badanych ludzi o swoje nawyki żywieniowe, naukowcy nie mogli znaleźć żadnych powiązań pomiędzy dietą a ich nadwagą czy otyłością. Ale gdy analizowano próbki moczu, wszystko stało się jasne. Znaleźli wiele połączeń między złymi nawykami żywieniowymi a nadwagą. Zasadniczo, ludzie byli bardzo złymi sędziami jeśli chodzi o swoje nawyki żywieniowe.

Okazało się, że mamy tendencję do wyolbrzymiania dobrej żywności, którą  jemy ale również doceniamy złe jedzenie, mówi autor badania, Kentaro Murakami,  japońskiej prefekturze Shiga University. Trudno powiedzieć, czy jest to zamierzone.

Jest dużo więcej badań, które potwierdzają te zrobione przez Japończyków. To z 2004 roku przeprowadzone w Cornell University mówi o “zbyt optymistycznych” stwierdzeniach co do własnych jedzeniowych zachowań.

Dieta a kalorie

W innym badaniu, podkreślono, że ludzie błędnie wyliczają kalorie które spożywają. Jedna na cztery osoby twierdziła, że je  500 kalorii mniej, niż było to w rzeczywistości.

Dlaczego siebie oszukujemy? Jesteśmy stronniczy jeśli chodzi o własne jedzenie, a jednocześnie krytyczni wobec innych, stwierdza badanie na Uniwersytecie Stanforda.

podjadanie przy komputerze

Więc jak można przestać być stronniczym i nie oszukiwać się, gdy chodzi o naszą dietę? Na początku należy unikać “bezmyślnego jedzenia” mówi Brian Wansink, dyrektor Uniwersytetu Cornell Food and Brand Lab. Szczególnie przy biurku czy przed telewizorem. Jeśli zsumujemy wszystkie przekąski, szybko zobaczymy ile więcej kalorii zjedliśmy.
Aby ograniczyć to bezmyślne podjadanie, najlepiej trzymać jedzenie z dala od miejsca gdzie siedzimy. Żucie gumy może być również świetnym sposobem radzenia sobie z bezmyślnym podjadaniem.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany