Choroby weneryczne – one nadal istnieją!

choroby weneryczneWedług statystyk, choroby weneryczne należą do najczęstszych schorzeń zakaźnych. Grupą, w której odnotowuje się największą liczbę zachorowań są osoby młode między 15 a 24 rokiem życia. Dlatego edukacja i dbałość o higienę intymną mają nieocenione znaczenie.

Jest ryzyko, są… choroby weneryczne

Częstotliwość występowania chorób wenerycznych w znaczny sposób uzależniona jest od stylu życia. Najbardziej narażone są osoby nie stosujące prezerwatyw, aktywne seksualnie i często zmieniające partnerów. Zapamiętaj, że stosowanie farmakologicznych środków antykoncepcyjnych zapobiega ciąży, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wykazano także, że na niektóre z tych schorzeń bardziej narażone są kobiety stosujące wkładki domaciczne. Ponad to, alkohol i narkotyki, które dla wielu młodych osób są kluczem do zawierania nowych znajomości, obniżają świadomość. Przez co zwiększa się ryzyko podjęcia nieodpowiedzialnego współżycia. Głównym skutkiem chorób wenerycznych u kobiet jest niepłodność, mogą powodować także ciążę pozamaciczną oraz niedrożność jajników.

Choroby weneryczne dzielą się na:

Bakteryjne: rzeżączka, kiła, chlamydioza, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, wrzód miękki, ziarniniak pachwin, zapalenie jelit;
Wirusowe: opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny, wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C i D, AIDS;
Wywołane przez:
pierwotniaki: rzęsistkowica, zapalenie jelit;
grzyby: kandydoza pochwy;
pasożyty: świerzb, wszawica łonowa;
robaki: owsica.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

4 momenty, w których nie wolno uprawiać seksu

Seks – tego ci lekarze nie powiedzą

Nie musisz chorować

Najważniejsza jest efektowna edukacja młodzieży wkraczającej w okres dojrzewania (istotna jest tu rola rodziców i pedagogów). Profilaktyka chorób wenerycznych jest możliwa, gdy osoba rozpoczynając współżycie ma pełną świadomość z zagrożeń, jakie wynikają z nieodpowiedzialnego współżycia. Jak się chronić?

Od stosowania prezerwatyw po unikanie ryzykownych zachowań seksualnych, w tym unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, unikanie częstej zmiany partnera, niepodejmowanie współżycia zbyt wcześnie, a także dbałość o higienę intymną.” – radzi ekspert lek. med. Tomasz Bieda specjalista ginekologii i położnictwa.

Pamiętaj, że większość chorób wenerycznych wymaga leczenia celowanego, które może zapewnić tylko lekarz.

Części nieprzyjemnych objawów można pozbyć się stosując dostępny bez recepty preparat oparty na chlorowodorku benzydaminy.

Warto zaznaczyć, że możliwość zastosowania takiej samodzielnej terapii nie zwalnia kobiet od zasięgnięcia opinii profesjonalisty, a w wielu przypadkach łączy się z koniecznością leczenia partnera.

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany