Okresy u kobiet są jak płatki śniegu. Nigdy nie znajdziesz dwóch identycznych. Niektóre kobiety mają ciężkie i krótkie okresy, inne długie, a jeszcze inne bardzo rzadkie.
Większość z tego, co wiemy o cyklach menstruacyjnych wydaje się być średnią wszystkich miesiączek. A co wtedy, gdy odbiegają od średniej. Trzeba skontaktować się z lekarzem, bo mogą zwiastować choroby.
1. Brak okresu
Może to być objaw: zespołu policystycznych jajników, problemów z tarczycą, stresu
Najczęstszymi przyczynami braku okresu są oczywiście ciąża i menopauza. Ale jeśli jesteś zbyt młoda na menopauzę i nie jesteś w ciąży, może to oznaczać problemy z tarczycą, zaburzenia hormonalne, które powodują wzrost torbieli na jajnikach, albo że jesteś po prostu zbyt zestresowana. Inna możliwa przyczyna: twoja waga. “Ktoś, kto ma dużą niedowagę może nie mieć okresu, ponieważ nie ma wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej” – mówi Rima Mehta dyrektor ginekologii w szpitalu w Pensylwanii.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli: nie masz okresu 3-6 miesięcy
WIĘCEJ: Nareszcie mamy winnych – HORMONY!
2. Bolesne miesiączki
Może to być objaw: endometriozy, mięśniaków, zbliznowacenia pochwy
Nie jest tajemnicą, że okresy są w ogóle bolesne. Co miesiąc mięśnie macicy pracują, skurczając się i rozkurczając i każda z nas będzie odczuwać ból. Problem jest wtedy, jak mówi Mehta, gdy leki przeciwbólowe nie pomagają, a ból powoduje, że nie jesteś w stanie pracować ani nawet spotykać się z przyjaciółmi. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu jest endometrioza – tkanki endometrium rosną poza macicą w takich miejscach jak jajniki, jajowody i podbrzusze. Chociaż nie ma lekarstwa na endometriozę, lekarze zalecają mało inwazyjne operacje usunięcia mięśniaków i blizn.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli: masz już bolesne miesiączki przez 3 miesiące i leki przeciwbólowe nie działają
WIĘCEJ: Remifemin – odzyskaj równowagę ciała
3. Silne krwawienia
Może to być objaw: hemofilii, zaburzeń hormonalnych, skutków zażywania leków rozrzedzających krew
Oznacza to, że trzeba zmienić podpaski co kilka godzin. Jeśli zmieniasz podpaskę lub tampon częściej niż raz na godzinę wtedy nie są to silne krwawienia, ale bardzo silne. Może to oznaczać, że masz zbyt dużo lub zbyt mało jednego z hormonów, które regulują miesiączki: estrogenu i progesteronu, albo masz mięśniaki. Nienaturalnie ciężkie okresy są również czasami efektem ubocznym nie hormonalnej antykoncepcji, jak wkładek wewnątrzmacicznych. Mogą być również objawem raka macicy, choć to rzadkie przypadki.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli: zmieniasz kilka tamponów czy podpasek w ciągu godziny lub jeśli masz zawroty głowy, słabo ci, masz duszności.
WIĘCEJ: KOMAR, JEŻ I DZIKI KOT, CZYLI CZYM JEST BÓL BRZUCHA DLA NASTOLATKI
4. Okres pojawia się bardzo rzadko
Może to być objaw: mięśniaków macicy, zaburzeń hormonalnych, polipów
Miesiączka powinna pojawić się co 28 dni. Normalny cykl miesiączkowy uznawany jest, gdy krwawienie pojawi się od 21 do 35 dni od początku poprzedniej miesiączki. To absolutnie normalne, że kobiety mają od kilku do 9 okresów w roku – mówi Styer. Jeśli jest ich mniej, należy udać się do lekarza. Jeżeli zauważyłaś nagłą zmianę w swoich miesiączkach, nie przejmuj się zbytnio. Nawet kobiety, u których termin pojawienia się miesiączki był uregulowany jak w zegarku, mogą mieć przez jeden-dwa miesiące terminowe perturbacje. Jeśli jesteśmy w wieku 30-40 lat, zmiany cyklu stają się normalne ze względu na zaburzenia hormonalne lub mięśniaki. Ale również winowajcą mogą być polipy – łagodne przerosty na wewnętrznej ścianie macicy.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli: masz 8 lub mniej okresów w ciągu roku, lub jeśli cykl był zawsze regularny, ale teraz nie miałaś krwawienia przez 3 miesiąc.
źródło:www.prevention.com
To powinna wiedzieć już każda kobieta