Niedobór witaminy powoduje otyłość?

niedobór witamin

Nowe badania opublikowane w Journal of the American College of Nutrition sugerują, że istnieje zależność między spożywaniem wielu witamin i minerałów a tym, ile ważysz.

Naukowcy przeanalizowali odpowiedzi ponad 18.000 Amerykanów, których dietę kontrolowali przez siedem lat. Stwierdzili, że w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała, otyli mieli niższe spożycie mikroelementów  i witamin (o ok. 12 procent). I tak w porównaniu do osób dorosłych z prawidłową masą ciała, 20% otyłych brakowało witaminy A, witaminy C i magnezu. Miały one również mniej wapnia, witaminy D i witaminy E.

Co kryje się za tym niedoborem?

Jedną z przyczyn jest to, że osoby z wyższym BMI po prostu jedzą żywność z mniejszą ilością składników odżywczych. Ale autorzy badania również biorą pod uwagę inną możliwość: niedostateczne spożycie składników odżywczych może faktycznie przyczynić się do otyłości. Witaminy i mikroelementy są związane z regulacją komórek tłuszczowych i uwalnianiem hormonów, które mogą odgrywać rolę w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. I tak na przykład witamina D może odgrywać olbrzymią rolę w uwalnianiu leptyny, hormonu, który steruje głodem jak i magazynowaniem w organizmie tłuszczu.

Analiza wykazała również, że 40% wszystkich osób dorosłych, niezależnie od wagi, nie dostarczały wystarczającej ilości witamin: A, C, D, E oraz wapnia i magnezu.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany