Czy koronawirus może być przenoszony przez żywność – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Doświadczenie z wirusami SARS i MERS sugeruje, że ludzie nie zarażają się wirusem poprzez żywność. Jest więc mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność i jak dotąd nie ma dowodów na to, że dzieje się tak z COVID-19 (koronawirusem).
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ściśle monitoruje sytuację dotyczącą wybuchu choroby koronawirusowej (COVID-19), która dotyka dużą liczbę krajów na całym świecie. Obecnie nie ma dowodów na to, że żywność jest prawdopodobnym źródłem lub drogą przenoszenia wirusa.
Spis treści
Koronawirus – co mówią specjaliści z EPSA
Główny naukowiec EFSA, Marta Hugas, powiedziała: „Doświadczenia z poprzednich wybuchów pokrewnych koronawirusów, takich jak koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i koronawirusa zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), pokazują, że przenoszenie poprzez konsumpcję żywności nie pojawiło się. W tej chwili nie ma dowodów sugerujących, że koronawirus różni się pod tym względem.”
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że zwierzęta w Chinach są prawdopodobnym źródłem początkowej infekcji. Nie wiadomo co prawda jakie to zwierzęta. Natomiast wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka – droga kropelkową: przez kasłanie, kochanie.
Koronawirus – żywność
Czy COVID-19 (koronawirus) może być przenoszony przez żywność?
Doświadczenie z SARS i MERS sugeruje, że ludzie nie są zarażeni wirusem poprzez żywność. Jest więc mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność i jak dotąd nie ma dowodów na to, że dzieje się tak z COVID-19 (koronawirusem).
Koronawirusy potrzebują żywiciela (zwierzęcia lub człowieka) do wzrostu i nie mogą rosnąć w żywności. Oczekuje się, że dokładne gotowanie zabije wirusa, ponieważ wiemy, że obróbka cieplna trwająca co najmniej 30 minut w temperaturze 60ºC jest skuteczna w przypadku SARS.
Zobacz też:
Domowy środek dezynfekujący do rąk – przepis, wykonanie, walka z koronawirusem
Koronawirus – w domu też możesz pójść do muzeum i teatru. Darmowe wirtualne wejściówki
Stan zagrożenia epidemicznego – zasady, ograniczenia, nakazy
Koronawirus – zalecenia WHO
W odniesieniu do bezpieczeństwa żywności Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia zapobiegawcze, w tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych podczas obchodzenia się z żywnością i przygotowywania żywności, takich jak mycie rąk, dokładne gotowanie mięsa i unikanie potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego między gotowaną i niegotowaną żywnością.
Oto zalecenia WHO:
- Używaj różnych desek do krojenia i noży do surowego mięsa i gotowanych potraw. Umyj ręce między kontaktem z surowym a gotowanym jedzeniem.
- Chore zwierzęta i zwierzęta, które padły z powodu chorób, nie powinny być spożywane.
- Nawet w obszarach, w których występują ogniska zakażenia wirusem, produkty mięsne można bezpiecznie spożywać, jeśli produkty te są ugotowane dokładnie i prawidłowo podczas przygotowywania posiłków (obróbka cieplna trwająca co najmniej 30 minut w temperaturze 60ºC jest skuteczna).
Źródło: EFSA i WHO