Zastosowanie opatrunków hydrożelowych w medycynie estetycznej

opatrunki hydrozeloweW obecnych czasach medycyna estetyczna pozwala uzyskiwać doskonałe rezultaty terapeutyczne przy stosunkowo małej ingerencji oraz krótkim czasie rekonwalescencji. Niestety, część procedur wiąże się z dyskomfortem o różnym nasileniu zarówno podczas zabiegu, jak i bezpośrednio po nim.

W związku z potrzebą zapewnienia najwyższego komfortu oraz zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu rozpoczęto badania nad wykorzystaniem sterylnych opatrunków chłodzących, które przyśpieszałyby okres rekonwalescencji po zabiegowej po przez zminimalizowanie skutków ubocznych urazów termicznych.

Badania wykazały, że w wielu przypadkach zastosowanie hydrożeli chłodzących jest korzystne z punku widzenia medycznego, jak i w ocenie odczuć pacjenta

Przy zabiegach laserowych, w momencie kontaktu wiązki lasera ze skórą, pacjenci odczuwają charakterystyczne doznania, m.in. pieczenie czy szczypanie, natomiast większość pacjentów te odczucia toleruje. Pozostali z uwagi na bardzo niski próg bólu lub skórę skłonną do podrażnień, wymagają zastosowania znieczulenia bądź schłodzenia skóry. Z reguły stosuje się w tym celu np. coldpacki i kremy znieczulające czy też inne najnowsze rozwiązania, czyli sterylne hydrożelowe opatrunki chłodzące. Chłodzenie skóry może być pomocne również po zabiegach, ta kich jak laserowe leczenie rumienia, blizn po trądzikowych lub usuwanie tatuażu, po których może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie skóry. Zazwyczaj objawy te ustępują w ciągu kilku godzin, lecz w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się dłużej. Aby przyśpieszyć proces rekonwalescencji, można stosować wspomniane chłodne opatrunki, a także kremy regenerujące i wodę termalną.

Metody alternatywne

W celu redukcji bólu najczęściej stosowane są kremy miejscowo znieczulające, zimne nawiewy oraz chłodzenie kontaktowe i kriogeniczne. W przypadku maści znieczulającej minusem jest długi czas znieczulania – maść zaczyna bo wiem w pełni działać po 40-60 min. od na łożenia, przez co czas po by tu pacjenta w klinice ulega znacznemu wydłużeniu. Zimny nawiew z kolei bywa kłopotliwy w użyciu z uwagi na długi wąż, który może przeszkadzać w operowaniu głowicą. Warto nadmienić, że kupno profesjonalnego nawiewu stanowi kosztowną inwestycję.

Najpopularniejszą metodą chłodzenia kontaktowego i kriogeniczne go były więc do tej pory płynne żele chłodzące, stosowane w diagnostyce ultrasonograficznej, coldpacki oraz rzadziej – spray kriogeniczny. Płynne żele nie chłodzą wystarczająco i długotrwale, natomiast zastosowanie coldpacków jest niepraktyczne ze względu na konieczność zawinięcia ich w dodatkową warstwę ochronną, by nie doprowadziły do odmrożenia skóry. Mówi się tak że, że przedłużone chłodzenie może mieć negatywny wpływ na napięcie i widoczność drobnych naczyń krwionośnych, a stosowanie sprayu kriogenicznego może prowadzić do zaburzeń neurologicznych.

Obecnie alternatywę stanowią hydrożele, czyli sterylne opatrunki chłodzące firmy Kikgel, które z powodzeniem stosowane są np. w Stanach Zjednoczonych

Zostały one tak zaprojektowane, że by wyeliminować wszystkie wady pozostałych metod, przy jednoczesnym zapewnieniu pacjentom maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Jałowe hydrożele rozwiązały problem potrzeby całkowitej sterylności przy zabiegach ablacyjnych. Chronią one skórę, chłodzą i łagodzą skutki urazów powstałych w wyniku leczenia. Co więcej, wspomagają tak że gojenie uszkodzonych tkanek. Ma ją za stosowanie w medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej oraz flebologii.

Opatrunek HydroAid®

opatrunek hydroaidHydroAid® to opatrunek chłodzący o grubości 3 mm, który ma postać jednolitego, przezroczystego i wytrzymałego mechanicznie płatu hydrożelu. Opatrunek został stworzony z sieci przestrzennej trzech polimerów o wysokiej zawartości wody. Dzięki temu HydroAid®, chłodząc skórę, jednocześnie ją chroni i łagodzi skutki urazów powstałych po leczeniu. Dodatkowo wspomaga gojenie uszkodzonych tkanek.

Podczas przeprowadzania nieablacyjnych zabiegów laserowych opatrunek może być wykorzystany jako chłodząca, elastyczna i przeźroczysta warstwa kontaktowa, chroniąca przed urazami termicznymi i zmniejszająca dyskomfort pacjenta. Hydrożel stosuje się także przy za biegach ultrasonograficznych prowadzonych na uszkodzonej skórze, otwartych ranach czy w miejscach, w których potrzebny jest sterylny i przeźroczysty dystans w celu poprawy widoczności powierzchniowo położonych struktur.

Zastosowanie w laseroterapii

Opatrunki chłodzące mogą zdecydowanie podnieść komfort pacjentów podczas zabiegów laserowych. Mowa tutaj o takich zabiegach jak: epilacja laserowa, laserowe usuwanie znamion naczyniowych płaskich i poszerzonych naczynek, a tak że usuwanie blizn, przebarwień skóry i tatuażu.

HydroAid® tworzy w miejscu poddawanemu zabiegowi tzw. okienko terapeutyczne, które umożliwia leczenie w głąb tkanki

Zastosowanie hydrożeli w terapii laserowej pozwala na właściwe chłodzenie tkanki podczas zabiegu oraz nawilżenie warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu wiązka lasera nie ulega rozproszeniu i odbiciu na powierzchni skóry. Bardzo istotna jest tak że funkcja ochronna hydrożeli.

Podczas zabiegów laserowych często uwalniają się dym, para, osady pigmentowe (w przypadku usuwania tatuażu) lub resztki włosów i tkanek (w przypadku epilacji laserowej). Ma ją one nieprzyjemny zapach i mogą podrażniać drogi oddechowe. Wskazane jest zatem w takich przypadkach stosowanie sterylnych opatrunków chłodzących ograniczających wydzielanie się tych oparów.

Hydrożel tworzy nieprzepuszczalną warstwę zabezpieczającą, przez którą nie przedostaną się zanieczyszczenia z zewnątrz. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na higienę, jakość oraz bezpieczeństwo przeprowadzanych procedur. W zabiegach ablacyjnych, z uwagi na dużą energię przekazywaną tkankom, mogą pojawić się takie reakcje jak: rumień, obrzęk, przebarwienia, blizny przerostowe, zwiększona wrażliwość skóry, co powoduje u pacjenta duży dyskomfort i nierzadko długą rekonwalescencję.

HydroAid®, z racji posiadania dużej pojemności cieplnej, skutecznie chłodzi oraz koi skórę podczas zabiegu, redukując ból do minimum, a także przyspiesza gojenie uszkodzeń na skórka, oparzeń bądź innych, powstałych w wyniku leczenia, urazów skóry. Zastosowanie hydrożelu wpływa na większy komfort pacjenta i tym samym zadowolenie z przeprowadzonego zabiegu.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

hydrozelHydrożel ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystywany jest po zabiegach mikrodermabrazji, peelingach medycznych, nieinwazyjnych liftingach czy też przy terapiach depigmentacyjnych. Większość powyższych zabiegów opiera się na chemicznym lub mechanicznym złuszczaniu naskórka, a to z kolei powoduje zaczerwienienie miejsc poddanych leczeniu, czasem pojawia się również obrzęk i towarzyszącemu uczucie pieczenia.

HydroAid® ma na celu chłodzenie podrażnionych po zabiegu tkanek oraz ich odpowiednie nawilżenie, co ma działanie kojące i przynosi pacjentowi ulgę. Ponad to zastosowanie hydrożelu wpływa na przyspieszenie procesów regeneracyjnych na skórka.

HydroAid® sprawdza się tak że przy zabiegach iniekcyjnych, takich jak mezoterapia, botoks, kwas hialuronowy. Dzięki temu przezroczystości hydrożelu możliwe jest obserwowanie miejsca poddawanego zabiegowi.

HydroAid® dobrze sprawdza się również po zabiegach foto odmładzania czy termoliftingu.

Zastosowanie w chirurgii plastycznej

W chirurgii plastycznej hydrożele stosowane są najczęściej po inwazyjnych zabiegach przeprowadzanych na skórze, gdzie spełniają funkcję chłodzącą i kojącą, a przy tym zapewniają miejscu poddawanemu zabiegowi sterylne środowisko.

Hydrożele mają także zastosowanie przy ochronie ran po szyciu chirurgicznym, po zabiegach liposukcji laserowej bądź też po zabiegach plastyki powiek, gdzie wykorzystuje się opatrunek w kształcie maski na oczy

Dzięki właściwościom absorpcyjnym opatrunek wchłania krew czy wysięk w swoją strukturę. Opatrunek posiada zdolność chłonięcia wysięku na poziomie 20 ml z 100 cm2 powierzchni rany. Ponadto odpowiednie chłodzenie zmniejsza ryzyko powstawania krwiaka. Zaletą jest również transparentna budowa hydrożelu, która pozwala obserwować miejsca poddane zabiegowi bez konieczności zdejmowania opatrunku.

Zastosowanie we flebologii

opatrunki chlodzaceHydroAid® doskonale sprawdza się także we flebologii, w zabiegach takich jak laserowe zamykanie poszerzonych naczynek krwionośnych czy leczenie żylaków parą wodną. Z uwagi na to, że powyższe zabiegi powodują podniesienie temperatury samych tkanek, należy w trakcie oraz po zabiegu zastosować odpowiednie środki chłodzące i łagodzące.

Przy zastosowaniu hydrożelu zaleca się przed rozpoczęciem zabiegu przytrzymać opatrunek w lodówce, by zintensyfikować je go efekt chłodzący i kojący

Co więcej, hydrożel można zastosować jako podkład pod głowicę USG pod czas badania ultrasonograficznego w sytuacji, w której wykorzystanie płynnych żeli jest niemożliwe. Dzięki temu, że opatrunki chłodzące są całkowicie sterylne, można zastosować je na otwartych ranach, np. podczas badania Dopplera owrzodzeń czy badania oparzeń trzeciego stopnia w celu ustalenia głębokości martwicy.

Aplikacja HydroAid®

hydroaidPrzed za biegiem zaleca się umieścić hydrożel w lodówce, że by wzmocnić efekt chłodzenia i kojącego działania. Co prawda HydroAid® używany w temperaturze pokojowej chłodzi i koi, jednak kiedy potrzebne jest jeszcze mocniejsze chłodzenie, opatrunek można schłodzić do temperatury 4-8°C, ale należy pilnować, by nie uległ całkowitemu zamrożeniu.

Gdy stosujemy hydrożel podczas nieablacyjnych zabiegów laserowych, opatrunek nagrzewa się, stąd można wspomóc się coldpackiem i położyć go na opatrunek. Po minucie opatrunek schłodzi się i będzie gotowy do ponownego użycia. Działanie to można usprawnić, stosując naprzemiennie dwa hydrożele, a wtedy, podczas gdy jeden jest w użyciu, drugi przykrywamy coldpackiem i w razie potrzeby zamieniamy opatrunki. Dzięki temu mamy możliwość utrzymania odpowiedniego poziomu chłodzenia przez cały zabieg.

Jeśli zaś chcemy zastosować hydrożel do zabiegów ablacyjnych bądź innych bardziej inwazyjnych procedur, hydrożel zachowuje swoją postać przez ok. 12 godzin. HydroAid® oddaje zawartą w sobie wodę i w ten sposób nawilża skórę. W przypadku, kiedy opatrunek wyschnie i przyklei się do skóry należy nasączyć kompres np. solą fizjologiczną i położyć go na opatrunek. Opatrunek wchłonie wilgoć z kompresu, co przywróci mu elastyczność i ułatwi jego zdejmowanie.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany