Koronawirus: 7 powodów, dlaczego trudno jest kontrolować lęk przed koronawirusem

koronawirusKoronawirus ma długą listę niebezpiecznych cech, które przerażają ludzi. Wpadają w panikę, słuchają przez cały czas informacji w telewizji, wykupują płyny do dezynfekcji rąk i maseczki na twarz. Każde łaskotanie w gardle powoduje przerażenie, że zaraziliśmy się koronawirusem.

Strach przed koronawirusem osiągnął taki poziom, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dała wytyczne dotyczące ochrony zdrowia psychicznego podczas wybuchu epidemii.

Koronawirus – wytyczne WHO

„Unikaj oglądania, czytania lub słuchania wiadomości, które powodują niepokój, szukaj informacji głównie w celu podjęcia praktycznych kroków w celu przygotowania siebie i swoich bliskich do epidemii ”- radził. „Szukaj aktualizacji informacji o określonych porach w ciągu dnia raz lub dwa razy. Nagły i niemal stały strumień wiadomości o wybuchu choroby może wywołać u każdego niepokój. ”

Pewien niepokój jest wyraźnie uzasadniony, szczególnie jeśli popycha ludzi do podjęcia środków ostrożności przeciwko zarażeniu lub rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa. Covid-19 jest bardziej przenośny niż grypa sezonowa, a także bardziej śmiertelny, a śmiertelność wydaje się być 20 do 30 razy wyższa. I w przeciwieństwie do grypy, nikt nie ma żadnej odporności na ten koronawirus przed wcześniejszą ekspozycją lub szczepieniem.

Choć te fakty są niepokojące, stwierdzono siedem dodatkowych powodów napędzających lęk Covida-19 do tego stopnia, że ​​może on przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. WHO uznało te powody za zasadne. Oto one:

Koronawirus: niepewność medyczna

Niepewność ta obejmuje następujące aspekty: kto jest najbardziej narażony na infekcję lub ciężką chorobę (lub nawet śmierć), kto może ją rozprzestrzenić, jakie kroki ochronne są uzasadnione (czy mycie rąk i trzymanie się z dala od tłumu w pomieszczeniu jest wystarczające, czy też nie powinieneś wychodzić z domu?). Ta niepewność napędza lek.

To dlatego, że „ludzie boją się nieznanego”, powiedziała Mary Alvord, psycholog kliniczny w Maryland i adiunkt w George Washington University School of Medicine and Health Sciences. W przypadku tego wirusa „mamy strumienie niepewności i niejasności”. Dotyczy to nie tylko podstawowych kwestii zdrowotnych, takich jak ryzyko zarażenia lub ciężkiej choroby, ale także bardziej przyziemnych spraw, takich jak to, czy wybrać się na zaplanowaną wycieczkę lub wziąć udział w konferencji, za którą już zapłaciłeś, oraz czy biuro lub firma zostanie zmuszone do zamknięcia. „To niepokój niepewności” – powiedział Alvord. „I to bardzo normalna reakcja”.

Neda Gould z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa powiedziała, że „mózg nie lubi” ​​niepewności co do tego, co nadejdzie i jak źle będzie. „Nie wiemy, jakie kroki podjąć, co sprawia, że ​​czujemy się wrażliwi. Jesteśmy społeczeństwem, które lubi planować i wiedzieć, co nadchodzi. Zamiast tego mamy te ogromne i nieprzewidywalne zakłócenia naszej rutyny, które przyczyniają się do wyprowadzania nas z równowagi. ”

Koronawirus – nieznajomość

„Grypa nie jest nowością, zdarza się co roku i ma pewną przewidywalność” pod względem sezonowości, powiedział Gould. Ponieważ nowy koronawirus pojawił się znikąd, „nieznajomość łączy się z niepewnością”, aby zwiększyć niepokój. Jest to prawdopodobnie dziedzictwo ewolucyjne: w obliczu nieznanego ryzyka błąd po stronie skrajnej ostrożności jest lepszym sposobem na przetrwanie i pozostawienie potomków, niż zakładanie, że wszystko będzie dobrze.

Koronawirus – nieufność do przywódców

Wzbudzanie niepokoju wywołują mylące wypowiedzi wybranych urzędników.
„Ludzie odpowiedzialni powinni mieć dokładne informacje” – powiedział Wright. „Jeśli tego nie mają, ludzie będą wątpić w jakiekolwiek uspokajające wypowiedzi, które wypowiedzą w przyszłości”. Nawet gdy będą dodawać otuchy, lęk będzie rósł.

Zobacz też:

Koronawirus: czy przenosi się przez produkty żywnościowe, ja się zabezpieczyć, jakie są zalecenia WHO

Koronawirus – w domu też możesz pójść do muzeum i teatru. Darmowe wirtualne wejściówki

Domowy środek dezynfekujący do rąk – przepis, wykonanie, walka z koronawirusem

Koronawirus – popełniane gafy przez ekspertów

Podczas gdy ludzie mogą lekceważyć to, co mówią politycy, błędne działania, wydawane sprzeczne komunikaty dotyczące tego, co należy zrobić (pozostać w pomieszczeniach? Zgromadzenia do 50 osób?) budzi obawy. Ludzie powinni wiedzieć, co mają robić, a nie wiedzą.

Kiedy dzieje się to na poziomie krajowym, jest to jeszcze bardziej niepokojące. W zeszłym miesiącu okazało się, że zestawy testowe koronawirusa wysłane do państwowych i lokalnych wydziałów zdrowia przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom przyniosły nieprawidłowe wyniki.

„Błędy przywódców i ekspertów to najgorszy możliwy scenariusz” – powiedział Wright: Ludzie martwią się tym, że ci, którzy mają kontrolować pandemię, nie wiedzą, jak to zrobić.

Koronawirus – poza kontrolą

Niepewność obejmuje nie tylko kwestie medyczne. Ludzie nie wiedzą, czy szkoła ich dzieci zostanie zamknięta, czy ich praca zniknie, czy zaplanowana wycieczka zostanie odwołana, nawet jeśli ich miasto zostanie zablokowane. „Część lęku wynika z poczucia braku kontroli, jak nic nie możemy zrobić z tymi wszystkimi rzeczami, które są ważne w naszym codziennym życiu, a nawet je zaplanować.” – powiedział Alvord.

Koronawirus – ryzyko osobiste a społeczność

Mózg nie bardzo sobie radzi w oddzielaniu ryzyka dla populacji ludzkiej od ryzyka osobistego. Dramatyczne środki, takie jak blokowanie Włoch na północy kraju, lista krajów zakazujących publicznych spotkań i zamykanie szkół, a także komunikat, że Covid-19 stanowi systematyczne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Biorąc pod uwagę prognozy zachorowań i zgonów, ryzyko dla całej społeczności jest wyraźnie ogromne.

Mózgowi trudno jest pogodzić się z mniej niepokojącymi faktami, takimi jak bardzo niskie ryzyko rozwoju ciężkiej choroby dla przeciętnego człowieka (ryzyko jest większe dla osób starszych, osób z innymi chorobami). „Trudno jest ludziom pamiętać o dwóch sprzecznych ideach: bardzo realnym ryzyku dla kraju i jego gospodarki oraz o wiele mniejszym ryzyku dla każdej osoby” – powiedział Alvord. „Mamy tendencję do przerzucania tego ryzyka na siebie.”

Koronawirus – problemy pozamedyczne

Lęk finansowy oprócz obaw o zdrowie ma taki sam efekt. Tym bardziej, że ludzie boją się czy mają wystarczające oszczędności na pokrycie przewidywanych kosztów leczenia.

Źródło: statnews

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany