Ciąża latem – jak dbać o skórę

skóra w ciąży

Lato to szczególnie ciężki okres dla kobiet w ciąży. Upały powodują bowiem zadyszkę oraz opuchliznę na nogach. Co więcej, zwiększone natężenie promieni słonecznych sprawia, że skóra przyszłych mam łatwiej się wysusza i pojawiają się na niej plamy.

Zdrowa skóra w ciąży

Skóra kobiety spodziewającej się dziecka wymaga wyjątkowej uwagi oraz ochrony. Podstawa to zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W tym celu należy działać na kilka sposobów – stosując kremy nawilżające, pijąc dużo płynów oraz utrzymując zbilansowaną dietę. Przyszła mama powinna wypijać dziennie minimum 2,5 litra wody, co pozwoli nie tylko na nawodnienie, ale także zminimalizuje powstawanie obrzęków. Dobrym sposobem jest również ograniczenie soli w diecie. Warto unikać produktów przetworzonych i gotowych. Witaminy oraz minerały, które kobieta traci wraz z potem, można uzupełniać jedząc świeże owoce oraz warzywa.

– Tylko kompleksowe działania pozwolą zachować prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Kosmetyki pomagają utrzymać jej jędrność oraz gładkość, natomiast równie ważne jest nawilżanie ciała od środka. Chodzi oczywiście o spożywanie wody niegazowanej lub owocowych i ziołowych herbatek, a unikanie słodzonych soków oraz napojów. Pamiętajmy przy tym, że panie w ciąży powinny spożywać wodę o niskim stopniu mineralizacji jak np. wodę źródlaną „Mama i ja”  – wyjaśnia ekspert, kosmetolog Anna Zatorowska.

INNE: Piękna skóra latem. Poznaj najlepsze urodowe triki

Kremy z filtrami i nie tylko

Inną bardzo istotną kwestią, dotyczącą ciąży podczas lata, jest silne nasłonecznienie. Pomimo tego, że przebywanie na świeżym powietrzu jest wskazane (z uwagi na wytwarzaną w tym czasie witaminę D) to najlepiej, aby przyszła mama nie wystawiała się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Wystarczy bowiem cieszyć się nimi przez kilka minut dziennie – oczywiście w odpowiednim nakryciu głowy.

– Ciężarne panie często pytają o konieczność stosowania kremów z filtrem podczas upałów, gdyż obawiają się s przebarwień na skórze. Warto pamiętać, że kremy do opalania tworzone są na bazie hormonów, które przenikają do krwiobiegu. Dlatego jeśli jesteś w ciąży  wybieraj tylko te filtry, które posiadają specjalny atest dla kobiet w ciąży. Dodatkowo w tym czasie dobrze jest stosować kosmetyki do skóry wrażliwej i alergicznej. Trzymanie się powyższych zasad z pewnością pozwoli ustrzec się przed nieestetycznymi plamami oraz przebarwieniami na skórze – dodaje Anna Zatorowska.

Ocen: 0
1 komentarz
  1. Lato – to bardzo trudny okres dla kobiet w ciąży. Skórę rzeczywiście trzeba odpowiednio pielęgnować.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany