To się dzieje jeśli przedawkujesz witaminy

witaminy

W 1985 roku grupa lekarzy postanowiła sprawdzić, czy wysokie dawki beta-karotenu i retinolu (witaminy A) mogą pomóc w walce z rakiem, znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowalności.

Zaplanowali te badania na 10 lat. Uczestnicy badania zażywali dziennie 30 mg beta-karotenu i 25000 jednostek retinolu. Okazało się, że zamiast zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka, ryzyko to wzrosło!  Lekarze nawet ze względu na te wyniki, skrócili długość badania o dwa lata.

“Musimy cofnąć się w czasie i zadać sobie pytanie, czy wysoki poziom spożywania witamin może powodować raka” – mówi Tim Byers, profesor epidemiologii w Colorado School of Public Health. Byers, jeden z pierwszych naukowców badający tę zależność.  Niedawno na forum Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem mówił o badaniach na temat zwiększonego wystąpienia ryzyka raka spowodowane przedawkowaniem witamin.

Przy pierwszych objawach przeziębienia, pijemy sok pomarańczowy pełen witaminy C i zażywamy tabletki z witaminą C. Czasami jeszcze ssiemy coś na gardło z witaminą C lub pijemy syrop z tą witaminą. Jak wykazują badania zwiększona dawka tej witaminy nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, co oznacza, że jej nadmiar wydalany jest z moczem.

WIĘCEJ: Niedobór witaminy powoduje otyłość?

Ale nie wszystkie witaminy są rozpuszczalne w wodzie. Te, które są rozpuszczalne w tłuszczach, lubią się wbijać w tłuszcz w organizmie i nie dają się wypłukać. “Jeśli jest ich zbyt dużo siedzą w wątrobie i mogą gromadzić się do poziomu toksycznego, co powoduje problemy ze zdrowiem, począwszy od słabych kości aż do uszkodzenia wątroby” – dodaje Katherine Zeratsky, dietetyk w Mayo Clinic.

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się dokładnie, gdzie jest niebezpieczna granica zażywania witamin. Jak na razie należy stosować dopuszczalne dawki.

Multiwitaminy

multiwitaminy

Ile jest zbyt dużo: więcej niż jedna dziennie
Jeśli jesteś osobą dbającą o zdrowie, to z pewnością nie brakuje ci żadnych witamin. Jeśli nawet przyjmiesz je raz dziennie, nie powinno to mieć żadnych konsekwencji. Najbardziej poważne ryzyko, zgodnie z Narodowego Instytutem Zdrowia w USA, pochodzi z witamin, które zawierają żelazo lub wapń. Toksyczność wapnia może powodować bóle brzucha, osłabianie kości, zaparcia, nieregularne bicie serca, a nawet depresję. Żelazo zaś jest jednym z najbardziej niebezpiecznych minerałów. Przedawkowanie może powodować problemy od biegunki po uszkodzenie wątroby, od niskiego ciśnienia krwi po śpiączkę.

Witamina C

witamina c

Ile jest zbyt dużo: 2000 mg.
Ponieważ witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, organizm ilości, której nie potrzebuje po prostu wydala z moczem. Jednak, jak ostrzega Mayo Clinic duże dawki witaminy C mogą powodować problemy, takie jak biegunka, nudności, wymioty, skurcze, zgagę, bóle głowy, bezsenność i kamicę nerkową. Przeciętny człowiek potrzebuje tylko 65 do 90 mg witaminy C dziennie, które można znaleźć w jednej dużej pomarańczy lub filiżance posiekanej papryki.

WIĘCEJ: 8 urodowych korzyści z witaminy C

Witamina A
Ile jest zbyt dużo: 3000 jm
Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że zostanie przetwarzana przez wątrobę. Zbyt dużo witaminy będzie zatrzymywane i kumulowane aż do poziomu toksycznego. Inne badania, podobnie jak to prowadzone od 1985 roku pokazują, że za dużo retinolu jest związane z wadami wrodzonymi, słabymi kośćmi i uszkodzeniami wątroby.

Witamina E
Ile jest zbyt dużo: 1100 jm
Jest jedną, która jest związana z rakiem. Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach i łatwo dostać ją w diecie pełnej mięsa, jaj i warzywach – więc człowiek bardzo rzadko cierpi na jej niedobór. Przeciętny człowiek potrzebuje tylko 15 mg dziennie, ale może tolerować o wiele więcej. Zbyt dużo witaminy E może powodować problemy z krzepnięciem krwi, stwarzając ryzyko krwotoku. Wysokie dawki są również związane z rakiem, zarówno płuc jak i gruczołu krokowego.

Witamina D

witamina d

Ile jest zbyt dużo: 4000 jm, zgodnie z IOM, ale ostatnie dane sugerują, że możemy potrzebować więcej niż 8000 jm, aby uniknąć niedoboru witaminy D.

W odróżnieniu od witaminy E, niedobór witaminy D jest powszechny. Lekarze szacują, że trzech na czterech ludzi ma niedobór witaminy D; a więc suplementowanie tej witaminy nie może być złe. Ale należy uważać, aby nie przesadzić. Biorąc 50.000 jm witaminy D na dobę możemy doprowadzić do toksyczności – twierdzą lekarze z Mayo Clinic. Toksyczność witaminy D prowadzi do osłabienia kości, do powstawania kamieni nerkowych, nudności, problemów z nerkami i zwapnienia tkanek miękkich.

Witaminy z grupy B

witamina b

Ile jest zbyt dużo: 1 do 1,3 mg
Istnieje wiele różnych form witaminy B, ale Instytut Medycyny wymienia tylko limity dla kwasu foliowego (witamina B9) i witaminy B6. Mimo, że witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, jak witamina C, mogą spowodować problemy gdy znacznie przekroczymy dopuszczalne dawki. Wysokie dawki kwasu foliowego, także powiązano ze zwiększoną zachorowalnością na raka. On również może powodować problemy z żołądkiem, ze snem. Lekarze uważają, że biorąc ponad 200 lub 300 mg witaminy B6 możemy spowodować uszkodzenie nerwów.

źródło:www.prevention.com

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany