Koronawirus: czy przenosi się przez produkty żywnościowe, ja się zabezpieczyć, jakie są zalecenia WHO

koronawirusCzy koronawirus może być przenoszony przez żywność – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Doświadczenie z wirusami SARS i MERS sugeruje, że ludzie nie zarażają się wirusem poprzez żywność. Jest więc mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność i jak dotąd nie ma dowodów na to, że dzieje się tak z COVID-19 (koronawirusem).

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ściśle monitoruje sytuację dotyczącą wybuchu choroby koronawirusowej (COVID-19), która dotyka dużą liczbę krajów na całym świecie. Obecnie nie ma dowodów na to, że żywność jest prawdopodobnym źródłem lub drogą przenoszenia wirusa.

Koronawirus – co mówią specjaliści z EPSA

Główny naukowiec EFSA, Marta Hugas, powiedziała: „Doświadczenia z poprzednich wybuchów pokrewnych koronawirusów, takich jak koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i koronawirusa zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), pokazują, że przenoszenie poprzez konsumpcję żywności nie pojawiło się. W tej chwili nie ma dowodów sugerujących, że koronawirus różni się pod tym względem.”

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że zwierzęta w Chinach są prawdopodobnym źródłem początkowej infekcji. Nie wiadomo co prawda jakie to zwierzęta. Natomiast wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka – droga kropelkową: przez kasłanie, kochanie.

Koronawirus – żywność

Czy COVID-19 (koronawirus) może być przenoszony przez żywność?

Doświadczenie z SARS i MERS sugeruje, że ludzie nie są zarażeni wirusem poprzez żywność. Jest więc mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność i jak dotąd nie ma dowodów na to, że dzieje się tak z COVID-19 (koronawirusem).

Koronawirusy potrzebują żywiciela (zwierzęcia lub człowieka) do wzrostu i nie mogą rosnąć w żywności. Oczekuje się, że dokładne gotowanie zabije wirusa, ponieważ wiemy, że obróbka cieplna trwająca co najmniej 30 minut w temperaturze 60ºC jest skuteczna w przypadku SARS.

Zobacz też:

Domowy środek dezynfekujący do rąk – przepis, wykonanie, walka z koronawirusem

Koronawirus – w domu też możesz pójść do muzeum i teatru. Darmowe wirtualne wejściówki

Stan zagrożenia epidemicznego – zasady, ograniczenia, nakazy

Koronawirus – zalecenia WHO

W odniesieniu do bezpieczeństwa żywności Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia zapobiegawcze, w tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych podczas obchodzenia się z żywnością i przygotowywania żywności, takich jak mycie rąk, dokładne gotowanie mięsa i unikanie potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego między gotowaną i niegotowaną żywnością.

Oto zalecenia WHO:

  1. Używaj różnych desek do krojenia i noży do surowego mięsa i gotowanych potraw. Umyj ręce między kontaktem z surowym a gotowanym jedzeniem.
  2. Chore zwierzęta i zwierzęta, które padły z powodu chorób, nie powinny być spożywane.
  3. Nawet w obszarach, w których występują ogniska zakażenia wirusem, produkty mięsne można bezpiecznie spożywać, jeśli produkty te są ugotowane dokładnie i prawidłowo podczas przygotowywania posiłków (obróbka cieplna trwająca co najmniej 30 minut w temperaturze 60ºC jest skuteczna).

Źródło: EFSA i WHO

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany